• BIST 98.272
 • Altın 233,554
 • Dolar 5,4821
 • Euro 6,2056
 • Aksaray 12 °C
 • Konya 12 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 13 °C

Konya'da kütüphaneler haftası etkinlikleri

Saadet Birsen Uslu

49.'sunu kutladığımız Kütüphaneler Haftasında çok özel bir mekândaydık. Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Şehir Müze ve Kütüphanesi. Öncelikle Türkiye’deki ilk Türk fotoğrafçısı olan Hasan Behçet’in nostalji dolu fotoğraflarının sergilendiği bölümü gezdik. Ardından yine değerli Müze Müdürümüz Hasan Yaşar Bey'in emek ve katkıları ile Konya'ya paha biçilmez boyutlar da ilmi ve fikri alanda verdiği emeklerle bir nevi yüreklerde ölümsüzleşen Yazar ve Mütercim Mehmet Eminoğlu (1932-2011) hocamız anıldı.

 

Mehmet Eminoğlu hocamızın soyu, büyük âlim ve velilerden Memiş Efendi’ye varan köklü bir aileye mensuptur. Vaktiyle ailesi Şam’a göç ettiği için burada doğdu. İlk ve orta tahsilini Şam’da yapar. Lise dengi bir diploma ile kaydolduğu Şeriat Üniversitesini üçüncü sınıfında terk eder. Bulunduğu çeşitli  diyarlarda basın ve yayın işleri ile çeşitli gazete ve dergilerde çalışan Eminoğlu hoca 1960 yılında anavatanı olana güzeller güzeli Konyasında yine yazı ve neşriyata kaldığı yerden devam eder. Böylesine bir ilim deryasının tabiî ki müşterisi çok olur tabiri caizse. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda derin Osmanlıca dağarcığı ile mezar taşı okumaları ve bir çok yazma eserlerin tasnifini yaparak Konyayı hakkı ödenemeyecek derecede ilmi ışığından feyizyap etmiştir. Ağabeyi Ahmet Kudsi Eminoğlu ile birlikte kütüphanesini Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Şehir Müzesi ve Kütüphanesi’ne bağışlayan Eminoğlu hocamız vefatına kadar bu müzede danışmanlık ve mütercimlik yapar ve pek çok Konya Şer’i sicilini günümüz Türkçesine aktarır. Dayısı Ali Rıza Kudsi Efendi’nin kızı Emine Rida Hanımefendi ile evli olan Mehmet Eminoğlu 16 Kasım 2011 günü Konya’da vefat etmiş, ertesi gün Hacıfettah Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Bu büyük insanı anmak için düzenlenmiş olan  Panelin Başkanlığını Prof. Dr. A.Osman Koçkuzu yaparken, Yard.Doç.Dr. Mustafa Çıpan, Bahaddin Eminoğlu ve Koyunoğlu Müze Müdürümüz Hasan Yaşar beyde diğer konuşmacılardı.

Açılış  konuşmasını İl Müftümüz Şükrü Özbuğday bey yaptı. Eminoğlu hocanın Konyanın ilmine ve irfanına çok büyük katkılarının bulunduğunu ve küçük kitap dükkanına o kocaman yüreği ile milyonlarca dostunu sığdırdığını belirttikten sonra Başkan Vekilimiz Sayın Memiş Kütükçü Bey'in “Alimlerimiz Peygamber varisleridir”. Bu büyük insanların değer ve kıymetlerini bilmeli ve bu vasfı asla kaybetmemiz gerektiğini vurgularken böylesi önemli şahsiyetleri sağlığında bilhassa sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerken bundan sonraki gelecekten ilmi ve fikri alanlarda daha ümitvar olduğunu belirtti. Ardından Ali Osman Koçkuzu hocamızın önderliğinde başlayan panelin ilk konuşmacısı değerli Müze Müdürümüz Hasan Yaşar Bey'di. Mehmet Eminoğlu Hocamızla hemen hemen 16 yıllık bir birlikteliği olan şuan Osmanlıca dersleri ile yeni nesle ışık olan Sayın Hasan Bey Eminoğlu hocamızın kendi ağzından hayatını bizlere okudu. İl Kültür Müdürümüz Sayın Mustafa Çıpan Bey’in her ne müşkülü olan varsa kapısını çekinmeden çaldığı bir zattı diye tanımladığı Eminoğlu hocamızın mükemmel Arapçası ve dur durak bilmeyen tecessüsü ile günümüz insanına ilahî mesajın inceliklerini anlatmaya çalışan ender bir şahsiyettir dedikten sonra Eminoğlu hocamızın küçük biraderi Bahaddin bey’in “Benim canım her şeyim, babamdan sonra babam dediğim abim diyerek, o içten anlatışı ile bizleri duygulandırdı. Ve ardından babalarının tüm evlatlarına “Rabbim sizleri şeriatı garrâya hadim eylesin.” Diye dua ettiğini belirterek işte abim ölene kadar tüm ömrü boyunca şeriatı garrâya hadim olarak  çalıştı. Babamın duası onda vasıl oldu diye belirtti. Panel Başkanı Sayın A.Osman Koçkuzu Bey’in Müdürümüz Hasan Bey’in çok emeklerinin olduğunun altını çizerken böyle büyük insanların bilmediğimiz aile efradıyla yaşantısı ile ilgili konularda bilgiler oluşturulmalı diyerek yeni bir çalışmaya da ışık tuttu. Amaç kubbede bir hoş seda bırakmak temennileri ve Hasan Yaşar Bey’in kapanış konuşması ve ardından Hacıfettah mezarlığında Eminoğlu hocanın kabri başında hatim duası ile sonlanan panel zihinlerde ve yüreklerde unulmayacak kadar güzel, içten ve etkileyiciydi.

Bu programda tüm emeği geçen büyüklerimize teşekkür ediyorken sizler gibi ilim ve irfan sahibi ve emek sahiplerini unutmayan tüm idarecilerimize bizlere hem ışık hem örnek oldukları için minnettarız.

Esen kalın.

Bu yazı toplam 1146 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.