• BIST 110.418
 • Altın 326,862
 • Dolar 6,1779
 • Euro 6,7870
 • Aksaray 10 °C
 • Konya 11 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 12 °C

Merhametimiz Hayvanları da Kapsamalı

Hacı Ahmet Ünlü

Bizim rahmet ve merhametle davranmamız gerekenler, sadece insanlarla sınırlı değildir. Günlük hayat içerisinde kendilerinden uzak kalamadığımız ve bizimle bir münasebetle irtibatları olan “hayvanlar” da kendilerine rahmetle muamele etmemiz gereken canlılardır. 

Alemlere rahmet olan sevgili peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam, insanlara olduğu gibi hayvanlara da  son derece müşfik ve merhametli davranırdı. Ashabından onlara kötü davranan veya acımayanlara kızar, onları ikaz eder ve bu canlıların da merhameti hak eden varlıklar olduğunu kendilerine hatırlatırdı. Şimdi şu rivayetleri dikkatlice okuyalım:

Bir keresinde karnı sırtına yapışmış bir devenin yanından geçmekteydi. Onun bu acınacak halini görünce: "Bu dilsiz hayvanlar hakkında Allah’tan korkun! Elverişli hallerindeyken onlara binin; yine elverişli olduklarında etlerinden yiyin" buyurdu (Ebu Davud, 2548).

Yine bir seferinde yüzü demirle dağlanmış bir eşeğin yanından geçmişti. Onun bu ıstırap veren durumunu görünce, lanet etmek hiç adetinden olmadığı halde: “Allah, bu hayvanın yüzü dağlayana lanet etsin!”  buyurarak bu kötü işi yapana tepkisini gösterdi ve ne kadar üzüldüğünü ortaya koydu. (Müslim, 2117)

Abdullah İbn-i Mes’ud radıyallâhu anh anlatır: Rasûlullah sallallâhu aleyhi vesellem ile birlikte bir yolculukta idik. İhtiyacını görmek için gitmişti. Yanında iki tane yavrusu olan küçük bir anne kuş gördük. Onun yavrularını aldık. Anne kuş geldi ve kanatlarını çırpmaya koyuldu. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem gelince şöyle buyurdu:
Bu anneye yavrularının acısını kim tattırdı? Haydi, bunun yavrularını ona geri veriniz.
Yine, ateşe verdiğimiz bir karınca yuvası gördü.
Bunu kim ateşe verdi, diye sordu.  Biz, dedik. 
Bunun üzerine şöyle buyurdu
Ateşin Rabbinden başkasının ateş ile başkasını cezalandırmaması gerekir (Ebu Davud, 5268).

Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem bıçağını bilerken ayağını da koyunun yanı üzerine koymuş bir adamın yanından geçti. Bu sırada koyun, gözleriyle ona bakıyordu. Bunu görünce Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem adama:
Sen bunu iki defa mı öldürmek istiyorsun! Onu yatırmadan önce niçin bıçağını bilemedin, dedi. (Hâkim rivayet etmiş, Elbanî “sahihtir” demiştir. Bkz. Sahîhu’t-Terğîb ve’t-Terhîb, 1090.)

Abdullah b. Ca’fer radıyallâhu anh anlatır: Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem ensardan bir adamın bostanına girmişti. Bostana girince birde ne görsün, bir deve! Deve Rasûlullah’ı görünce inledi ve gözlerinden yaşlar aktı. Bunun üzerine Rasûlullah sallallâhu aleyhi vesellem onun yanına gelip kulak kökünü okşadı, hayvan sakinleşti. Sonra:
Bu devenin sahibi kimdir? Kimindir bu deve, diye sordu.
Ensar’dan bir genç gelip
 Ey Allah’ın Rasûlü! O, benimdir, dedi. 
Bunun üzerine Rasûlullah sallallâhu aleyhi vesellem
Allah’ın, seni kendisine sahip kıldığı şu hayvan hakkında Allah’tan korkmaz mısın? Gerçekten bu hayvan senin kendisini aç bıraktığını ve yorduğunu bana şikâyet ediyor, buyurdu
 (Ebu Davud 2549).

Susuzluktan neredeyse ölmek üzere olan bir köpek, bir kuyunun etrafında dönüp duruyordu. İsrailoğullarının fahişelerinden bir fahişe onu gördü ve hemen ayakkabısını çıkararak köpeği suladı. Bu kadın, sırf bu ameli sebebiyle Allah tarafından bağışlandı.

 (Buhârî, Enbiya 54)

Bir adam yolda yürüdüğü sırada çok aşırı derecede susadı. Nihayet bir kuyu buldu ve oraya indi. Su içtikten sonra kuyudan çıktı. Tam o sırada baktı ki, susuzluktan dilini çıkararak soluyan bir köpek rutubetli toprak yiyor! Bunu gören adam (kendi kendine): ‘Bana isabet eden susuzluğun aynısı bu köpeğe de isabet etmiş herhalde’ dedi. Sonra kuyuya inip ayakkabısına su doldurdu. Onu ağzı ile tuttu (ve elleri ile kuyu duvarlarına tutunarak yukarı çıktı) da köpeğe su verdi. Bundan dolayı Allah onun amelini kabul etti ve onu bağışladı.
Bu olayı dinleyen sahabîler:
Ey Allah’ın Rasulü! Hayvanlara iyilik etmekte bize mükafat var mı, diye sordular. 
Bunun üzerine Resulullah sallallahu aleyhi vesellem:
Canlı her hayvan için bir mükafat vardır buyurdu. 

(Buhârî, el-Edebu’l-Müfred, 378. Hadis).

Bu yazı toplam 310 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.