• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Aksaray 11 °C
 • Konya 8 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 13 °C

DEPREM YARDIMLARININ GİDER OLARAK DÜŞÜLMESİ

Orhan Cin

 

Milletimiz örnek bir dayanışma örneği göstererek memleketimizin her yöresindeki insanlar Van’ da ki kardeşlerine yardım için seferber olmuşlardır.

 

Bu yazımızda Van ilimizde meydana gelen deprem dolayısı ile yapılan ya da yapılacak olan yardımların gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri açısından gider olarak düşülmesinin şartlarının neler olduğu belirtilecektir.

 

Doğal afetler dolayısı ile yapılacak ayni ve nakdi yardımların gelirden düşülmesi 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 89 ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun 10. Maddesinde düzenlenmiştir. Gerek Gelir Vergisi Kanununda gerekse Kurumlar Vergisi kanunundaki doğal afetler dolayısı ile yapılacak ayni ve nakdi yardım’ın ifade edilmesi aynıdır. Gelir Vergisi Kanununun 89/10 ve Kurumlar Vergisi Kanununun 10/1-e bendi “Bakanlar Kurulunca yardım kararı alınan doğal afetler dolayısıyla Başbakanlık aracılığı ile makbuz karşılığı yapılan aynî ve nakdî bağışların tamamı denilmektedir.

 

Kurumlar ve Gelir vergisi matrahının tespitinde; kurumlar ve gelir vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla, kurum kazancından ve gelir vergisi beyannamesindeki gelirlerden indirilir. Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin deprem dolayısı ile yapacakları nakdi ve ayni yardımlarını kazançlarından indirebilmeleri için Bakanlar Kurulunca doğal afet için yardım kararı alınması ve Başbakanlık aracılığı ile makbuz karşılığı yapılması gerekir.

 

Bakanlar kurulu Van depremi için böyle bir karar almış ve Başbakanlık aracılığı ile banka hesapları oluşturulmuştur. Bu banka hesaplarına yapılacak olan nakdi yardımların tamamı geçici/yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerindeki gelir ve kazançlardan indirilebilecektir.

 

Yukarıda belirtilenin yanında 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 89/11 ve Kurumlar Vergisi Kanununun 10/1-f bendi gereğince Türkiye Kızılay Derneğine makbuz karşılığı yapılan nakdi bağış ve yardımların tamamı da geçici/yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerindeki gelir ve kazançlardan indirilebilecektir.

 

Yardımın ayni olarak yapılması halinde ise yasal defterlerdeki kayıtlı değeri yoksa Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre takdir komisyonunca tespit edilecek değeri indirime esas alınacaktır.

 

Bu yazı toplam 1664 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.