12 Mayıs Hemşireler Günü Kutlu Olsun

12 Mayıs Hemşireler Günü Kutlu Olsun

Saglık-Sen Aksaray Şube Başkanı Salih Yiğit 12 Mayıs Hemşireler Gününü kutladı

Saglık-Sen Aksaray Şube Başkanı Salih Yiğit 12 Mayıs Hemşireler Gününü kutladı

Sağlık hizmetlerinin en önemli parçası olan hemşirelerin, mesleki konumları ile örtüşen haklar ve çalışma koşulları noktasında önemli sorunları bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın son yıllarda yaptığı alımlara rağmen, geçmişten gelen yanlış istihdam politikaları nedeniyle, hekimlerde olduğu gibi hemşirelik de Türkiye’de istihdam açığı en yüksek meslek grubu olarak öne çıkmaktadır. İstihdam yetersizliği nedeniyle yoğun iş temposu altında çalışan hemşirelerimiz, halkımızın sağlık hizmet talebinin karşılanması konusunda büyük fedakarlıklarla görevini yerine getirmektedirler.

Bu fedakarca çalışmalar karşısında hemşirelerimiz; çalışma ortamları, sosyal hayatları, ekonomik ve özlük hakları konusunda yaşadıkları sorunlara adil çözümler beklemektedir. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası olarak, Her yıl 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hemşireler Haftası münasebetiyle, hemşirelerimizin mesleki saygınlığına yakışan adil çalışma ortamlarına kavuşması adına şu sorunlara ve taleplere dikkat çekmek istiyoruz:

Hemşirelik mesleği hekimlikte olduğu gibi bilimsel bir disipline sahiptir. Bu nedenle hemşireliğin yardımcı sağlık personeli olarak tanımlanması doğru değildir.

Hemşirelik Yönetmeliği ile görev tanımları ve mesleki sınırlılıkları net bir biçimde ortaya konulan hemşirelerimize, çalıştıkları kurumlarda mesleği ile örtüşmeyen görevler verilmemelidir.

Hemşirelerle birlikte tüm hekim dışı personelin yaşadığı döner sermaye ek ödeme adaletsizliği giderilmelidir.

Döner sermaye ek ödemeleri emekliliğe yansıtılmalıdır.

Fiili hizmet zammından hemşireler de faydalandırılmalıdır.

Vekil hemşirelik ve sözleşmeli uygulamalarına son verilmelidir.

Hemşirelerimizin büyük çoğunluğu yönetim kademelerine tercihte erkeklerle eşit koşullara sahip olmadığından yakınmaktadır. Anayasal bir zemine kavuşan kadına pozitif ayrımcılık hakkını, çalıştıkları kurumlarda hemşirelerimiz de hissetmelidir.

Hemşirelerin mesleğinde ilerlemesi ve uzmanlaşması noktasında gerekli eğitim imkanları sağlanmalıdır.

Sağlık kurumlarında şiddet ve psikolojik tacize en çok maruz kalan kesim olarak hemşireler öne çıkmaktadır. Şiddeti hak olarak gören çevrelerin saldırganlıklarını önleyecek, hemşirelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarına güven içinde çalışma ortamları sağlayacak yeterlilikte yasal ve fiziksel önlemler alınmalıdır.

Hemşirelerimiz çalışma hayatının yoğunluğu ile aile sorumlulukları arasında sıkışmaktan kurtaracak tedbirler alınmalıdır. Bu çerçevede 24 saat kreş hizmeti imkanı sağlanmalıdır.

Sağlık-Sen, yukarıda sıraladığı sorunların çözüme kavuşması noktasında kararlılıkla sürdürdüğü sendikal mücadelesini gelecekte de aynı kararlılıkla sürdürecektir. Özellikle farklı istihdam politikaları nedeniyle yaşanan mağduriyetin çözümü noktasında son üç yılda önemli kazanımlar elde eden Sağlık-Sen, sözleşmeli personelin kadroya geçişini de sağlayacaktır.

Bu düşüncelerle tüm hemşirelerimizin 12 Mayıs Hemşireler Gününü kutluyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.