• BIST 110.059
 • Altın 174,787
 • Dolar 4,0903
 • Euro 4,9985
 • Aksaray 23 °C
 • Konya 22 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 23 °C

Işid’i Bombalamak Çözüm Değil

Nilgün Güney

“IŞİD’i bir terör örgütüdür”, “IŞİD’i bombalamalıyız”, “IŞİD’le yapılcak mücadelede Türkiye’de yardımcı olmalı”, “IŞİD’e karşı PKK’ya destek olunmalı” ... IŞİD saldırılarının başladığı günden bu yana konuşulan konu başlıklarından bazıları oldu bunlar. Mücadele konusunda pekçok şey konuşuldu, pekçok şey yazıldı. Peki yapılan tüm toplantılara, alınan tüm kararlara rağmen neden hala kesin çözüme ulaşılamadı? Mücadele konusunda Türkiye dışında tüm ülkelerin söylediği şu; “IŞİD’i bombalayarak önüne geçmeliyiz” Denenmeyen tek çözüm yöntemi var; IŞİD’in ideolojisine karşı doğru yöntemle eğitimleri. Nedir bu doğru yöntem? Kuran’da asma, kesme yönteminin olmaması ve herkesin inancında özgür olduğu gerçeği.

Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah'a inanırsa, o, sapasağlam bir kulba yapışmıştır; bunun kopması yoktur. Allah, işitendir, bilendir. (Bakara Suresi, 256)

Evet, IŞİD müslüman bir topluluk. Ancak İslam’ı yanlış uygulayan bir topluluk. PKK ise inançsız bir örgüt. Ülkelerin koalisyonlarına rağmen PKK’nın IŞİD karşısındaki yenilgisinin sebebi, IŞİD’in Allah adına mücadele etmeleri ve ahirete inanmaları. PKK ise Allah’a karşı olan bir örgüt olduğundan ahiret inancına sahip değil. Bu yüzden de IŞİD karşısında cesur davranamıyor, korkarak kaçıyor.

IŞİD, Irak ve Suriye’de Türk ordusunun yıllardır yapmadığı ve asla yapmayacağı bir şeyi yaparak, bu Allah’sız PKK örgütüne karşı kanlı bir mücadele veriyor. IŞİD karşısında yenilgiye uğrayan PKK, acısını ve öfkesini Türkiye’den çıkarmaya kalkıyor. Biz nasıl ki yıllardır PKK’ya karşı zorunlu olmadıkça silahlı çatışmaya girmediysek, müslüman bir topluluk olan IŞİD’e karşı da silahlı bir mücadele içerisine girmeyiz. Zaten IŞİD’in de Türkiye ile bir alıp veremediği yok. Bu yüzden Amerika ve Avrupa bizden bu koalisyona katılmamızı beklememelidir.

PKK’ya silah yardımında da bulunmamız mümkün değil. PKK yıllardır Güneydoğu’daki halkımıza zulüm etmiş, İslam’a savaş açmış Komünist bir örgütlenmedir. Kürt halkını koruyacağız bahanesiyle bizden silah isteyen PKK, silahlarını da zaten IŞİD’e kaptırmaktadır. Suriye’de zulümden kaçan Kürt halkı da PKK’ya değil, bize sığınmıştır. Aslında Kobani’deki savaş ortamından kaçan Kürt kardeşlerimiz IŞİD’den değil, PKK’dan kaçmaktadır. Bu durumda PKK tarafından korunmaya çalışan bir Kürt halkı da yoktur.

IŞİD’in PKK’ya musallat olmasıyla, bu kanlı örgütün asıl yüzü de ortaya çıkmıştır. PKK’nın amacı Güneydoğu’da Kürtlerin rahat edeceği, özgürlüğünün olduğu bir bütünlük değil, Güneydoğu’yu Türkiye’den ayırarak parçalanmasıdır. Amerika ve Avrupa’daki derin devlet yapılanmasının da istediği budur. Bu yüzden PKK’ya destek vermektedirler. Ancak hiç birşey planladıkları gibi gitmemiş, Allah’ın yardımıyla PKK, IŞİD’e karşı kaybetmiştir.

Tabii burada cellatlık yapan IŞİD’i övmüyoruz. Yazının başında da belirttiğim gibi doğru yöntemin kullanılması gerekmektedir. Çünkü IŞİD tesadüfen ortaya çıkmış bir grup değildir. Yıllardır aldıkları telkinler, İslam hakkındaki yanlış öğretiler yüzünden bu hale gelmişlerdir. Eğer doğrusu anlatılırsa; Kuran’daki ayetler, Peygamberimiz (sav)’in doğru hadisleri öğretilirse IŞİD’in doğruyu görmesi mümkündür. Zira IŞİD’in üyelerinin büyük bir bölümü zaten kültürlü gençlerden oluşmaktadır. Doğru kaynaklarla İslam anlatıldığında çok kısa sürede çözüm alınacaktır. Bu yüzden Amerika ve Avrupa Türkiye’ye yardımcı olup, parasını bombalamaya değil, yapılacak fikri mücadeleye harcamalıdır.

Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel bir biçimde mücadele et. Şüphesiz senin Rabbin yolundan sapanı bilendir ve hidayete ereni de bilendir. (Nahl Suresi, 125)

Bu yazı toplam 881 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.