• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Aksaray 8 °C
 • Konya 6 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 7 °C

Konya bilim festivali

Saadet Birsen Uslu

Bilim; neden, merak ve amaç besleyen bir olgu olarak günümüze kadar birçok alt dala bölünmüş, insanların daha iyi yaşam koşullarına kavuşmasına, bilinmeyen olguları bulmasına ve yeni şeyler öğrenmesine ön ayak olmuştur. Tüm bilim dalları evrenin bir bölümünü kendine konu olarak seçer, deneysel yöntemlere ve gerçekliğe dayanarak yasalar çıkarmaya çalışır. Einstein bilimi, her türlü düzenden yoksun duyu verileri ile düzenli düşünceler arasında uygunluk sağlama çabası, Bertrand Russell ise gözlem ve gözleme dayalı akıl yürütme yoluyla dünyaya ilişkin olguları birbirine bağlayan yasaları bulma çabası olarak tanımlar.

Yüzyıllardır insanoğlunun yeryüzündeki yaşama ortamına duyduğu merak, yaşam standartlarını yükseltecek bir etkinliğe bürünmeye başlar ve olağan gibi görünen olayları anlama çabası, aslında dünyanın gizemlerle dolu bir yer olduğunu ve bunları çözümlemek gerektiği gerçeğini doğurmuştur. Geleneksel bilim sadece anlamaya ve çözmeye gereksinim hissetse de, ileri safhalara bölünen bilim türleri sadece çözmeyi değil çözümden öte ilerlemeyi de kapsar. Geçmişe bakıldığında en önemli sayılan bilim dallarından bazıları matematik, geometri, gök bilimi ve tıptır. Çok çeşitli matematiksel çözümleme sistemlerinin geliştirildiği ilk zamanlardan bu yana hâlâ yeni formüller, sistemler, kuramlar geliştirilmektedir.

İlimi çalışmalara önder şehrimiz Konyamızda  bu yıl ilki gerçekleşecek olan Konya Bilim Festivali'nin içeriğinde, yaşam bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler ve temel bilimler alanlarında bilim istasyonları, sergiler, gösteriler, söyleşiler gerçekleşecek. Festival içeriğine Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Karatay Üniversitesi ve Mevlana Üniversitesi yoğun destek vermektedir. Bunun yanında, Konya Bilim ve Sanat Merkezi ve özel sektörden çeşitli tedarikçiler katkı sağlamaktadırlar. Festivalde;  robot teknolojisi,  alternatif enerji kaynakları, fizik, kimya,  biyoloji, ziraat,  tıp bilimi, dinozorlar,  jeoloji gibi pek çok alanda yüzlerce deney ve gösteri sunulacaktır. Dev dinozor maketleri, taşınabilir planetaryum, güneş enerjili araba, interaktif deney üniteleri, sahne gösterileri ile etkinler hafızalarda uzun süre yer bırakacak ve bilimsel söyleşi konuları ve konuşmacıları "Astronomi", "Nanoteknoloji ve İnovasyon", "Robot teknolojisi", "Alternatif Enerji Kaynakları", "Bilim Tarihi", "Arkeoloji", "Bir Bilim İnsanı ile Büyümek - Ahmet Mete Işıkara" gibi konularda Türkiye ve Dünya çapında önemli bilim insanları ve konunun uzmanları ile söyleşiler yapılacaktır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezinde 10 Mayıs Cuma günü saat 10.30 yapılan açılış töreniyle Konyamız ilim ve bilim alanında bu yıl bir ilke adım atmıştır. Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn.Tahir Akyürek Bey yaptığı açılış konuşmasında Sanayi Odasından, Organize Sanayiden, İl Kültür Müdürlüğünden , Esnaf ve Sanatkârlar Odasından Konyadaki tüm kurum ve kuruşların destek olduğunu ve Konya da  bu sene ilki yapılan bu büyük organizasyona yardım, destek  ve katılımlarından dolayı teşekkür etti. İdari ve siyasi bir merkez olarak geçmişte büyük rol oynayan Konya da bir ilim havası esmesi için yapılan bu faaliyetin diğer faaliyetlere ışık olacağını belirterek bundan sonra bu tür faaliyetlerin devam edeceğinin müjdesini verdi. Tübitak’ın desteğiyle Konyamız da başlayan bu süreç hem üniversite öğrencilerine hem tüm okul öğrencilerine laboratuar, kütüphane, konferans salonları ile dünyayı ve insanı daha iyi tanımaları için yepyeni bir dönem başlattıklarını ifade etti.

Bir Selçuklu Başkenti olan Konya’nın maddi ve manevi varlığını yaptığı çalışmalarıyla ayakta tutan ve her gün yeni bir çalışmaya yeni bir başarıya  imza atan Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Tahir Akyürek Bey’e ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ederiz.

 10-11-12 Mayıs tarihleri arasında devam edecek olan  bilim festivalinin programını siz değerli okurlarımıza arz eder ve “Beşikten mezar’a kadar ilim öğreniniz.”ve yine "Kendisine bir ilim sorulup da bunu gizleyen kimseye kıyamet gününde ateşten bir gem vurulacaktır.” diyen sevgili Peygamberimizin hadisi şerifiyle ilim öğrenmeye ve öğretmeye çıktığımız yollarda Rabbimin bizleri muvaffak eylemesi niyazıyla,

Esen kalın…

Konya Bilim Festivali programı :

10 Mayıs 2013 Cuma

13:30

Gökbilim ve Tutulma Avcıları

Prof. Dr. Ethem DERMAN, Kubilay AKDEMİR

 

15:30

Büyük Miras - Çatalhöyük

Prof. Dr. Ahmet TIRPAN

 

11 Mayıs 2013 Cumartesi

11:30

Bir Bilim İnsanı İle Büyümek - Ahmet Mete IŞIKARA

Cengiz IŞIKARA

 

13:30

Bilim ve Teknoloji Tarihi

Prof. Dr. Mehmet DOĞAN, Doç. Dr. Abdurrahman ALİY

 

15:30

Nanoteknoloji ve İnovasyon

Prof. Dr. Mustafa ERSÖZ

 

12 Mayıs 2013

Pazar

11:30

Konya Bilim Merkezi ve Bilim Merkezlerinin Eğitimdeki Yeri

Prof. Dr. Mustafa ERSÖZ

 

13:30

Alternatif Enerji Kaynakları

Doç Dr. Ali KAHRAMAN

 

15:30

Robot Teknolojisi

Arş. Gör. Okan UYAR

Bu yazı toplam 1190 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.