42 ilde yapılan dev anketten çarpıcı sonuçlar çıktı

42 ilde yapılan dev anketten çarpıcı sonuçlar çıktı

TÜSİAR Araştırma Danışmanık tarafından Haziran ayında yapılacak olan Milletvekili genel seçimi ile ilgili 01 – 10 Ocak 2015 tarihlerinde 42 il ve 211 ilçede, 4.153 denekle yaptığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı.

   TÜSİAR ARAŞTIRMA olarak Türkiye gündemi ile ilgili yapmış olduğumuz GENEL SEÇİME GİDERKEN TÜRKİYEDE SON SİYASİ DURUM  “ konulu araştırmamızın sonuçlarını siz değerli basın mensupları ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

SUNUŞ

TÜSİAR 2002’den beri araştırma sektöründe faaliyet gösteren bir kurumdur. Sosyal sorumluluğunun bir gereği olarak TÜSİAR Bölgesel ve Ulusal bazda siyasal, toplumsal, ekonomik, kültürel gelişmeleri ve bu gelişmelere dair algıları araştırarak kamuoyuyla paylaşmaktadır.

         Bu araştırma TÜSİAR’ın öz kaynaklarıyla yapılmıştır. Herhangi bir sponsoru bulunmayan araştırma Tüsiar Genel Koordinatörü Araştırmacı Av.Hasan YEL’in gözetiminde gerçekleşmiştir.

► 1.1. ARAŞTIRMANIN ADI

GENEL SEÇİME GİDERKEN TÜRKİYEDE SON SİYASİ DURUM ARAŞTIRMASI

1.2. GENEL DEĞERLENDİRME

Genel Seçime Giderken Türkiyede Son Siyasi Durum

                 Haziran ayında yapılacak olan Milletvekili genel seçimi ile ilgili seçmenin algısını belirlemek üzere, 01 – 10 Ocak  2015 tarihlerinde TÜİK örneklem verileri dikkate alınarak Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 42 il ve 211 ilçede, 18 yaş ve üstü seçmenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2107 Erkek, 2046 bayan olmak üzere toplam 4.153 denekle, hanelerde yüz yüze görüşme metoduyla yaptığımız Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili Türkiye geneli son durum tespit anketini kamuoyu ile paylaşıyoruz.

         Örneklemin seçimi, basit tesadüfi anket yöntem ile gerçekleştirilmiş olup, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde cinsiyet, yaş ve eğitim kotaları uygulanmıştır.

         Araştırma sonuçlarının saha ve bilgisayar ortamında gerçekleştirilen kontrollerden sonra analizler ile elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir.  

Araştırmanın güven aralığı % 95 hata payı (+ - ) % 3 dir. Araştırmanın Saha Çalışması 42 İl 211 İlçede gerçekleştirilmiştir.

         Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir,kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kayseri, Kocaeli,Konya,Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova

►ARAŞTIRMA SORULARI

Araştırmada genel amaç Haziran ayı 2015’ te yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi ve mevcut siyasi duruma yönelik en son durumu görmek olduğu için edinilen sonuçlardan;

  1. Başbakan Ahmet DAVUTOĞLUN'u Başarılı buluyor musunuz ?
  2. Çözüm Sürecini Destekliyor musunuz ?
  3. Size göre Bugün Milletvekili Genel Seçimi yapılacak olsa hangi parti kazanır ?
  4. Bugün Milletvekili Genel Seçimi yapılacak olsa  hangi partiye oy verirdiniz?

Sorularının sonuçlarını açıklıyoruz.

► ARAŞTIMA SONUÇLARI

► BAŞBAKAN DAVUTOĞLUNA DESTEK ARTIYOR ?

Başbakan Ahmet DAVUTOĞLUN'u Başarılı buluyor musunuz ?

 

Yüzde

Evet Başarılı buluyorum

52,9

Hayır Başarısız buluyorum

43,8

Fikrim yok

3,3

Total

100,0

Araştırmada deneklere yöneltilen Başbakan Ahmet DAVUTOĞLUN'u Başarılı buluyor musunuz ? sorusuna alınan yanıtlara göre; 52,9 ‘ Evet Başarılı buluyorum derken,  43,3’ü Hayır başarısız buluyorum, 3,3’ü ise fikir beyan etmedikleri gözlemlenmiştir.

            Bu sonuçlara göre Türkiye genelinde Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun çalışmalarını başarılı bulanlarının oranının Ak partiye oy veririm diyenlerin oranından yüksek çıkması diğer partilerin seçmenleri tarafından da Davutoğlu’nun çalışmalarını başarılı bulan seçmen kitlesi olduğu anket sonuçlarına yansımıştır.

    SEÇMEN ÇÖZÜME DESTEK KAOSA HAYIR DEDİ  ?

Çözüm Sürecini Destekliyor musunuz ?

 

Yüzde

Evet destekliyorum

64,1

Hayır desteklemiyorum

35,9

Total

100,0

Araştırmada deneklere yöneltilen Çözüm Sürecini Destekliyor musunuz ? sorusuna alınan yanıtlara göre; % 64,1’ri Evet destekliyorum derken % 35,9’unun ise Hayır desteklemiyorum cevabı verdikleri gözlemlenmiştir.
            Buradan çıkan sonuçlara göre ise Türkiye’de vatandaşların artık kaos ortamının çatışmaların olmamasını, huzurun gelmesini istedikleri araştırma sonuçlarına yansıdığı gözlemlenmiştir.

► BU GÜN MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ OLSA CHP VE MHP NİN KAZANACAĞINA İNANÇ DÜŞÜK

Size göre Bugün Milletvekili Genel Seçimi yapılacak olsa hangi parti kazanır ?

 

Yüzde

AKP

54,6

CHP

25,3

MHP

13,7

HDP

4,2

Diğer

2,2

Total

100,0

           Araştırmada deneklere yöneltilen Size göre Bugün Milletvekili Genel Seçimi yapılacak olsa hangi parti kazanır ? sorusuna alınan yanıtlara göre; Seçmenlerin % 54,6’sı Ak Partinin kazanacağına inanırken, % 25,3’ü CHP nin % 13,7’si MHP nin % 4,2’sinin HDP nin kazanacağına inandıkları gözlemlenmiştir.

Türkiye genelinde Ak partiye oy veren seçmenlerin haricindeki diğer partilere oy veren seçmenlerinde Ak partinin kazanacağına inandıkları araştırma sonuçlarına yansırken CHP ve MHP nin kazanacağına olan inançların ise oy oranları ile doğru orantılarda olduğu ve Muhalefet Partilerinin oy oranlarını artırma adına ciddi bir muhalefet yapamadığı sonucu anket sonuçlarına yansımıştır.

► AK PARTİ OYUNU YÜKSELTİRKEN CHP NİN OYU DÜŞÜYOR MHP OYUNU KORUYOR

Bugün Milletvekili Genel Seçimi yapılacak olsa  hangi partiye oy verirdiniz?

 

Yüzde

AKP

48,61

CHP

21,38

MHP

13,42

HDP

7,56

SP

1,79

BBP

0,38

Diğer

1,48

Kararsızım

5,38

Total

100

 

Deneklere yöneltilen Bugün Milletvekili Genel Seçimi Yapılacak olsa hangi partiye oy verirsiniz ? sorusuna alınan cevaplara göre; Seçmenlerin % 48,61’ri Ak Parti derken % 21,38’i CHP, 13,42’si MHP, 7,56’sınının HDP dedikleri gözlemlenirken % 3,5’i diğer partileri ifade ettiği % 5,38 lik bir kesimin ise henüz kararsız olduğu gözlemlenmiştir. Yukarıdaki tabloda kararsızlar dağıtılmamıştır.

Bu sorudan çıkan sonuçlara göre ise seçmenlerin AK partiye olan desteklerinin aynı oranda ve artarak devam ettiği gözlemlenirken Muhalefet Partilerinden CHP nin oyunu düşürdüğü, MHP nin ve HDP nin mevcut oyunu koruduğu gözlemlenmiştir.

tusiar2015-ilk-anketi-010.GIFtusiar2015-ilk-anketi-001.GIFtusiar2015-ilk-anketi-002.GIFtusiar2015-ilk-anketi-002.GIFtusiar2015-ilk-anketi-002.GIFtusiar2015-ilk-anketi-002.GIFtusiar2015-ilk-anketi-002.GIFtusiar-2015-ilk-anketi-001.GIFtusiar2015-ilk-anketi-008.GIFtusiar-2015-ilk-anketi-002.GIF

Bu haber toplam 3979 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.