1. Uluslararası Turizm ve Otelcilik Sempozyumu başladı

1. Uluslararası Turizm ve Otelcilik Sempozyumu başladı

Konya'nın Beyşehir ilçesinde düzenlenen 1. Uluslararası Turizm ve Otelcilik Sempozyumu başladı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Beyşehir Ali Akkanat Turizm İşletmeciliği ve Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Beyşehir Ali Akkanat Meslek Yüksekokulu ile Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ortaklaşa olarak Beyşehir Anamas Konukevi'nde düzenlenen sempozyum mehteran gösterilerinin ardından başladı. Sempozyum eşbaşkanı Ali Akkanat İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş, sempozyumun açılış paneli bölümünde yaptığı konuşmada, Ali Akkanat Kampüsü hakkında bilgiler verdi. Kampüsün Türkiye'nin sayılı kampüslerinden birisi olduğunu ve bünyesinde 1 işletme fakültesi, 1 turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksekokulu ile 1 meslek yüksekokulunu bünyesinde barındırdığını belirten Prof. Dr. Güleş, kampüste şu anda 2 bin civarında bir öğrencinin eğitim görmekte olduğunu söyledi. Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Osman Akandere ise, yaptığı konuşmada, turizm sektörü konusuna değindi. Turizmin 1950'li yıllara kadar ekonomik alandaki değer ve öneminin pek anlaşılamamış olduğunu belirten Akandere, bununla beraber dünya turizm hareketlerinin ikinci dünya savaşından sonra çok hızlı bir gelişme potansiyeline sahip olduğunu belirtti.
Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ise konuşmasında, Beyşehir'de ilk defa turizm ve otelcilik konu başlıklı bir sempozyum düzenlenmiş olmasının son derece manidar olduğunu belirterek, “İki yüksekokul ve iki meslek yüksekokulu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın taşra teşkilatı olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün ortaklaşa bir çalışması, bize şunu gösteriyor; sponsorların desteklerini de çok önemseyerek bunu söylüyorum; kurumlar bir işbirliği anlayışını gerçekleştirir, ortak akıl üretir ve özellikleri ortaya çıkarırsa, bunun ileriye dönük geliştirilerek sürdürülmesi mümkün hale gelecektir” şeklinde konuştu.
Yurtdışından da çok sayıda katılımcıyı biraraya getiren sempozyumda daha sonra panelistler tarafından, “Turizmde yeni gelişmeler ve eğilimleri”, “Turizm sektöründe eğitim sorunları” ve “Türkiye'de turizm gelişiminde makro sorunlar” konulu anlatımlar gerçekleştirildi.

Bu haber toplam 1009 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.