• BIST 120.151
 • Altın 307,461
 • Dolar 6,0419
 • Euro 6,5483
 • Aksaray -2 °C
 • Konya 2 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 0 °C

Din Kelimesinin Kur-an’daki Kullanılışı

Hacı Ahmet Ünlü

Kur-an’da din kelimesinin başlıca şu anlamlarda kullanıldığı görülür

Millet anlamıyla din:

Öyle ise, hanif olarak İbrahim’in milletine (dinine) uyunuz (Âli İmrân Suresi Ayet 3/95).

De ki: Şüphesiz Rabbim beni doğru yola, dosdoğru dine, Allah’ı birleyen İbrahim’in milletine (dinine) iletti. O, müşriklerden değildi (En’âm Suresi Ayet 6/161).

Bu ayetlerde ve benzerlerinde millet kavramı din yerine kullanılmaktadır. (Ayrıca bkz. Yûsuf, 12/38 ; Nisâ, 4/125 ; A’râf, 7/88-89 ; İbrâhîm, 14/13 ; Nahl, 16/123 ; Kehf, 18/20 ; Hacc, 22/78 ; Sâd, 38/ ; Bakara, 2/120-130-135..)

Hesap, ceza ve mükâfat günü anlamıyla din:

Din (hesap, ceza ve mükâfat)gününün mâlikidir  (Fâtiha Suresi Ayet 1/4).

Din (hesap, ceza ve mükâfat) gününü yalan sayıyorduk (Muddessir Suresi Ayet 74/46).

Bu ayetlerde ve benzerlerinde din kelimesi insanın iman ve ameline göre hesaba çekileceği ve buna göre ceza veya mükâfat elde edeceği ahiret gününü ifade etmektedir. (Ayrıca bkz. Şuarâ, 26/82; Sâd, 38/78; Hicr, 15/35; Mâûn, 107/1; İnfitâr, 82/17; Sâffât, 37/20; Zâriyât, 51/6; Vâkıa, 56/56..)

Teslim olma, itaat etme, boyun eğme anlamıyla din

“Göklerde ve yerde ne varsa, O’nundur, din (itaat-kulluk) de yalnız O’nundur. O halde Allah’tan başkasından mı korkuyorsunuz? (Nahl Suresi Ayet 16/52).

Halbuki onlara ancak, dini (itaat-kulluk) yalnız O’na has kılarak ve hanifler olarak Allah’a kulluk etmeleri, namaz kılmaları ve zekât vermeleri emrolunmuştu. Sağlam din de budur. (Beyyine Suresi Ayet  98/5)

Bu ayetlerde ve benzerlerinde din kelimesi yüksek bir otoriteye boyun eğme, ona itaat etme ve ona kul olma anlamında kullanılmaktadır. Dinin Allah’a has kılınmasının manası, hakimiyeti, hüküm koyma hakkını, ibadet ve itaat edilmeye layık olmayı yalnızca Allah’a ait kabul etmektir. Kulluk anlamında Allah’tan başkasına boyun eğmemek, O’ndan başkasına ibadet etmemek, kulluğa ait bütün hükümleri O’ndan almak demektir (Ayrıca bkz. Zumer, 39/2-3-11-12 ; Âli İmrân, 3/83 ; Mu’min, 40/65..).

Kanun, hüküm, düzen anlamıyla din:

“Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah’ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. Mü’minlerden bir grup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun (Nur Suresi Ayet 24/2)

Bu ayette “Allah’ın dininde..” yani Allah’ın kanunlarını, zina edenler için bildirdiği ceza hükümlerini uygularken onlara acıyacağınız tutmasın buyrulmuştur. Din kelimesi burada Allah’ın kanunları, hükümleri olarak kullanılmıştır.

Bunun üzerine Yusuf, kardeşinin yükünden önce onların yüklerini (aramaya) başladı. Sonra da onu, kardeşinin yükünden çıkarttı. İşte biz Yusuf’a böyle bir tedbir öğrettik, yoksa kralın dinine (yürürlükteki kanuna göre) göre kardeşini (yanında) alıkoyamazdı  (Yûsuf Suresi Ayet  12/76).

Bu ayette de Allah Subhanehu ve Teala açık bir şekilde kralın uyguladığı ve uyduğu kanun ve yasaları “dîni el melik” kralın dini biçiminde ifade ederek dinin tanımını bizlere bildirmiştir. Öyleyse bir kimse, herhangi bir şahsı en üstün dayanak, hükmünü de nihai hüküm kabul eder ve onun çizdiği yola tâbi olarak, istekleri doğrultusunda hareket ederse, şüphesiz ki bunu yapan kişi onun dinine, yoluna girmiş demektir (Ayrıca bkz. Kâfirûn, 109/6 ; Mu’min, 40/26 ; Tevbe, 9/36 ; Şûrâ, 42/21..).

Peki, üzerinde yaşadığımız coğrafya üzerinde hüküm süren din Allah’ın dini midir? Yoksa demokrasi dini midir? Daha açık bir ifadeyle bugün bu topraklar üzerinde Allah’ın hükmü, şeriatı, ceza hukuku mu geçerlidir? Yoksa demokrasinin hükmü, ceza hukuku, anayasası mı geçerlidir? Bilinen bir gerçektir ki bu coğrafya da demokratik bir din anlayışı hüküm sürmekte ve kabul görmektedir. Öyleyse her kim Allah’ın indirdiği kanun ve yasaları bir tarafa bırakıp demokrasinin kanun ve yasalarına itaat ederek tabii oluyorsa bu kimse demokrasi dini üzeredir.

Bu yazı toplam 1380 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.