• BIST 86.178
 • Altın 251,391
 • Dolar 6,0756
 • Euro 6,8070
 • Aksaray 28 °C
 • Konya 27 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 25 °C

Eski-Yeni Sanayi Siteleri...

Ramazan Toprak

"Aksaray Master Planı"nda önemli bir yer tutan "Yeni Aksaray Projesi" bölümünde merkezî yeri olan Eski Sanayi Sitesinin yeni yerine taşınması projesinin Ciddi bir yol haritası ve kapsamlı bir proje çerçevesinde Yapılması gerektiğini dile getirmezden önce, Uydu kent merkezleri oluşumu konusunda Uluslararası tecrübesi bulunan bazı Avrupalı firma yetkili yöneticileriyle görüşmüştüm..

Bu kapsamda olmak üzere, Ankara-Aksaray istikametine göre Asfaltın alt/sağ tarafında kalan yerleşim yerleri, Başta Eski Sanayi Sitesi, Orman Fidanlığı ve Aratol olmak üzere mücavir alanlar Devâsa bir uydu kent merkezine dönüştürülecek..

Eski Sanayi Sitesi yeni yerine taşınırken Dünyanın en son geldiği nokta olan "Puanlama sistemi"ni ideal şekilde ve Hakkâniyetle uygulayan dev firmalarca Bu işin, hiçbir esnafın veya işyeri sahibinin hakkına Zerrece halel getirmeksizin hakkâniyetle yapılabilecekti..

Esnaf ve işyeri sahiplerinin, Eski Sanayi Sitesindeki yerinin konumuna, büyüklüğüne, Mevcut yapı özelliklerine, kaç yıllık olduğuna, Piyasa râyiç değerine eşdeğerde olacak şekilde Yeni Sanayideki yerine anahtar teslimi kavuşacaklardı.. Karşılığındaysa, Taraflarca varılacak uzlaşma ve anlaşmayla, Hak sahiplerinin tüm hak ve yetkileri verildikten sonra, Oluşturulacak diğer sosyal yaşam alanları, ticarî alanlar, Her türlü tesisler ve diğer kullanım alanlarından Uzlaşılacak oranlarda hisse ve/veya kâr ortaklığıyla Projeye dahil olup bütününü finanse edecekler.. esnaf ve Yer sahiplerinden tek kuruş para alınmayacaktı..

Hatta şirket yetkilileriyle görüşmemiz kapsamında Projede, Kapadokya turizmi için gelen ancak Konaklama için Nevşehir'i tercih eden yerli/yabancı Turistler için uluslarası tecrübesi bulunan şirketlerle Koordineli konaklama ve turizm tesisleri de olacaktı..

Bu minvaldeki Görüşmelerimi bir noktaya getirince, konuyu Belediye Başkanı'yla paylaştım ve bu sorunun Böylesine profesyonel bir yaklaşımla çözülebileceğini, Başka türlü basit yaklaşımların büyük sorun oluşturacağını..

Bu amaçla, sanayi esnafının detaylıca bilgilendirilerek Görüş ve desteklerini almasını defalarca söyledim ancak Her defasında, "esnaf böyle bir projeyi kabul etmez" dedi..

Nedenini sorduğumda "benim tahminim böyle" dedi.. hatta "Bu konuda yetkili/lokomotif sen olduğun için Sen esnafı topla veya esnafın dernek toplantısına Beraberce katılalım, ben anlatayım" dedimse de Buna hiç yanaşmadı..

bunun üzerine Sanayi esnafını ziyaretlerimde detaylı bilgi vererek Hangi esnafın görüşünü sorduysam istisnasız tamamı "Memnuniyetle kabul edeceklerini" söylemişlerdi.. Bir defasında Aksaray Sanayi Odası Meclis Yönetimi Kurulu toplantısında, tüm Milletvekilleri ve Belediye Başkanı hazır olduğu halde, Konuyu bütün detaylarıyla açmıştım ve hatta O tarihlerde gündemde olan Malatya'daki eski Sümerbank arazisi üzerindeki Sosyal Yaşam ve Ticaret Merkezi Projesi'nin Çok daha kapsamlı bir modeli olarak Aksaray'da uygulanabileceğini anlattığımda ASO Başkanı Sayın Süleyman Baydilli dahil herkes "Buna ancak Allah deriz.. böyle bir Projeye de sonuna kadar varız" demişlerdi..

Bunun üzerine orada bir prensip kararı alındı ve Belediye Başkanı'na "ASO yönetimiyle birlikte Bir müteşebbis heyeti oluşturması ve derhal Çalışmaların başlatılması" söylenmişti.. Akabinde defalarca hatırlattığım halde bu konuda Diğer pek çok konuda olduğu gibi Tek bir adım ilerleme kaydedilemedi.. Biz, icra makamı değil ancak rica makamıydık.. Bu tür toplantılar bazıları(!) için "toplanıp.. Muhabbet edip.. sonra dağılma faaliyeti" olabilirdi Ama bizim için "somut projelerin Görüşülmesi ve kararının alınması" faaliyetiydi.. Bizim elimizden başka da bir şey gelmiyordu.. Elinden bi'şeyler gelenler ise sadece dinliyordu(!?)..

Sonraki tarihlerde taştan ses çıktı, Yetkili/sorumlu arkadaştan ses çıkmayınca Avrupalı şirket yetkililerine olumsuz cevap vermiştim.. Bu şirket veya bir başkası olsun hiç farketmezdi.. Yeterki olaya böylesine yeterli, küresel ölçekli Deneyimli rehberlerle yola çıkılmasıydı aslolan.. Tüm çabalarıma rağmen olmadı.. daha acısı, Nedenin! hâlâ da anlayabilmiş değilim.. Yıllarca kulaklarının üzerine yatanlar, Seçimler yaklaşırken ne hikmetse Birden şaha kalktılar ve altında kaldıkları Dev projeyi TOKİ'nin sırtına yıkmaya kalktılar..

TOKİ, sorunsuz, ihtilafsız araziler üzerinde Başarılı projeleriyle bilinen bir Kurum.. ancak Eski Sanayi Sitesi gibi sorunlara ve Büyük ihtilaflara konu olacak yerlerle ve Sorunlarıyla uğraşacak bir Kurum değil.. doğrusu, Hiçbir resmi, devlet kurumu da bu yetkiye sahip değil..

Muhtemeldirki başlangıçta bu sorunlar TOKİ'den gizlendi, Ya da TOKİ görmesi mutlak sorunları öncelikle çözmesi için Yerel yöneticilere topu attı.. onlar da bakkal hesabıyla Sorun çözmeye kalkışınca şimdiki perişanlık çıktı.. Böylesine devâsa projeler, Bakkal defteri hesabıyla yapılacak projeler değil.. Küçük düşünülerek büyük projeler gerçekleştirilemez..

Büyük projelerde küsurât hesabı yapanlar, Gün gelir küsurâtın altında kalırlar.. Kalacakları tâ en başından belliydi.. Kendi başarızlıklarını AK Parti başarısızlığı kamuflajıyla örtmek isteyenler Aksaray'ın kaçırmakta olduğu tarihî fırsatlara Bir yenisini daha eklemek üzereler..

Kaçan, kaçmakta olan fırsatlara hayıflanmak yerine, Fırsatları hiç (.)yoktan sebeplerle hebâ edenlere Birazcık olsun hesap sorulması gerekmez mi?

SÖZÜN ÖZÜ: AK Parti'ye asıl zarar verenler, AK Parti zarar görür bahanesiyle yanlışlarını örtenlerdir..RT.

Bu yazı toplam 1297 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.