• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • Aksaray 18 °C
 • Konya 19 °C
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C

Eğitim engel tanımıyor

Eğitim engel tanımıyor
2006 yılında verilmeye başlanan Evde Eğitim Hizmetlerinden bugüne kadar 280 öğrenciye kendi evinde eğitim verildi.

Bu kapsamda sağlık probleminden dolayı okula gidemeyen öğrenciler eğitimden mahrum kalmıyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2006 eğitim yılında uygulamaya başladığı Evde Eğitim Hizmeti projesiyle sağlık sorunlarından dolayı okula gidemeyen ilköğretim ve okul öncesi öğrencileri kendi evlerinde veya tedavi gördükleri hastanelerde eğitim görüyorlar. 2006 yılında başlanan Evde Eğitim Hizmeti ile bugüne kadar 280 öğrenciye kendi evlerinde eğitim verildi. Konu hakkında bilgi veren Evde Eğitim Hizmetleri’nden sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Tuncay Karabulut, evde verilen eğitim hizmetlerinin en büyük amacının öğrenciye psikolojik destek sağlamak olduğunu söyledi. Evde Eğitim Hizmetleri’nin okula gidemeyecek durumda olan öğrencilere verildiğini aktaran Tuncay Karabulut, “Hizmetimiz ilköğretim ve okul öncesi dönemdeki çocukları kapsıyor. Bu dönemdeki sağlık problemi yaşayan öğrencilerin raporları çerçevesinde eğitimleri kendi evlerinde veriliyor. Evde Eğitim Hizmeti alabilmek için aile ebeveynlerinin çocuğunun en az 4 ay okula gidemeyeceğine dair tam teşekküllü hastaneden rapor alması gerekiyor. Aile, aldığı rapor ve öğrenci belgesiyle Rehberlik Araştırma Merkezi’ne başvuru yapıyor. Rehberlik Araştırma Merkezi ailenin başvurusu sonrası bir araştırma yaparak öğrenciye eğitim verileceği evi denetliyor. Bu işlemler yapıldıktan sonra çocuğun evi eğitime uygunsa, eğitimi kendi evinde veriliyor. Konya’da genelinde 8 tane Rehberlik Araştırma Merkezi bulunuyor. Bunların 3 tanesi merkez ilçelerimizde bulunuyor. Verilen hizmet çok güzel ve anlamlı” dedi.

HAFTADA 10 SAAT DERS VERİLİYOR

Üç öğrenciye bir öğretmen ayarlanarak eğitimlerin verildiğini belirten Karabulut, “Öğretmenlerimiz her öğrenciye haftalık 10 saat ders veriyor. Öğrenci eğer 6, 7, veya 8. sınıfa gidiyorsa her branştan ikişer saat olmak üzere ders veriliyor. Evde verilen eğitim hizmeti sorun yaşanmadan çok iyi bir şekilde işliyor. Ailelerin isteği ve gün içinde müsait olmalarına göre öğretmenlerimiz kadın veya erkek olarak ayarlanıyor. Ama eğitimler gündüzleri verildiği için evde genellikle öğrencinin annesi oluyor. Bu nedenle evde eğitim hizmetlerinde kadın öğretmenlerimiz daha fazla. Bunun yanında okuma yazma bilmeyen öğrenci anneleri de okuma yazma öğrenmeye başlıyor. Bir öğrencimizin annesi okuma ve yazma öğrendi” diye konuştu.

ÖĞRENCİ AKRANLARINDAN GERİ KALMIYOR

Evde verilen eğitim hizmetinin amaçların hakkında da bilgi veren İl Milli Eğitim Şube Müdürü Tuncay Karabulut, “Evde eğitim hizmetinden yararlanan öğrenci okula döndüğü zaman akranlarından geri kalmıyor. Aile ebeveynleri çocuğu sürekli evde olduğu için dışarıdaki işlerini yapamıyor. Evde öğretmenimiz öğrenciye eğitim verirken ailelerde zaman kazanıyor. Ayrıca öğrenciye ve ailelere psikolojik destek verilmiş oluyor. Evde eğitim hizmetimize her geçen eğitim yılında başvuru sayısı artıyor. Evlerde verilen eğitimlerde kaliteli şekilde veriliyor” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENİM ARKADAŞIM OLDU

Kas erimesi hastalığı nedeniyle okula gidemeyen 11 yaşındaki Fatma Beydanur Kızmaz, Evde Eğitim Hizmetleri uygulamasından faydalanan ilk öğrencilerden birisi. Şu an 5. sınıfı okuyan Fatma Beydanur Kızmaz, 1. sınıftan beri kendi evinde eğitim görüyor. Evde verilen eğitim hizmetinin kendisi için çok faydalı olduğunu aktaran Kızmaz, “Eğitimin evde verilmesi çok güzel. Hocam arkadaşım oldu. 1. sınıftan beri kendi evimde eğitim ve öğretimimi görüyorum. Benimle bu şekilde ilgilenilmesi beni çok mutlu ediyor” dedi. Milli Şair Mehmet Akif’in Çanakkale Şiiri’ni ezbere okuyan Beyda Nur Kızmaz, derslerinde gösterdiği başarılarıyla da göz dolduruyor.

‘ÖĞRENCİMİN AZMİ BENİ DE ETKİLİYOR’

Evde Eğitim Hizmeti’nin uygulamaya başlandığı 2006 eğitim yılından bu yana evlerde öğrencilere eğitim veren ve Fatma Beydanur Kızmaz’ın öğretmeni Ahmet Acar da, “Okula gelemeyen öğrencilerimize kendi evlerinde verdiğimiz hizmet onlar ve toplum için kazançtır. Evde verilen eğitimin kalitesi çok yüksek. Öğrencimizle birebir ilgileniyoruz. Onların sosyal ve kültürel gelişimlerine yakinen tanık olup bu alanlarda daha başarılı olmaları için daha faydalı oluyoruz. Öğrencilerimizle iletişimimiz çok iyi. Öğrencilerimiz bizimle arkadaş oluyor. Onların kendi durumlarından dolayı üzülmelerini engelliyoruz. Öğrencilerimle birlikte derslerin dışında satranç, sudoku ve kelime bulma gibi eğitici oyunlar oynuyoruz. Fatma Beydanur Kızmaz’la haftada en az 10 saat beraberiz. Beyda öğrencim çok başarılı ve azimli. Öğrencimin bu şekilde azimli olması beni de azimli olmam için etkiliyor” ifadelerini kullandı. Evde verilen eğitim hizmetinin çok anlamlı olduğunu dile getiren Fatma Beyda Nur Kızmaz’ın Babaannesi Fatma Kızmaz ise “Çocuğumuzun eğitim ve öğretiminin kendi evimizde verilmesi kelimelerle anlatılamayacak kadar önemli ve güzel bir hizmet. Çocuğumuzun sağlık probleminden dolayı okulda tek başına durması mümkün değil. Biz çocuğumuzu gerekirse sırtımızda da olsa götürürüz ama evladımın sınıfta kendi başına durması çok güç. Çocuğumun eğitimi düşünülerek kendi evimizde eğitimi veriliyor. Bu hizmet bizden öte evladım için çok faydalı. Böyle bir hizmetin yapılmasını sağlayan herkese ve özellikle çocuğumun öğretmenine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HASTANEDE TEDAVİ GÖRENLER DE YARARLANABİLİYOR

Sağlık problemleri münasebetiyle hastanede bulunmak zorunda kalan öğrenciler de eğitim ve öğretimden mahrum bırakılmıyor. Hastanede tedavi görmek zorunda olan öğrencilere de hastanede eğitim hizmeti veriliyor. 2001-2002 eğitim ve öğretim yılında faaliyete başlayan Meram Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi İlköğretim Okulu, tedavi sürecinde hastanede bulunması gereken öğrencilere eğitimlerinden geri kalmamaları için eğitim veriyor. Konu hakkında bilgi veren Meram Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi İlköğretim Okulu Müdürü Erkan Taş, “Hastalıklarından dolayı okula gidemeyip hastanede tedavi görmesi gereken ilkokul öğrencilerimizin eğitimlerinden geri kalmamaları için bu hizmeti yapıyoruz. Öğrencilerimize haftalık 10 saat ders veriyoruz. Öğrencimiz 6. 7. veya 8. sınıf öğrenci ise her branştan 2 şer saat ders veriyoruz. İlköğretim okulumuz bu yıl okulöncesi eğitim vermeye de başladı” diye konuştu. Günlük 30 veya 35 öğrenciye eğitim ve öğretim verildiğini aktaran Erkan Taş, “Okulumuzda 1 okulöncesi, 2 sınıf öğretmeni ve 6 tane branş öğretmeni bulunuyor. Okulumuzda yıllık en az 450 öğrenciye eğitim veriyoruz. Okulumuzda 1 hafta kalacak olan öğrencilere okullarında gördükleri konunun tekrarını yapıyoruz. Öğrencimiz 1 haftadan fazla kalacaksa okulda kaldığı yerden eğitimlerini veriyoruz. Öğrencimiz hastaneden taburcu olduğu zaman okuluna gittiğinde arkadaşlarından geri kalmıyor. Hastanede 3-4 ay kalan öğrencilerimiz var. Burada yapılan hizmet çok iyi oluyor. Öğrenciler derslerinden geri kalmıyor. Böyle bir hizmetin verilmesi öğrencimiz için çok iyi oluyor, öğrencilerimiz hayattan kopmuyor. Bilhassa buranın hastane olması öğrenciyi bunaltıyor. Bu hizmet sayesinde çocuk psikolojik olarak kendini rahat hissediyor” dedi.

ÖĞRENCİLER HASTANE OKULUNDAN MEMNUN

Ailelerin yapılan hizmetten çok memnun kaldıklarını da dile getiren Çocuk Hastanesi İlköğretim Okulu Müdürü Erkan Taş, “Okulumuzda verilen hizmet çok kaliteli. Burada öğrencilere derslerin dışında bilgisayardan oyun oynatıyoruz. Öğrencilere çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Öğrencileri tiyatroya götürüyoruz, kendi aralarında satranç turnuvası düzenliyoruz ve resim çalışmaları yaptırıyoruz.  Okulumuzda 9 dizüstü ve 3 masa üstü bilgisayar bulunuyor. 24 saat internet fırsatı var. Öğrenciler arkadaşlarıyla internet üzerinden konuşuyor” diye konuştu.

Hastanede okulun olmasının kendileri için çok iyi ve faydalı olduğunu söyleyen hemofili hastası Mümtaz Satır, “Ben bir aydır hastanedeyim. Hasta olduğum için okuluma gidemiyorum ama buradaki okulla derslerimden geri kalmıyorum” dedi. Hastane okulunda dersin dışında birçok faaliyet yaptıklarını belirten Ahmet Mıhçı adlı öğrenci ise, “Hastanede böyle bir hizmetin sunulması bizi çok mutlu ediyor. Okul sayesinde hastanede olmaktan üzülmüyor ve sıkılmıyorum. Öğretmenlerimizde çok iyiler. Bizimle yakından ilgileniyorlar. Burada bulunmaktan mutluyum” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.