Akşehir Belediyesinden engelli vatandaşlar için KPSS kursu

Akşehir Belediyesinden engelli vatandaşlar için KPSS kursu

Konya'nın Akşehir ilçe Belediyesi; Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile Engelsiz Yaşam Merkezinde engelli vatandaşların Engelli KPSS'ye hazırlanabilmesi...

Konya'nın Akşehir ilçe Belediyesi; Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile Engelsiz Yaşam Merkezinde engelli vatandaşların Engelli KPSS'ye hazırlanabilmesi amacıyla kurs düzenliyor.

Kursun başlaması nedeniyle Akşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezinde bir tören düzenlendi. Törende; Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi Danışma Kurulu Başkanı ve Akşehir Temsilcisi Hüseyin Çığ bir açılış konuşması yaptı. Devlette boş kontenjanların doldurulması, engellilerin istihdam edilmesi konusunda projeler geliştirdiklerini söyleyen Çığ, "Bu projeleri geliştirirken Konya'daki, Ankara'daki engelli kardeşlerimiz nasıl hizmet alıyorsa Akşehir'deki kardeşlerimiz de aynı hizmetten yararlansın diye Akşehir Belediyemiz ve Halk Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte bu kursu düzenliyoruz" dedi. Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi Başkanı ve Görme Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Veli Özağan da yaptığı konuşmada, kursun düzenlenmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ederek, "Bu kurslarımızda iyi bir şekilde çalıştığımız zaman engelliler olarak istihdam almamız daha kolaylaşıyor. Engellilerin yardıma muhtaç olmaması lazım. Devletimiz, belediyelerimiz haddinden fazla sosyal yardım olarak bizleri destekliyor. Biz bu sosyal yardımın herhangi bir bedel ödemeden alınması taraftarı değiliz. Herkes bir emek harcamalı, bunun karşılığında sosyal yardıma ihtiyacı varsa öyle alması düşüncesindeyiz" diye konuştu.

Akşehir Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kamil Ersoy da açılan kurs hakkında bilgilendirme yaparak, "Engelli KPSS kursumuz Cumartesi ve Pazar günleri 09.00 ile 12.15 saatleri arasında Nisan ayına kadar devam edecek. Çünkü Engelli KPSS Sınavı Nisan ayında yapılacak. Şu anda katılımcı olan 23 kursiyerimiz var. Yeni kursumuzun hayırlı olmasını temenni ederek, belediye başkanımıza bize bu imkanı sağladığı için teşekkür ediyorum" dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da yaptığı konuşmada kursun açılmasından büyük mutluluk duyduğu ifade ederek, "Geçen yıl burada bilgisayar ve çinicilik kurslarımız açılmıştı. Bu yıl da açtığımız Engelli KPSS kursu ile kurs sezonumuz başlamış oluyor. Yine çinicilik, seramik ve bilgisayar kurslarımız da devam edecek. Bu kurslarımız sadece bunlarla sınırlı olmayacak, engelli kardeşlerimizden talep edilen kurslar olursa, Milli Eğitim Bakanlığımız, Akşehir'deki Halk Eğitim Müdürlüğümüz katkısıyla bu kursları açmaya devam edeceğiz. Engelli kardeşlerimize yeni vasıflar kazandırma, onların kamuda daha güzel görevler edinme noktasında bu kurslar önemli. Bu binamız geçen yıllarda hizmete girdi, resmi bir açılış olmadı ama faaliyetler dolu dolu gidiyor. Bu binamızda aynı zamanda Sosyal Hizmet Merkezi de faaliyet gösteriyor. Akşehir'imizde ve komşu ilçelerimizde vatandaşlarımızın devletimizin verdiği sosyal yardımları alma noktasında, rapor hazırlanması, dosyalarının oluşturulması, ihtiyaçlarının belirlenmesi konusunda faaliyet yürütülüyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve kursiyerler açılış kurdelesini keserek kursu başlattı. Akşehir Belediyesinin hizmete başlattığı Engelsiz Taksi'nin de kursa katılacak kursiyerleri ücretsiz olarak evlerinden alıp kursun verildiği Engelsiz Yaşam Merkezi'ne getirip kurs bitiminde tekrar evlerine bırakacağı öğrenildi. Kurs açılış törenine, Garnizon Komutanı Albay Orkun Turaçlı, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı A. Bahadır Örs, Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi Başkanı ve Görme Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Veli Özağan, Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi Danışma Kurulu Başkanı ve Akşehir Temsilcisi Hüseyin Çığ, Akşehir Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kamil Ersoy, Akşehir Zihinsel ve Bedensel Engelliler Derneği ve Spor Kulübü Başkanı Abdülkadir Susam, Akşehir Belediye Başkan Yardımcıları Yahya Yıldız, Mevlüt Yiğit, Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel ve kursiyerler katıldı.

Akşehir Belediyesinden engelli vatandaşlar için KPSS kursu

Akşehir Belediyesinden engelli vatandaşlar için KPSS kursu

Akşehir Belediyesinden engelli vatandaşlar için KPSS kursu

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.