Akören'de akıllı tahta dönemi

Akören'de akıllı tahta dönemi

Konya'nın Akören İlçesi’ndeki iki ilköğretim okulunun tüm sınıfları, Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu tarafından “İnteraktif Yazı tahtası” ile donatıldı.

Akören İlçesi merkez iki ilköğretim okulunun (Gazi Mustafa Kemal ve Mustafa Çetin) tüm sınıflarının multimedya sınıf (akıllı sınıf) haline getirilmesi ve “Akıllı Okullar” haline getirilmesi ile ilgili tanıtım programı 9 Aralık 2010 Perşembe günü, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulundaki törene Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, Akören Kaymakamı Numan Altay, Akören Belediye Başkanı Tahir Dinç, Selçuk Üniversitesi Eski Rektörü ve Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu, eğitimciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Program saygı duruşu ve okul öğrencilerinden oluşan koro eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile başladı. Akören Halk Oyunları ekibinin gösterilerinin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Akören’in kendisi için çok ayrı bir yeri olduğunu ifade etti. Akören kaymakamlığı yaptığı dönemle ilgili bir çok anısını duygu dolu sözlerle anlatan Vali Doğan, “Akören’in eğitim açısından geri kalmışlığını bu projeler sayesinde aşmak zorundayız. Bunun için de bugün buradayız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Konya’nın eğitimde önemli bir avantaj sağladığını sözlerine ekleyen Vali Doğan, “Devletimiz tarafından önemsediğimiz bu projeler  3- 5 yıl sonra tüm okullarımızda yaygınlaşacak. Akören ve Selçuklu İlçesi’ndeki okullar  bu konuda çok daha şanslılar. Eğitim gönüllüleri sayesinde teknolojiye kısa sürede kavuştular. Bu sistemi iyi kavramalı ve önemine vurgu yapmalıyız” dedi.

Akören Kaymakamı Numan Altay da kısa bir konuşma yaparak katılımcılara, ilçeye verilen destekten dolayı teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin ise Fatih Projesi kapsamında yurt geneline yayılan bu projenin eğitim-öğretim açısından çok önemli olduğuna dikkat çekti. Konya’nın bir çok okulunda kademe kademe bu sisteme geçileceğini belirten Şahin, özellikle hayırsever ve eğitim gönüllülerin destekleriyle bu projenin daha hızlı yaygınlaşacağını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin bu uygulama ile ülkemizde gelişmiş ülkelerle aynı standartlarda eğitim verileceğini belirterek, “Öğrenci ve öğretmenlerimizin teknolojik yeniliklerden faydalanarak eğitim görmesi büyük mutluluk. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı daha da artırmak en büyük hedefimiz olacak. Selçuk Üniversitesi Eski Rektörümüz Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu’ya eğitim camiamıza önemli desteği nedeniyle şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum” dedi.

Teknoloji sınıflarının kurulmasını sağlayan Selçuk Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu, bu teknoloji ile çocukların her konuyu daha çabuk anlayacağını, İnternet teknolojisi ile her türlü bilginin öğrencilere çok yönlü olarak iletileceğini, bu metodla kitapların, ansiklopedilerin sınıflara anında getirileceğini söyledi.

Kutlu, bu teknolojinin iyi kullanılması halinde eğitimde fırsat eşitsizliğinin ortadan kalkacağını, dershane bağımlılığının ve psikolojisinin azalacağına vurgu yaparak, “Bu teknoloji ile derse gelemeyen öğrencinin evine ders nakli yapılabilecek, anlatılan, daha önceki derslerde işlenen konular tekrar tekrar gözden geçirilebilecek” dedi.

Eğitimin en önemli meselelerden biri olduğunu vurgulayan Selçuk Üniversitesi Eski Rektörü ve Başkent Üniversitesi Konya Hastanesi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu,  “Eğitim gelecek demek, geleceğe yatırım demek. Eğitimde son duruma bakıldığında Konya’nın büyük ilçelerinde bile (Akören’de dahil) eğitimde başarının düşük olduğu görülmektedir. Bunu Milli Eğitim Müdürlüğü, mahalli yöneticiler, sivil toplum kuruluşları hep beraber düşünmeli ve araştırmalıdır. Eğitime yatırımı sadece devletten bekleyemeyiz. Dernekler, vakıflar, hayırseverler, eğitim gönüllüleri gibi kimseler bu projelerin içerisinde olmalıdırlar” dedi.

Kutlu, bu sistemin Mustafa Kemal İlköğretim okulu ve Mustafa Çetin İlköğretim okulundaki sınıfların tamamında (toplam 24 sınıf) ve Avdan İlköğretim Okulunun bir sınıfında kurulduğunu sözlerine ekledi.

Daha sonra Vali Aydın Nezih Doğan, Akören İlçesi’ndeki iki okulun tüm sınıflarını ve Avdan İlköğretim Okulu’nda bir sınıfını Akıllı sınıfla donatan Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu’ya plaketini, iki öğrenci ile birlikte verdi.

Program protokol üyelerinin yaptığı açılışın ardından, akıllı sınıfta yapılan uygulamalı eğitimle sona erdi.

 

Bu haber toplam 1620 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Eğitim