Ailece el ele KPSS şampiyonluğuna!

Ailece el ele KPSS şampiyonluğuna!

KPSS şampiyonları birbirleriyle tanış çıktı

Çağdaş ULUS / VATAN

300'ü aşkın kişinin 120'de 120 net yaptığı KPSS'nin şampiyonlarının en az 20'sinin aynı evde yaşayan evli çiftler, kardeşler veya arkadaşlar olduğu anlaşıldı.

800 bin adayın ter döktüğü KPSS üzerindeki tartışma bitmek
bilmiyor. 300 şampiyondan en az 20’sinin aynı evde yaşayan
evli çiftler, kardeşler ya da arkadaşlar olduğu, sınavda
gösterdiği başarıların tıpa tıp aynı olduğu tespit edildi.

Devlet memuru olmak isteyen 800 bin adayın 10-11 Temmuz’da girdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçların açıklanmasıyla birlikte son yılların en çok konuşulan sınavı oldu. 120 sorunun yöneltildiği sınavda bu sene 300 şampiyon çıkınca soruların ya da yanıtlarının sızdırıldığı iddiaları ortaya atıldı. Çünkü geçen yıl 120 sorununun tamamını yapan hiçbir adayın olmadığı sınavda bu yıl 300’ü aşkın adayın sınavdan 110 ve üzeri net yaptığı açıklandı. Ortaya çıkan son detaylar ise sınavda usulsüzlük yapıldığı iddialarını güçlendirdi. Çünkü şampiyonlardan en az 20’sinin aynı evde yaşayan evli çiftler, kardeşler ya da arkadaşlar olduğu ortaya çıktı. Kayıtlara göre İzmir’den N.B ve H.B, Sakarya’dan L.Ç ve S.Ç, Kayseri’den R.Y ve Z.Y, Ankara’dan N.S ve A.S, Malatya’dan E.Ö ve A.Ö, yine Malatya’dan R.N ve B.K, Ankara’dan H.A ve S.A, Kahramanmaraş’tan B.G ve İ.G, Afyonkarahisar’dan S.A ve H.A, İzmir’den M.S ve M.S’nin sınavda gösterdiği başarıların aynı olması dikkat çekti. Bazılarının aynı evde yaşadığı tespit edilen adayların eş, kardeş ve arkadaş olduğu belirtilldi. Başarılı olan adaylardan bazılarının tüm soruları doğru yanıtlarken, bazılarının birer ya da ikişer yanlış yaptığı açıklandı.

120’de 120 net

Resmi kaynaklara göre Ankara’dan N.S ve A.S, Malatya’dan R.Y ve Z.Y, İzmir’den H.B ve N.B, Sakarya’dan L.Ç ve S.Ç, Malatya’dan R.N ve B.K eğitim bilimleri testinde 120’de 120 net yaptı. İkili olarak bu adayların ikametgâh adreslerinin de puanları gibi tıpatıp aynı olduğu kaydedildi. Ankara’dan H.A ve S.A’nın her ikisinin de 119 doğruya karşılık sadece bir yanlışı var. Eğitim bilimlerinde 117 doğru yapan E.Ö ile Malatya’da aynı evde yaşayan A.Ö aynı testte 111 doğru çıkarırken; İzmir’de sınava giren M.S ve M.S çiftlerinin puanlarının da sırasıyla 113 ve 116 doğru çıkarmayı başarmış görünüyor.

Kardeşlerin başarısı da aynı

Aynı evden kardeşlerin de “aynı başarı”yı yakalaması dikkat çekiyor. Afyonkarahisar’da aynı evde yaşadığı belirlenen S.A ile H.A’nın her ikisi de sonuç belgelerine göre, Genel Yetenek testinde 56 doğru çıkarmayı başarmış. Genel Kültür testinde ise adaylardan S.A 46, H.A ise 47 doğru yapmış. S.A eğitim bilimleri testinde de 120’de 120 net yapmayı başarmış görünüyor. Bu kişilere ek olarak bazı şampiyonların da aynı ilçelerde birbirine yakın mahallelerde yaşadığı görülüyor.

‘Hırsızlık’ iddiası güçleniyor

Zübeyde Kılıç (Eğitim Sen Genel Başkanı): İddialar yoğunlaşıyor ve kuşku uyandıracak örnek olayların sayısı artıyor. Geçen sene sorulara hiç tam yanıt veren yokken bu sene sayının bu sene yüksek olması şüpheleri arttırıyor. Soruları tam yanıtlayan adaylardan hiçbir ses çıkmıyor. Tüm bunlar yanyana getirildiğinde ortada bir şaibenin olduğuna dair kanıt güçleşiyor. ÖSYM’den sürece dair soru işaretlerini giderici ve adaylar açısıdan tatmin edici bir açıklama bekliyoruz.

Kadrolaşmanın bir ürünü

Nebat Bukret (Eğitim-Sen İstanbul 3 no’lu Şube Başkanı):
Bu son KPSS sınavında 300’ü aşkın kişinin 120’de 120 net yapması hatta bu kişilerin aynı evde yaşayan evli çiftler, kardeşler ve arkadaşlar olması son derece düşündürücüdür. Ortada bir şaibe söz konusudur. Biz bunu kadrolaşmanın bir ürünü olarak adlandırıyoruz. Hükümet bu şekilde kendine yandaş memurlar atıyor. Eğitimde fırsat eşitsizliği ortaya çıkıyor. Şaibeler araştırlmalı, yetkililerle ilgili de bu şaibeden dolayı soruşturma başlatılmalıdır.

Açıklamadan çekiniyorlar

Ali Güneş (Eğitim-Sen Hukuk Sorumlusu): Gelinen noktada her yerde AKP kadrolaşması söz konusu. YÖK kadrosu atanırken bile şaibe söz konusuydu. Bu şaibelerin hepsi bir paralelik taşımaktadır. 300’e aşkın kişinin 120 sorunun tamamını doğru yapması şaibenin göstergesidir. Kaldıki bu kişilerden birisi çıkıp bu şaibe konusunda açıklama yapmaya çekinmektedir. Milli Eğitim’de 250 bin öğretmen açığı var. ÖSYM ve YÖK’ün şaibe altında olduğu bir sistemde KPSS’de de şaibe olması normaldir.

Bu haber toplam 1261 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum