• BIST 84.596
 • Altın 252,698
 • Dolar 6,0970
 • Euro 6,8177
 • Aksaray 18 °C
 • Konya 18 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C

Eskil Üvey Evlat mı?

Mustafa Bozdağ

Yukarıdaki bu sözler geçen hafta basın açıklaması yapan Aksaray İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ’a ait.

 

Ben de bu basın açıklaması üzerine Bu yazıyı yazma gereği duydum.

 

Aksaray bir tarım şehri, bu tarım şehrinin en etkili bölgesi Eskil ve çevresi olduğunu düşünüyorum. Konya Ovası’nın uzantısı verimli tarım arazileri bölgemizde bulunmaktadır. Son yıllarda bölgemizde yapılan bilinçsiz sulama yeraltı sularında ciddi ve tehlike yaratacak anlamda azalmaya hatta bitme noktasına getirmiştir.

 

Bunun örnekleri

 

ü  Eşmekaya sazlıklarının kuruması,

 

ü  Akgöl diye bir gölün yok olması,

 

ü  Eşmekaya Yolu üzerine dikkat burası obruk bölgesi levhalarının oluşması

 

ü  Güneşli köyü yakınlarında oluşan obruk

 

ü  Bizzat şahit olduğum Yeşiltömek ve Eşmekaya sazlıklarından yerden çıkan gazın etkisi ile yanması

 

ü  Tuz gölündeki su azalması buna bağlı olarak flamingoların ölmesi,

 

ü  Pınarların, gözlerin kuruması.

 

Aksaray İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Ramazan Altundağ yapmış olduğu basın açıklamasında;


“Aksaray ilinin geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılığın önemli bir yer teşkil ettiğini,   bilinçli ve sulu yapılan tarımının verimliliği arttıracağını, dolayısıyla çiftçinin aynı emek ve maliyetle daha fazla ürün elde edeceğini söyledi. İl Özel İdaresi olarak sulu tarımı yaygınlaştırabilmek için uygun bölgeleri tespit ettiklerini, sulama göletleri yaparak köylü ve çiftçilerimizin yanında olmaya çalışacağız.” Dedi.

 

Evet bu cümlelerden siz ne anlıyorsunuz bilmem ama ben uygun bölge ibaresine cuk diye oturan yerin Eskil olduğuna inanıyorum.

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri açıklamasının devamında Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında sunduğumuz kapalı devre sulama sistemi projelerinin kabul edilmesi ile Boğazköy, Selime ve Alaca için 11.000.000 TL’lik bir ödenek alınıldığını,  Balcı, Salaragödeler ve Cumali Göletleri proje çalışmaları devam devam ettiğini, Bu sistem ile  aynı su miktarı ile sulanabilen tarım alanını 2 katına çıkarılacağını ifade etti.

 

İlimiz ülkemizde en az yağış alan iller arasında bulunmakta ve yer altı su seviyesi her geçen gün aşağılara çekilmektedir.   İlimizde aktif kullanılan tarım alanı yaklaşık 356.000 Hektar olup, sulanabilen alan 122.300 Hektardır.  Bu alanın 20.351 Hektarı İl Özel İdaresinin sağlamış olduğu imkânlarla sulanmaktadır. Bu da toplam alanın Yaklaşık %16,6’sına tekâmül eder. Bizim amacımız, yapacağımız yatırımlarla bu oranı %25’lere çekerek, her zaman çiftçimizin yanında olmak.

 

İl Özel İdarelerimiz tüm birimleri ile köylerimizin daha yaşanılabilir bir yerleşim yeri olması için çalışırken, Güçlü Devlet anlayışını yapmış olduğu çalışma ve projelerle halka göstermek zorundadır. Bu bilinçle hareket ederek, biz her zaman vatandaşlarımızın yanında olacağız. Diyerek sözlerine son verdi.

 

Evet sayın İl özel idaresinin açıklamasından şunu anladım. Önce şunu belirteyim o bölgeler belki baraj bölgesi olabilir. O bölgelerde bu tip bit yatırımın yapılması olumlu bir gelişme olarak algılanabilir.

 

Benim itiraz ettiğim nokta tarım denildiğinde Eskil ve bölgesi Tarımın Aksaray’da başkenti konumundadır. Başkenti konumunda olan yer tuz gölüne komşu olan bir bölgedir. Bu bölge yer altı su seviyesi olarak her geçen gün tehlike arz etmektedir.

 

Buradan iki  sorum olacak yetkililere; 356.000 Hektar alandan bahsedilmiş bu alan içerisinde, ne kadarı Eskil ve bölgesinde (Eskil, Eşmekaya ve Sultanhanı) ikinci olarak Eskil ve Bölgesi bu tip çalışmalar yapılamaz mı?

 

Bölgenin su sorunu ile ilgili olarak bir sempozyum düzenlenmiş burada milletvekilimizin birisi biz kendi su hakkımızı kullandığımız gibi doğacak çocuklarımızın da su hakkını bitirmişiz. Tuz gölü tabanındaki kayma bu bölgelere gider ise bölgede tarım biteceğini ifade ettiğini duydum.

 

Suyla ilgili bir diğer önemli konu geçen yıl Aksaray tanıtım günleri kapsamında Eskil Belediye Başkanı Niyazi ALÇAY Çevre ve Ormancılık Bakanı Veysel EROĞLU'na bölgemizin En büyük sorunu su sorunu Eşmekaya barajına suyun getirilmesi istedi. Bakan Eroğlu olumlu görüş bildirerek bu konu ile ilgili hemen talimat verip çalışmalara başlanılacağının sözünü vermişti. Bizde bunu son dakika haberi olarak girmiştik.

 

Şimdi bu konu ile ilgili çalışma yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Beklentim bir çalışmanın yapılması yönünde, kanaatim ise çalışmanın bölgenin tamamen kuraklığa uğradıktan sonra Bölgede göçler başlayacak, Eskil bir tarım bölgesi olmaktan çıktıktan sonra çalışmalara başlanacağı yönünde umarım yanılırım. Kısaca bu konudaESKİL’İN ÖKSÜZ BİR ÜYEY EVLAT” olduğunu düşünüyorum.

Bu yazı toplam 1174 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 7
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.