• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Aksaray 12 °C
 • Konya 13 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 8 °C

Bid’at ve hurafelerden kurtulmak gerekir!

Ömer Lütfi Ersöz

PeygamberimizHz. Muhammed (s.a.s.)’den sonra ortaya çıkan, İslâm’a, şeri delillere uygun  olmayan eksiltme veya ekleme özelliğinitaşıyan her şey”  diye tarifiyapılmıştır. Kısacası; Kur’an ve Sünnet’teki emir ve yasakların bazılarının değiştirilip yanlış uygulanması demektir.Müslümanların kesinlikle bid’at ve hurafelerden uzak kalarak, İslâm’ın emir veyasaklarına sadık kalarak bir hayat yaşamaları arzulanan bir durumdur.

Hurafe (batıl inançlar); dinimiz İslam ile ilgi vealakası bulunmayan, birtakım yanlış görüş, inanış ve uygulamalara verilen isimdir.Hurafelerin kimi kasıtlı olarak içimize sokulmuş, kimi de halkımızıncahilliğinden kaynaklanarak toplumumuzda maalesef yer bulmuştur. Örnek vermekgerekirse; Türbe ve tekkelere mendil bağlamak, çaput bağlamak v.b. gibi.

     İslâm;bid’at ve hurafelerden uzak, Kur’an ve Sünnet merkezli evrensel bir dindir.Âyet-i Kerîmede; “Şüphesiz bu (İslâm),benim dosdoğru yolumdur. Buna uyun. (Başka) yollara uymayın. Zira o yollar siziAllah'ın yolundan ayırır. İşte sakınmanız için Allah size bunları emretti.”  (En’âmsûresi âyet:153) buyrulmuştur. Kuran-ıKerîm’in ve Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.s.)’in sünnetleri ile belirttiği hakyoldan ayrılmamak gerekir.

     Birhadis-i şerifte; “Her kim bizim buişimizin (Dinimizin) içine ondan olmayan bir şeyi yeniden sokarsa, o yapılanmerduttur,başına çalınır.” (Riyâzü’sSâlihîn,C.1,No.168) buyrulmuştur.

Bid’at ve hurafeler; İslâm’ın, farklı sosyal ve kültürel yapıya sahip olan toplumlar arasındayayılması sonucunda ve de art niyetli kişilerin, kasıtlı olarakuygulamalarından doğmuştur. Yanikökeninde ya cehalet yada ihanet yatmaktadır.

Bid’at’ın kapsamının sadece dini konularla sınırlıolduğu hususunda, İslâm alimlerinin görüş birliği mevcuttur. Bu sebepledir ki,inanç ve ibadet hayatının dışında kalan yenilikler bid’at kavramına girmezler.Çünkü; itikat ve ibadet konuları, vahiy mahsulü olup, eksiltilip, artırılması,kısacası değiştirilmeden kabul edilip uygulanması gereken ana unsurlardır.

     Müslüman;İslâm dininin özüne,ana kaynaklarına aykırı olan her şeyi, kimden kaynaklanırsakaynaklansın, reddetmesini bilmelidir. Müslüman; Kur’an ve Sünnet’e uygun birhayat yaşadığı sürece, bid’at ve hurafelerden gereği gibi kurtulmuş ve korunmuşolur.

Bid’at ve hurafelerle mücadele çok önemlidir. Ancakmücadele ederken de, yenilerini ihdas etmemek, fitne ve fesada sebep olmamakgerekir diye düşünüyorum. Her türlü bid’at, hurafe , batıl inançlar, İslâm’ınözüne aykırıdır. Elimizde, Kuran vesağlam hadis kaynakları mevcuttur.Bu ana kaynaklardan gereği gibi beslenip,toplumumuzu aydınlatan, özüyle sözü, yaşantısı uyumlu olan güzel ahlâk sahibi âlimlerimizinilimlerinden yararlanarak, hayatımızı, bid’at ve hurafelerden uzak, İslâm’a uygunbir şekilde yaşamalıyız.

     Rabbim,bid’at ve hurafelerden uzak kalarak, Kur’an ve Sünnette emredilenlere uygun birhayat yaşayıp, kurtuluşa erenlerden olmamızı nasip etsin. Sıhhat ve afiyetlerdilerim.

omerlutfiersoz@gmail.comwww.omerlutfiersoz.blogcu.com

 

 

Bu yazı toplam 929 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.