Aksaray'a rüzgar enerji santrali kurulacak

Aksaray'a rüzgar enerji santrali kurulacak

Gerek güneş enerjisi gerekse rüzgar enerjisi bakımından en uygun illerin başında gelen Aksaray bu temiz enerji seçeneklerinin ilk meyvesini alıyor.

Yapılan planlamaya göre Aksaray ili sınırları içerisini 30 adet dev türbinli 60 MWm MWe gücünde rüzgar enerjisi santrali kurulması planlanıyor.

Proje Hakkında alınan bilgiye göre Projenin Aksaray kısmında RES Anatolia Holding Anonim Şirketi tarafından Aksaray Sarıyahşi İlçesi, Yaylak, Sipahiler, Demirciobası Köyleri ve Ağaçören İlçesi Abalı Köyü sınırları içerisinde Opal Rüzgar Enerji Santrali (30 Adet Türbin - 60 MWm/MWe)’nin kurulması ve işletilmesi planlandı. Projede Planlanan Türbinlerin Her biri 120 Metre yüksekliğinde ve Kanat çapı ise 100 Metre olacak.

Projenin iş akışı iki aşamadan oluşmakta. Birinci aşamada tesis ünitelerinin oluşturulabilmesi için yapılacak inşaat ve montaj çalışmaları, ikinci aşama ise enerji üretiminin başlayacağı işletme aşaması olacagı öğrenildi.

 İnşaat aşamasında yapılacak faaliyetlerde ise ulaşım yollarının yapımı, rüzgar türbinlerinin montajı, şalt sahası  ve enerji nakil hatları yapımı çalışmalarını kapsamakta.

Hazırlık aşamasında ise projenin inşaat dönemi öncesinde yapılacak işlemleri kapsamakta. Bu aşamada üretim lisansı alınması, bağlantı ve sistem kullanım anlaşmaları gibi resmi izinlerin alınması ve alanın uygunluğu için yapılması gerekli etüt ve çalışmalar planlanıyor.

İnşaat İşlemleri aşamasında ise etüt işlemlerinin tamamlanmasını müteakip, şantiye alanı oluşturulması ile başlayacak ve ünitelerin inşası için, kazı dolgu işleri, beton işleri, kalıp demir işleri ile inşaat işlemleri uygulamaları ile gerçekleştirilecek.

Elektromekanik Teçhizat İşlemlerinde ise Ünitelerin mekanik montajlarının yapılacağı aşama. Türbin ve generatörler (jeneratör), gibi elektromekanik teçhizatlarının montaj işlemleri gerçekleştirilecek. sultanhani.gen.tr 

haberfark.net

Bu haber toplam 5217 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.