• BIST 90.383
 • Altın 144,560
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021
 • Aksaray 2 °C
 • Konya 5 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 0 °C

Eskilde Siyaset Siyasette Eskil

Muzaffer Yayar

Siyasette ne kadar dik başlı olursanız başınıza yiyeceğiniz tokmağın sayısını artırmış olursunuz. Atalarımız der ki keskin sirke ancak küpüne zarar verir. Şöyle bir bakıverdiğiniz zaman gerçekten de öyle zararları ancak kendilerine. Kısacası dik başlı olmak yerine dik duruşlu olmak daha elzem olsa gerek.

Dik duruşlu olmak nedir? Örnekle açıklamak gerekirse; Dik duruşlu olmak bugün ak dediğine yarın kara dememektir. Durum siyaseti yerine milliyetçi siyaset takip edilmeli yani milliyetçilik politikası uygulanmalı. Hiçbir şekilde inandığınız davadan da taviz de vermemeniz gerekir. Göründüğü gibi kolay bir iş değil aslında. İdare etmek, İdareci olmak sorumluluğu hat safhada olan bir iş. Yani ehemmiyeti oldukça yüksek bir meslek.

İlçemiz Eskil de Siyaset anlayışı bakımından benim şahit olabildiğim kadarıyla gerçek demokrasinin hayli bir uzağında kalıyor. Bunu kabul etmeyenleriniz olacaktır elbet. Bu gayet normal bir durum zannımca. Herkes herkesin söylediğini şeyi kabul etmek zorun da değil bunlar benim şahsi düşüncelerim. Veya ben böyle düşünüyorum.

Biz gelelim asıl konumuz ilçemizdeki siyasi anlayışlarımıza.

Örneklerle açıklayacak olur isek; Yıllardır süre gelmiş olan İlçemiz de ki bu siyasi ikilik anlayışı.

İki grup hâkim, ilk grup Şerafettin MERAL ikinci grup ise Necati BELGEMEN var...

 Nerde bir seçim olursa olsun kesinlikle bu iki siyasi liderin etkisi oldukça fazla.

Yani bu liderler bu şekil de düşünebilirler onların en doğal hakkı lakin siz onlarla aynı düşünmek zorun da değilsiniz. Kendinize ait özgün düşünceleriniz olmalı. İsminize yaraşır şekil de olmalısınız. Yani siz de bu toplum da bir kimlik sahibisiniz.

Birilerinin bu şekil de düşünmesi şu veya bu adayı desteklemesi sizin düşünceleriniz de değişikliğe sebebiyet vermemeli.

Gerçek demokrasinin ruhuna uygun hareket edilmeli şahsi çıkarlar yerine ilçemizin çıkarları, ilimizin çıkarları, vatanımızın çıkarları gözetilmeli.

Amma biz İlçemizde bunun tam tersine hareket içerisindeyiz.

İşte aman şu başa geçerse bizim şu işimizi yapmaz engel olur kaideleri hâkim.

Bu düşüncelerin de böyle olmasına sebebiyet verenler ise İlçemiz de ki siyasetçi kimliklerin politikaları.

Eğer haklı bir işiniz varsa kanuna, hukuka uygun bir şekilde bir işiniz varsa orda ki belediye başkanı onu onaylamak için var.

Yani o makam da size hizmet için var. Amma sizin işiniz haksız, hukuksuz ise bu işe belediye başkanını da alet ederek ortaklık teklif ediyorsanız şahsi çıkarların hâkim olduğu kanaatini de doğrulamış oluruz.

Bu düşünce İlçemizi geliştirmez hakeza geriletir. Ondan sonra yakınır durursunuz. Önce biz doğru olacağız. İşimize, aşımıza haramın gölgesinin bile yakınlaştırmayacağız.

Siyasi kimliklerin düşünceleri ise gerçekten vahim bir durum arz etmektedir.

Herkesi kendi inandığı gibi inandırma, herkesi kendi gördüğü gibi görme herkesi kendi gibi yapma düşüncesi hâkim kılınmakta. Yani kimlikleri dışa iterek onların farklı yöne yönelmelerine sebebiyet vermekteler. Bu böyle olmaz.

Bu böyle gelmiş amma böyle gitmez. Bu kaideleri İnşallah biz gençler yıkarak daha özgün ve daha özgür bir anlayış getireceğiz.

Bizim Eskil’in ihtiyacı tıpkı Avrupa da ki hakim düşüncelerin yıkılması gibi bir yıkıma ihtiyacı vardır. Son olarak Eskil siyasette sınıfta kaldı lakin bu sınıfı geçmesine engel teşkil etmeyecektir. Bazen iki adım sıçrayabilmek için bir adım geri atmanız gerekir.

Bu yazımda hiçbir siyasi kimliği şahsi olarak eleştiriye maruz bırakmadım. Yanlış anlaşılmak istemem. Toplumun yanlış yönlendirilmesine engel olmak için kaleme almış olduğum bir yazı niteliğin de şahsımca yazılmıştır. Hiç kimseden direktifler alarak yazmadım yazmam da...

Değerli Eskil halkına desteklerinden dolayı teşekkür ederim.

Vesselam. . .

Muzaffer YAYAR/  Karadeniz Teknik Üniversitesi/ Trabzon

Bu yazı toplam 738 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 4
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.