6 yılda üniversiteyi bitirme zorunluluğu geliyor

6 yılda üniversiteyi bitirme zorunluluğu geliyor

YÖK’ü değiştiren taslak Bakanlık’ta

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun bazı maddelerinin değiştirilmesine yönelik olarak hazırlanan kanun taslağının Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderildiğini belirtti

Taslakta, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de eleştirdiği rektörlük seçim sisteminin değiştirilmesine ilişkin herhangi bir madde öngörülmüyor. Özcan, rektör seçim sisteminin yabancı ülkelerde nasıl yapıldığına ilişkin incelemelerin sürdüğünü ifade ederek, “Onun dışında daha ciddi sorunlarımız var” dedi.

Özcan, MEB’e gönderilen kanun taslağının yeni yasama yılında kanunlaşmasını beklediğiklerini anlatırken, Gül’ün de şikâyetçi olduğu rektör atama sistemiyle ilgili yapılacak düzenlemeler “şimdilik” rafa kaldırıldı.

TBMM’nin açılışı dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özcan, “Taslakta başka şeyler var o konu yok. Onun haricinde ciddi sorunlarımız var. Bu konuyla ilgili arkadaşlarımız çalışıyor. Hangi ülkede nasıl oluyor bilgiler elimizde. Çalışmalar devam ediyor” diye konuştu. Özcan, taslağın içeriğini anlatırken, “YÖK Denetleme Kurulu’nun yapısı, öğrenci affı gerektirmeyecek üniversiteden atılmayı kaldıran sistem ile performansa dayalı sistemin gelmesi bizim için önemli olanlar bunlar. Bu konularda bir an önce düzenlemenin yapılması gerekiyor” dedi.Taslakta öne çıkan bazı düzenlemeler özetle şöyle:

Akademisyenlere ödenek

Öğrenciler terörle bağlantılı suçlardan mahkûmiyet almadığı sürece üniversiteyle ilişiği kesilmeyecek. Mevcut düzenlemede, 7 yılda üniversiteyi bitiremeyen öğrenciler atılıyor.

Yeni düzenleme yürürlüğe girerse, öğrencilere 6 yılda üniversiteyi bitirme zorunluluğu getirilecek. Akademisyenler “faaliyet ödeneği” adı altında ek ücret alabilecek. YÖK’ün kurulduğu günden bu yana 9 kişi ile çalışan YÖK Denetleme Kurulu’nun üye sayısı 30’a çıkartılacak.

Bu haber toplam 1169 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum