41 yıl boyunca Konya bürokratlarını giydirdi

41 yıl boyunca Konya bürokratlarını giydirdi

Konya'da 1 Ocak 1975 yılından itibaren valileri, paşaları ve bürokratları giydiren terzi Celal Güneş, 1 Ocak 2016 yılında emekliliğe ayrıldı.

Konya'da 1 Ocak 1975 yılından itibaren valileri, paşaları ve bürokratları giydiren terzi Celal Güneş, 1 Ocak 2016 yılında emekliliğe ayrıldı.

Konya'da yaşayan 70 yaşındaki Celal Güneş 01 Ocak 1960 yılında terzilik mesleğine başladı. 1975 yılından itibaren Konya'daki valileri, paşaları ve bürokratları giydiren Güneş, 01 Ocak 2016'da emekliliğe ayrılarak istirahate çekildi. Terzilik mesleğine başladıktan sonra 1 sene doğduğu yer Konya'nın Hadim ilçesinde çalıştığını ve sonrasında İstanbul'a gittiğini söyleyen Celal Güneş, İstanbul'da Hüseyin Korkmaz adında ustasıyla uzun yıllar çalıştığını ve 1970 yılında Konya'ya geri gelip burada mesleğe devam etti.

"Paris Londra Milano'da ki moda merkezlerine gittim gezdim"

O zamanki durumlarda kendisinin okuma şansının olmadığını ama okumayı çok istediğini ifade eden Güneş, "Babamın rahatsızlığından dolayı meslek seçmek durumunda kaldım. O zamanlar Hadim'de terzilik, berberlik, marangozluk vardı. Bunlardan birine seçecektim ve terziliği seçtim. Seçtiğime de çok memnunum. İşin özü işi sevmek ve benimsemek. Ben kalfalığım sırasında hiç parayı yeğlemedim hep sanatı yeğledim. Zaten başarı kendiliğinden geliyor. Harika işler yaptım. Paris, Londra, Milano'daki moda merkezlerine gittim, gezdim. Oralarda çalışmalar yaptım ve çok benimsedim" dedi.

"Valilerin Konya'ya atandığını anladığım an vali beylerin masasına çiçeğimi koyduruyordum"

1975 yılından 2016 yılına kadar Konya'daki tüm valilerin, paşaların, defterdarların, bürokratların tamamını kendisinin giydirdiğini aktaran Güneş, "Çok memnunum. 2016 yılında da artık bu işi bırakalım dedim ve bıraktım. İlk giydirdiğim Konya Valisi Lütfi Tuncel idi. Buradan Sivas'a gitti Sivas'tan sonra da Ankara'da Sayıştay'da yönetim kurulu üyesi oldu. İlk Vali Lütfi bey ustanın arkadaşı olması münasebeti nedeniyle diyaloğumuz olmuştu. Sonraki valilerin Konya'ya atandığını anladığım an ben vali beylerin masasına çiçeğimi koyduruyordum. Öyle olunca diyaloglar kolay oluyordu. Hiç sıkıntımız olmadı" diye konuştu.

Bir meslek beğen yeniden işe başla deseler yine terziliği seçeceğini dile getiren Celal Güneş, terzilik mesleği sayesinde müthiş dostluklar kurduğunu ve terziliğe başlamakla çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1121 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.