• BIST 99.326
 • Altın 237,528
 • Dolar 5,5638
 • Euro 6,2937
 • Aksaray 0 °C
 • Konya 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 1 °C

ESGİLCE OYUNLAR

Hakan Sinan

Zabagdan gakar gakmaz gasgılı donumuzu giyer saçlarımız sıfıra vurulmuş ama kekil var doğru gomşumuza giderdik zabak yimeğini bile orda yirdik. sonra çocuklar toplanır oyunlar oynardık. tabi o zamannar böyle bizi evlere hapseden televizyon, bilgisayar yok bu yüzden böyüklerimizde çişitli oyunnar oynardı.

Dovüş gavgada bek olmazdı niye dirseniz.o zamannar böyük guccük belliydi.bi yanış yaparsak yada cuvara içerken biri gorse bu kim olursa olsun ister mısdıyemmi ister amedemmi;vay eşşoğleşşek vay dimek sen bu yaşda cuvaramı içersin dii doverdi. iki gonşu kusüşse, böyükler daha ilk bayramda barışdırıdı.baharın buğday guyusunu açsan eline çuvalı alan gelirdi.herkese virlirdi.

                Neyse gelelim oyunlara.gerçi unuddum giddi .ne olacak elli yaşını devirdik amma aglımda galannnarı dimeye çalışıyım.eğer unudduğum olursa siz dirsiniz. FİLAKE, ENEGGATİ ,SAKLAMBAÇ, BİLYA, KOREBE, GOĞMACA, YUĞSÜK SAKLAMA ( bi yirde misafiridimde ağşam bu oyunda beni fena doğdüleridi) ÇELİK,

          FİLAKE; ikiden fazla kişiyinen oynanırdı. her oyuncunun birer yasdı daşı olur ona filake dinirdi. bide ufak yuvarlak bi taş olurdu, ona da homa dinirdi. önce homa dikilirdi beşsekiz adım öteye cızılmış olan cızgıya homanın yanından filakeler atılırdı.cızgıya kim yakın atarsa ilkin o homaya atardı..homaya ne gadar ileriye gotürdüyse ayakla sayardı. 1,2,3,4 dii... yüze varınca 100. ondan sona nalbir, muriki, sırsıkı aane, sivri, bir, iki…dokuz, on, com, om dinilirdi. yani bir sıfır one geçdi..

ENEKGAATİ;Birden fazla kişiyle ve filakedeki malzemelerle oynanır.bundada homa dikilir bide çevresine boyük bi daire çizilir.filakeynen homayı vurup daireden dışına çıkaracan,ebe olan homayı tekrar yirine dikinceye gadar kaçacan.homa dikilince isdop olur.herkez kaç adım gaçabilmişse adımlanır.gaç adıma anlaşıldıysa oyun ona gore biter.hiç unutmam gan terin içinde galırdık oynıyacağız diii.eve varınca annemiz gızardı.NE BU ÜS BAŞ DAHA DÜN GAZAN GOYUP YUDUM, DOKÜÜÜLALASICALAR dii gızardı.vaylen vay.

               SAKLAMBAÇ;yav hepimizin bildiği bi oyun işde.bi ebe olur yüzünü meleye doğru döner yüze gadar sayardı.herkes nire bulursa oraya saklanırdı.sonra ebe TAMAMMIIIII dii bağırıdı.herkez bulunduğu yirden TAMAAAAAM dirdi.böyle diyince sanki yiri belli olmayack(allalla)sonra ebe saklananları arar bulursa söbüler.artık gaçan gaçana.saklanırdık artık,samannıkmı din,tuvaletlermi din,nirde issiz yirler varısa oralara girerdik.şimdi düşünüyomda iyiki şitan çarpmazımış.çocukluk işte.          

               BİLLA;O zamnnar bu bildiğimiz billa bile yoktu.duumelerinen boncuklarınan oynardık.dişimize vuruduk ona gore gaçlıksa dirdik.iyi oynayannnar gıvıza çekerdi.işliklerimizdeki, donarımızdaki duğmelere gadar oynardık.eve gelince babamız doverdide allahdan ebemiz duruma el goyardı.

            KOREBE,GOĞMACA,YUĞSÜK SAKLAMBAÇ,BEŞTAŞ YÜZ TAŞ bunarı zati bilirsiniz.gafanızı ağrıtmayım diii dimiyom.ama ÇELİK guzel bi oyundu.hiç unudmam celilin bi imamı varıdı.milleti çeliğe alışdırdı.genç,yaşlı,evli, barklı herkez çelik oynardı.bu oyun sayesinde millet okey oynamakdan gurtuldu.koyün gadınnarı hocaya HOCAM HAY ALLAH SENDEN RAZI OLSUNdii dua itmişler dii duydum.

           Şimdi bazıları diyorki ne esgileri yazan diyollar.yav abi öyle dimeyin inanın esginin dadı bi başgaydı.şimdi millet birbirinden uzaklaşdı.esgi oyunnar hiç olmazsa gunah değildi,şimdi millet hiç bulamazsa internedden ha bire yüzbir oynuyor.gonşu gonşuya gitmiyor.çocuklar yaramazlık yapıyor;bi böyük olarak ;oğlum ne dii öyle iden diyon ;sana ne len diyor.bişşide diyemiyon.

          Neyse yav gafanızı çok ağrıddım.son olarak diyom ki  ölüme her an yaklaşıyoruz.öbür tafarada hazırlık yapalım.şu gış gunünde bari birez guran okuyalım,namazlarımızı ihmal idmiyelim.helal haram diggat idelim.ALLAHa çok dua idelim vesselam..

Bu yazı toplam 989 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 5
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.