• BIST 92.071
 • Altın 361,859
 • Dolar 6,7645
 • Euro 7,3101
 • Aksaray 6 °C
 • Konya 2 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 2 °C

Namazın bazı faydaları!

Hacı Ahmet Ünlü

Namaz bu dinin en önemli ibadetlerinden birisidir. Bunda şüphe yok. Günde beş kere tekrarlanması bakımından hac ve oruç gibi ibadetlerden daha ehemmiyetlidir.

Bu değerli ibadetin sayılamayacak kadar fayda ve fazileti vardır. Ama şu sayacaklarımız, bizi ona daha çok teşvik etmesi açısından önemlidir.

Namaz En Faziletli Ameldir. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem, şöyle buyurur Biliniz ki amellerinizin en faziletlisi namazdır. (Ahmed b. Hanbel)

Kalp ve Azaların Nurudur. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem, şöyle buyurur: Namaz bir nurdur. (Müslim)

Hata ve Günahları Yok Eder. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem, şöyle buyurur

Ne dersiniz; birinizin kapısının önünde bir nehir olsa ve o kimse her gün bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı?

 Sahâbîler: 

O kimsenin kirinden hiçbir şey kalmaz, dediler. Bunun üzerine Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem:

Beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder” buyurdu. (Buharî ve Müslim)

Dereceleri Yükseltir. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem, şöyle buyurur: “Çok secde etmeye bak! Zira senin Allah için yaptığın her secde karşılığında Allah seni bir derece yükseltir ve bir hatanı siler. (Müslim)

Gerçek Kurtuluşun Sebebidir. Allah subhânehu ve teâlâ şöyle buyurur: Mü’minler, gerçekten kurtuluşa ermişlerdir. Onlar ki, namazlarında huşu/derin bir saygı içindedirler. (Muminun Suresi Ayet  1,2) 

Allah’ın Yardımını Görmeye Vesiledir. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem, şöyle buyurur: “Şüphesiz ki Allah bu ümmete zayıfları, duaları, namazları ve ihlâsları nedeniyle yardım eder. (Nesaî)

Her Türlü Hayâsızlık ve Kötü İşlerden Kurtarıcıdır. Allah subhânehu ve teâlâ şöyle buyurur: “Şüphesiz ki namaz, insanı her türlü hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. (Ankebut Suresi Ayet 45)

Şeytanı Öfkelendirir. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Ademoğlu secde  ayetini okur da secde ederse, İblis (şeytan) ayrılır ve ağlayarak: Yazıklar olsun bana! Adem oğlu secdeyle emrolundu ve secde yaptı, onun için cennet var; ben de secdeyle emrolundum, reddettim bana da cehennem var” der. (Müslim)

Korkuyu, Huysuzluğu ve Cimriliği Yok Eder. Allah subhânehu ve teâlâ şöyle buyurur: Doğrusu insan hırslı (ve huysuz) yaratılmıştır. Kendisine kötülük dokunduğu zaman sızlanır. Ona bir hayır dokunduğunda da eli sıkı kesilir. Ancak, namaz kılanlar böyle değildir. (Meâric Suresi Ayet 19-22)

İnsanı Cehennemden Korur. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, şöyle buyurur: “Güneş doğmadan ve batmadan önce ki namazları (sabah ve ikindiyi, Allah’ın istediği şekil üzere) kılan bir kimse asla ateşe girmeyecektir. (Müslim)

Bu faziletleri bilen bir Müslüman nasıl olur da namazlarında gevşek davranabilir ki?

Bu yazı toplam 301 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.