Aksaray Hayvancılık, Süt ve Et Teknolojileri ve Canlı Hayvan Irkları Fuarı’na hazırlanıyor

Aksaray Hayvancılık, Süt ve Et Teknolojileri ve Canlı Hayvan Irkları Fuarı’na hazırlanıyor

Aksaray Hayvancılık, Süt ve Et Teknolojileri, Çiftlik Ekipmanları ve Canlı Hayvan Irkları Fuarı, Aksaray Tarım Platformu önderliğinde Aksaray Ticaret...

Aksaray Hayvancılık, Süt ve Et Teknolojileri, Çiftlik Ekipmanları ve Canlı Hayvan Irkları Fuarı, Aksaray Tarım Platformu önderliğinde Aksaray Ticaret Borsası Tarım Ticaret Merkezi'nde gerçekleşecek.

Aksaray Hayvancılık, Süt ve Et Teknolojileri, Çiftlik Ekipmanları ve Canlı Hayvan Irkları Fuarı, Aksaray Tarım Platformu önderliğinde Aksaray Ticaret Borsası Tarım Ticaret Merkezi'nde yapılacak. Sektör temsilcileri ve tüketicilerin bir araya geleceği fuar öncesi Aksaray Ticaret Borsası, Tarım Ticaret Merkezi'nde bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, fuarın Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, "Türkiye'de ilk olabilecek ve farkındalık yaratabilecek bir fuar organizasyonu ve yonca festivalini gerçekleştiriyoruz. 1'inci Hayvancılık Fuarı ve Yonca Festivali adı altında düzenlemiş olduğumuz etkinliğin hakikaten Türkiye'de bir farkındalık yaratacağını, buradaki organizasyonda hayvancılık yarışmaları da yer alacak. İlimizin potansiyeli ve Türkiye'nin markası olan yoncanın kalitesini tescillemek adına yonca yarışması yapacağız. İnşallah ilimizi Türkiye genelinde ulusal düzeyde tanıtımını gerçekleştirmenin gayreti içerisindeyiz. Fuar kapsamında Türkiye'de yine ilk olacak hediyeler vereceğiz. Yarışmada hediye olarak 3 tane yem karma makinesi, 3 tane süt sağım makinesi, 1 tane 18 bin TL'lik römork, 2 tane buzağı kulübesi, 1 tane yonca biçim makinesi, 1 tane tırmık, 3 tane kırkım makinesi ve kaşağı makineleri olmak üzere 150 bin TL değerinde hediye vereceğiz" dedi.

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk ise, "Gıda üretimini herkes önemsiyor ki bizlerde çok önemsiyoruz. Çünkü dünyada gıdanın alternatifi yok. O yüzden tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi, verim ve üretimin artırılması çok önemli. Bizde ilimizin değerlerini ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Aksaray'ımız tarım ve hayvancılık şehri. Bu böyle geldi böyle de devam edecek. Çünkü gıda üretiminin sekteye uğratılmaması gerekiyor. Fiyatların yükselmesi, arzın azalması, devletin ithalata yönelmesi gibi artık üretimi sıkıntıya sokan etkenlerden bu ülkeyi kotarmak zorundayız. Kendi kendine yeten tarım ve hayvancılık alanında kendi insanını besleyen ve hatta ihracat yapabilen bir ülkeyiz. Nüfusumuzun çok büyük bir kısmı da buradan ekmek yiyor. O nedenle tarım ve hayvancılığı geliştirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ise fuarların bir ile çok büyük değer ve önem kattığını belirterek, "İlimizin yüzde 80'i tarım ile uğraşıyor. Tarımın ne kadar geniş alanda olduğunu ve ciddi olduğunu bir kez daha gördük. Bu tarz organizasyonların ilimizi ve ilimizdeki üretimin kalitesini göstermek ve tanıtımı açısından bir kez daha meydanlara çıkıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah başarılı bir şekilde fuarımız gerçekleşir" diye konuştu.

Sektörün ileri gelenleri ve tüketiciler 24-27 Ağustos tarihleri arasına Aksaray'da buluşacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1502 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.