"Ananı da al gel birlikte mum söndürelim!"

"Ananı da al gel birlikte mum söndürelim!"

'Ahh evet yapıyoruz! Haftada bir! Çok da keyifli olur valla. Al istersen ananı sen de katıl aramıza!'

   

Star TV'de canlı olarak yayınlanan Çarkıfelek programında Mehmet Ali Erbil, geçtiğimiz gün bir gafa daha imza attı. Kullandığı 'Mum söndü mü yapıyoruz burada? ifadesi ile Alevilerin tepkisini topladı. Alevilere yönelik bu sözünden ötürü tepki çeken Mehmet Ali Erbil'in Çarkıfelek programı Star Tv tarafından da yayından kaldırıldı.

Erbil'in bu yakışıksız gafı, kendisi de Alevi olan Sabah gazetesi yazarı Sevilay Yükselir'i de çok kızdırdı. Yükselir bugünkü köşesinde Erbil'e hakaretlerde bulunarak 'Mum söndü mü yapıyoruz' gafına tepkisini sert bir şekilde kaleme aldı..

Evet mütemadiyen mum söndürürüz!
Mehmet Ali Erbil... Sözüm ona Türk televizyonculuğunun en tecrübeli ve en yetkin ismi. Ancak bakınız ki bu tecrübeli televizyoncu Star TV'de yaptığı programda hani şu yobaz, bağnaz ve aşağılık bazı insanların sırf Alevileri aşağılamak adına kullandığı, "Aleviler cem törenlerinin sonunda toplu seks yapar. Bacı kardeş, ana baba bilmeden birbirlerini düzerler!" argümanı var ya! İşte onu hatırlatmış bir kez daha!

Utanmaz herif!
Utanmaz herif, bağlantı kurduğu Erzincan'ın ekranı kararınca, "Ne yapıyorsunuz orada? Mum söndü mü oynuyorsunuz?" demiş naralar atarak! Sadece utanmaz olan o değil tabii. Asıl utanmaz olan onun gibi ne dediğini bilmeyen, reyting uğruna stüdyosuna çağırdığı konuğunun donunu aşağı indiren böyle adamlara yol veren televizyonculardır! Çünkü adam programın bir yerinde bu iğrenç lafları söylüyor, laf geçip gidiyor ancak şirinlik abidesi "Mali" hâlâ devam ediyor reyting yapmaya.

Yani Star TV'deki hiçbir yöneticinin aklına programı o anda sonlandırmak gelmiyor! Ancak bizimkiler olayın farkına varıp, televizyon binasının önüne gidip bağırıp çağırınca harekete geçiyorlar. Bir zahmet kamuoyuna programı yayından kaldırdıklarını deklare ediyorlar.

Erbil cezasını çekecek, peki ya Aleviler'in aşağılanması?..
Daha önce de Güneri Ümit yapmıştı aynı terbiyesizliği. Tamam adamın meslek hayatı bitti ama bu arada sayıları 20 milyonu bulan Alevilerin çok canı yandı. Kalpleri incindi. Gururları kırıldı. Şimdi de öyle oldu maalesef.
Mehmet Ali Erbil yaptı bir terbiyesizlik illaki cezasını çekecek ama ya biz Alevilerin bir kez daha aşağılanması?..
O ne olacak?

Bunaldım bu iğrenç ve aşağılık yakıştırmalardan!
Şahsen ben artık yoruldum. Bunaldım bu iğrenç ve aşağılık yakıştırmaların Alevilere karşı kullanılmasından.
Çünkü kendimi bildim bileli bu salak saçma abuk sabuk lafları duymuşumdur!

Daha ilkokuldayken...
Bugün gibi hatırlıyorum. Daha ilkokuldayken. Evine gittiğim bir arkadaşımın annesi Alevi olduğumuzu öğrenince, "Siz de mum söndü yapıyor musunuz?" diye sormuştu. Kadının ne sorduğunu anlamamıştım. Akşam eve gelince anneme, "Biz de mum söndürüyor muyuz?" diye sormuştum. 10 yaşımda falandım herhalde. Annem anlatmıştı o zaman uzun uzun. Acayip tiksinmiştim.

Yavuz Selim zamanından kalan koca bir yalan!
Sonraki zamanlarda da sık sık çıktı karşıma bu soru. Lise yıllarımda. Üniversite yıllarımda ve hatta Sünni kökenli olan eşimle evlendiğim yıllarda! Hep çok öfkelenmişimdir. Müsamaha gösterememişimdir. Yani oturup, "Ya bu Yavuz Selim zamanından kalan koca bir yalan! Alevileri rencide etmek için, aşağılamak için uydurulmuş bir safsata! Nasıl inanırsınız böyle bir saçmalığa?" falan diye aklama çabalarına girişmemişimdir.

Bunu soran Hödükler anca böyle bir cevapla tatmin olur!
Çoğunlukla, "Ahh evet yapıyoruz! Haftada bir! Çok da keyifli olur valla. Al istersen ananı sen de katıl aramıza!" deyip soruyu sorana postayı koymuşumdur. Çünkü Alevilerin böyle bir şey yaptığını düşünebilen, bir de karşılarına geçip pişkin pişkin bunu sorabilen hödüklerin ancak böyle bir cevapla tatmin olabileceğini düşünmüşümdür!
Haksız mıyım?

Bu haber toplam 1644 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum