• BIST 107.015
 • Altın 172,048
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Aksaray 20 °C
 • Konya 17 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

Türk'çe Konuş, Türk'çe Yaz (2)

Fatıma uzunkaya

Dilini kontrol altında tutarsanız o milletin geçmişine, kültürüne yön verir, hükmedersiniz. Geçmişini bilmeyen atalarından bir haber yaşayan milletin gelecekte başarılar göstermesi nasıl beklenir ? Prof. Dr. Hayati Develi bu konuyu şu sözlerle ele alır ; İnsanlık tarihi açısından bakıldığında ürküntü verecek kadar yakın bir geçmişini, mesela elli altmış yıldan ötesini (bütün toplum olarak ve dengeli bir biçimde) hatırlayamayan bir toplum, ilkellik sınırlarında dolaşmaktadır denebilir; veya daha yumuşak bir ifadeyle henüz emekleme yaşında bir çocuk gibidir ki, ondan evrensel başarılar beklemek mümkün değildir" ... "Kültürel çözülmenin gerçekleştiği toplumlar kendilerini başka bir kültür toplumuyla özdeşleşmiş, hatta bazen aynılaşmış bulurlar; eski türleri, yani kültürel kimlikleri ve dolayısıyla varlkları artık yok olmuştur..."

Türkiye'nin en mühim meselesi dil meselesidir diyen Mehmet Kaplan; "Tükçe, kırlardaki yabani otlar gibi kendi haline terk edilmiştir. Türk Dili başıboş kalmıştır." der kültür ve dil adlı kitabında.

Dil nasıl görmezden gelinir? Milletler için bu denli önem taşıyan dilin yozlaşmasına, bozulmasına nasıl seyirci kalınır? Dedeleriyle anlaşamayan bizler, ilerde bizlerle anlaşamayan torunlarımız ... Gördünüz mü koca bir kültür, tarih, miras nasılda hezamete uğruyor? Sizce bu görmezden gelinecek bir problem mi?

Ne olduğu anlaşılmayan yeni neslin yeni dili ... Konuştukları dil Türkçe ise Allah aşkına bize yıllardır Türkçe diye hangi dersin eğitimi verildi? Sosyal paylaşım sitelerinde şu kendilerine koydukları isimlere de bir bakın;

Tehliqeli jojuk, İsyankar jojukk, Haylazz jojuk, Susqun qral, qronic waka, orqaniq şeqer qıs, qarzma styla, qaramsar huriss lanetly, qalpsiz chatlak..(ve daha binlercesi.) Bu isimlerde neyin nesi? Bu nesil nece konuşuyor bilen var mı? Bu uyduruk dilde nereden çıktı böyle ? Dil hasta dil, hasta Türkçe. Yatak yorgan hasta... Kendi ellerimizle boğazlıyoruz Türkçemizi kendi ellerimizle mezarını kazıp sonunu hazırlıyoruz, kendimize nasıl bir kötülük ettiğimizi bilmeden ..

Bu hastalığı meydana getiren bir başka etken ise ; tükçeyi istila eden yabancı kelimeler. Virüs gibi yayılıyorlar günden güne dilimize. Çarşıya pazara bir çıkın hele; Paris veyahut Newyork gibi ecnebi memleketinde sanıyor insan bir an kendini; o adı sanı anlaşılmaz dükkan, mağaza tabelaları arasında yürürken. (Bijuluks,Kaliteks Outlet, Fors, Flower Garden,Şato Taxi,...) Akıl sır erdiremedim ben bu işe, benim Türkçemin suyumu çıktı Allah aşkına ?

Yeni neslin böyle hastalıklı bir dile sahip olmasında kimi, kimleri suçlayacağız? İlk eğitim aile elbette.. Çocuklarımıza okuma sevgisi aşılamıyoruz. Kendimiz okumuyoruz ki çocuklarımıza tembihleyelim öyle degil mi ? Okuma yazmayı zoraki koşulan bir ödev dayatmacısı gibi algılayan çocuk sıkılıyor, offlaya puflaya soğuyor okumadan. Nihayetinde çocuk kitap diliyle değil sokak diliyle, tv dizilerindeki o neidüğü belirsiz karakter tiplemelerinin diliyle büyüyor.

Şimdiki sınav sistemine at yarışı benzetmesi yapılır.Ne kadar da yerinde bir benzetme.. Hepimiz geçtik bu sınav sisteminden.Hayatı dört seçenekli bir sınav sorusu gibi algılamamızı sağlayan; bizi uyuşturup dinleme, yorumlama, eleştirme, konuşma, yazma, (anı,hikaye,eleştiri metinleri) okuma gibi yetilerden uzak bireyler olarak yetiştirdiler. Bize yöneltilen her soruya; "Pardon şıklar neydi acaba?" diye karşılık verir olduk neredeyse ...

Yazımı burada Ziya Gökalp'in güzel şiiri ile noktalamak istiyorum;

Güzel dil Türkçe bize,

Başka dil gece bize;

İstanbul konuşması,

En saf, en ince bize.

...

Açık sözle kalmalı,

Fikre ışık salmalı,

Müteradif sözlerden

Tükçesini almalı.

..

Tüklüğün vicdanı bir,

Dini bir, vatanı bir,

Fakat hepsi ayrılır

Olmazsa lisanı bir.

Bu yazı toplam 1556 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Fark | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.