Aksaray Üniversitesinin Yeni Rektörü Mustafa Acar Oldu

Aksaray Üniversitesinin Yeni Rektörü Mustafa Acar Oldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YÖK'ün önerdiği isimler arasından 14 Üniversiteye rektör atamalarını gerçekleştirdi. Atamaya göre Aksaray Üniversitesi'nin Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar oldu..

Adı Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü ile anıldığı ilk günden bu yana seçimin en iddialı ismi olan Prof. Dr. Mustafa Acar, bilgi birikimi, niteliği ve çalışkan kimliği ile kısa sürede şehirle kaynaştı. Projeleri ve geniş ufku ile dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Acar, Aksaray Üniversitesi'nde yapılan seçimde de ciddi bir oy almıştı. Seçimin ardından YÖK’teki mülakatta çeşitli kriterlere göre yapılan araştırmaların ardından Mustafa Acar, Köşke sunulan üç isim arasında ilk sırada yer almıştı. Bu bilginin ardından Aksaray kamuoyu yeni Rektörün Mustafa Acar olacağına kanaat getirmişti. Yapılan bu atama ile kamuoyunun beklentisi gerçekleşmiş oldu. 2006 yılında kurulan ve hızlı şekilde büyüyen Aksaray Üniversitesine dinamik ve çalışkan bir Rektörün atanması büyük bir sevinçle karşılık buldu.

Aksaray Üniversitesi'nin yeni Rektörü olan Prof. Dr. Mustafa Acar 13 Nisan’da yani rektörlük seçimlerinin hemen öncesinde yerel medyada duruşunu ve çalışma biçimini anlatan bir röportaj vermişti. Röportajında bir yöneticinin en önemli sıfatının ‘adil’ sıfatı olduğunu kaydeden Mustafa Acar, asla bir siyasi düşüncenin ya da eğilimin adayı olmadıklarını belirtmiş, herkesi kucaklayacaklarını ve kişileri eğilimlerine göre değil objektif akademik kriterlere göre değerlendireceklerini ifade etmişti. 

Mustafa Acar özetle şunları söylemişti: 

"Benim Rektör olmak gibi bir derdim yoktu ve olamazdı. Zaten gündemi meşgul birisiyim. Gördük ki; istişarelerin ardından bizim Aksaray Üniversitesi'nde yapabileceklerimiz var. Tüm bunları düşündük ve kararımızı vererek bu yola çıktık. Herhangi bir partinin adayı değiliz. Herhangi bir siyasi görüşün temsilcisi değiliz. Bir yöneticinin olmazsa olmaz sıfatı adil olma sıfatıdır. Bir yönetici herkesi kucaklayabilmelidir. Siyasi yelpazenin tamamını kucaklayabilmelidir. Mezhepler, görüşler, eğilimler ve etnik yapılar farklı olabilir. Biz insanların performansına bakarız ve bunun için buradayız. Kimsenin endişesi olmasın. Biz kucaklayıcı olacağız. Kimseye önyargımız yok.”

Bu haber toplam 2035 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.