Akşehir’de İşitme Engelliler İçin İşaret Dili İlmihali Projesi start aldı

Akşehir’de İşitme Engelliler İçin İşaret Dili İlmihali Projesi start aldı

Konya'nın Akşehir ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2016/2 proje destekleri kapsamında Akşehir İşitme ve Bedensel Engellileri Koruma Derneği (AKBİRDER)...

Konya'nın Akşehir ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2016/2 proje destekleri kapsamında Akşehir İşitme ve Bedensel Engellileri Koruma Derneği (AKBİRDER) tarafından yapılacak olan "İşaret Dili İlmihali" projesi için bir tanıtım kokteyli düzenlendi.

Akşehir Belediyesi ve İlçe Müftülüğünün de desteklediği proje kapsamında Akşehir Kültür Merkezi'nde yapılan kokteyle; İlçe Kaymakamı Mehmet Türk, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Eyüp Yılmaz, İlçe Müftüsü Ahmet Kardaş, AKBİRDER Dernek Başkanı Hayri Üzüm, Din görevlileri ve işitme engelli vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı kerim okundu. Proje il ilgili olarak açılış konuşmasını yapan AKBİRDER Dernek Başkanı Hayri Üzüm, proje kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Üzüm, "Gördüm ki işitme engelli arkadaşlarımızın dini bilgileri çok eksik. Maneviyatları yok denecek kadar az. Devletimiz engellileri maddi açıdan destekliyor, arkasında duruyor. Bizde din görevlisi olarak maneviyatlarını doyurmak için hem İslami hem de insani görevlerimiz arasında olduğunu düşünerek bu vazifeyi genişletip tüm Türkiye'ye ve dünyaya açılalım, tüm işitme engellilere faydamız olsun, İslam dinini tam layıkıyla anlatmak için böyle bir projeyi düşündük ve projemiz kabul edildi. Projemiz Android veri tabanlı bir uygulama olacaktır. Cep telefonları ve tabletlere ücretsiz indirilebilecek uygulamada İslam ilmihalini, konu konu ortalama 2 dakikalık videolar halinde 220'ye yakın video çekilip kaydedilecektir. İşitme engelli bir kişi bu uygulamayı indirip konu başlığını yazıp o konu hakkındaki bilgileri yazı ve işaret diliyle öğrenebilecektir. Ayrıca kıble pusulası, namaz vakitlerinin yanıp sönerek bildirileceği bir saat, diyanetin e kitap programında bulunan Kur'an-ı Kerim, işaret diliyle dini kavramlar sözlüğü, hadis namaz, abdest alıyorum, sureler ve dualar gibi İslam kaynaklarının da bu programda yer alması düşünülmektedir" dedi.

Proje koordinatörü Önder Demirkan'da yaptığı konuşmada, "Projemiz, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ikinci destek proje çağrılarında sivil toplum kuruluşlarına verdiği destekler kapsamında gerçekleştirilecektir. Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre ortalamada nüfusun yüzde beşi ile onu arası engellidir. Bizim yapacağımız bu projede işitme engelli kardeşlerimiz için bir çalışma yapmaktayız. İlerleyen zamanlarda diğer engelli kardeşlerimize de ulaşabilmek için elimizden gelen çabayı göstereceğiz" diye konuştu.

İlçe Müftüsü Ahmet Kardaş, İslami emirlere aklı olan herkesin muhatap olduğunun altını çizerek "Dolayısıyla İslami emirleri öğrenmek aklı olan her bireyin ihtiyacıdır. Bu ihtiyacı düşünerek arkadaşlarımız bu anlamda bir proje hazırladılar. Diyanet İşleri Başkanlığımıza sunuldu ve kabul gördü. Gerçekten ihtiyaç olan bir projeydi ve Türkiye'de bu proje bu anlamda tektir. Ümit ediyorum ki bu proje yeni çalışmaları oluşmasına da zemin hazırlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Proje Akşehir Belediyesi olarak ekipman ve teknik konularda destek verdiklerini söyleyen Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, "Belediye olarak engelli kardeşlerimizin önündeki engelleri kaldırmak adına birçok proje uyguluyoruz. Akşehir'imizde Engelsiz Yaşam Merkezi'ni açarak engelli kardeşlerimizin istifadesine sunduk. Bu Engelsiz Yaşam Merkezimizde bilgisayar, çini kursları açtık bu yıl bu kurslara ilaveten Halk Eğitim Müdürlüğümüz iş birliği ile Engelli KPSS hazırlık kursu açtık. Yine belediye olarak hizmete sunduğumuz "Engelsiz Taksi" projemizde 24 saat boyunca engelli kardeşlerimizin araçla bir yerden bir yere gitme ihtiyacını gidermeye devam ediyor. Ayrıca engelli kardeşlerimize dönük olarak zaman zaman dağıtımlarını yaptığımız akili araç, tekerlekli sandalye yardımlarımız sürüyor. Engelli kardeşlerimiz için yollarda ve kaldırımlardaki tanzimlerimiz ve engelli kardeşlerimiz için engelli tuvaleti çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmaların yanı sıra bugün başlangıcı verilen bu proje de gerçekten çok önemli. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

İlçe Kaymakamı Mehmet Türk'te yaptığı konuşmada Türkiye'de ve dünyada belki de ilk defa uygulanacak bir projenin başladığına değinerek, "Engelli olan vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmelerinde kolaylık sağlanması noktasında hazırlanan bir proje Akşehirimizden start almış oluyor. Engellilik çok çeşitli türleri olan bir kavram. Zihinsel engellik, bedensel engellilik gibi. Fakat aslında en önemli olan engel insanların beyinlerinde oluşturmuş oldukları beyinsel, zihinsel bariyerlerdir. Yani zihin engellidir. En önemli engel; ben başaramam, ben yapamam, ben edemem engelidir. Bu engeller aşılmadığı müddetçe diğer bütün engellerin üstesinden gelmek mümkün değildir. Onun için en önemli engel bu bedensel engellilikten de öte, insanların zihninde var olan ben başaramam, ben yapamam, ben edemem engelini ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle hem bedensel hem de zihinsel engelleri kaldırma noktasında bu projenin büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyor ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.

Proje kapsamındaki çalışmalarda işaret dili ile 220'ye yakın İslam ilmihali ile ilgili bilgiler içeren video çekimi yapılacak.

Akşehir’de İşitme Engelliler İçin İşaret Dili İlmihali Projesi start aldı

Akşehir’de İşitme Engelliler İçin İşaret Dili İlmihali Projesi start aldı

Akşehir’de İşitme Engelliler İçin İşaret Dili İlmihali Projesi start aldı

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.