• BIST 107.015
 • Altın 172,048
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Aksaray 20 °C
 • Konya 17 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

Türk'çe Konuş Türk'çe Yaz (1)

Fatıma uzunkaya

Dil herşeydir.. Kültürdür, tarihtir, mirastır... Dil geçmiş ve gelecektir. Dilimiz yozlaşıyor derken bu değerlerimiz köreliyor yada birileri tarafından köreltiliyor, törpüleniyor demek istiyorum aslında.

Nesiller arasında aktarımı gerçekleştiren, geçmiş ile gelecek arasında köprü görevini üstlenen temel unsurdur dil. Dedelerinin dilinden anlamayan nesiller olduk biz. Peki bu durumda nesiller arası aktarım nasıl gercekleşecek? Dedelerimizin miraslarını nasıl anlayıp, yorumlayıp torunlarımıza aktarıcaz? 20. yy.'dan önce yazılmış eserler şuan ağır anlaşılmaz geliyor biz yeni nesle ...

Ziya Gökalp, dili kültürün temel unsuru sayar.

Kısaca basit bir kültür tanımı yapacak olursak ; kültürün geçmişte atalarımızın yapıp ettiği herşeyin, günümüzde yapıp edilenlerle harmanlanıp, gelecek nesillere aktarılan değerler bütünü olduğunu söyleyebiliriz. Bu aktarımın gerçekleşmesini sağlamak ise; dilin görevidir. Nesildaşlar arası aktarım ve nesiller arası aktarım... Bu iki boyut dil sayesinde gerçekleşir. Türlerin devamı ve nesildaşlar arasında sağlıklı bir iletişim için dil temel öğedir. Birbirinden kopuk bir nesil biz olgusunu taşıyabilir mi bünyesinde ? ..

dil = iletişim, dil=varolus, dil=aktarım, Dil=sağlam nesiller, dil=birlik,beraberlik, dil=millet ...

Dil olmadan varlıktan, varlık olmadan da dilden bahsetmek mümkün değildir. Heidegger, "Dil varlığın evidir." der; "İnsan onun evinde oturur"... Bizim evimizde güzel Türkçemizdir. Nimetlerinin kıymetini bilemediğimiz evimiz .. Evimizi korumalıyız..

Temel taşıdır dil varoluşun. Varoluş ve dil arasındaki ilişkiyi Nermin Uygur şu sözlerle özetliyor ; konuşan bir valığım ben. İlkece, içinde kendimi dil olmadan bulduğum hiçbir zaman kesiti anımsamıyorum. Baştan beri birlikteyiz onunla. Gerçi zaman zaman susmaktayım. Öyle olabilir ki herhangi bir neden yüzünden konuşmaktan yoksun kalabilirim. Gelgelelim ilkece dilsiz olsaydım, başka türlü dendikte, dile ilişkin tüm etkinlikleri yerine getiremeseydim, bunlara yatkınlık ve anlayıştan uzak, bunları gerçekleştirme gücünden yoksun olsaydım, kimse bana "insan" diyemeyecekti. Bu apaçık gerçeklere dayanarak insan varlığımı ortaya koyan temel bir doğruya varırım: Dil, insan olarak yazgım benim; dil varolma koşulum benim.. "

Dil eşittir bizdir. Bizi yansıtır, Bizi ifade eder .

ünlü düşünürümüz Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerinin de buyurdukları gibi "Dil , tencerenin kapağına benzer: oynadı, açıldı mı içinde ne yemek var, anlarsın."

Bizimde kapağımız biraz oynamaya görsün hemen kendimizi ele veririz. Dilimiz sunar bizi karşımızdakilerin takdirine. Biz gizlemeye çalışsak bile sayar döker, ele verir bizi. Çırıl çıplak kişiliğimizle karşılarındayızdır işte ...

Bu yazı toplam 1694 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.