ASÜ’den önemli bulgu

ASÜ’den önemli bulgu

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eskil Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eskil Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güngör Çağdaş Dinçel, hayvanlarda görülen toksoplazmik ensefalitis ve neden olduğu şizofreni ile alakalı önemli bir bulgu tespitinde bulundu. İlgili çalışma, hastalıkların tedavisine yeni bakış açıları kazandıracak.

ASÜ'de, kronik toksoplazmozis modeli oluşturulan hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarda, dünyada ilk kez bu hayvanlara ait beyin dokularında, yangıyı tetikleyen bir sitokinin (GMF- ) önemli düzeyde arttığı görüldü.

Böyle bir bulgunun dünyada ilk kez ortaya konduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Dinçel, "Dolayısıyla, toksoplazmik ensefalitis ve neden olduğu şizofreni tedavilerinde GMF- "nın yeni bakış açıları getireceğini söyleyebilirim" dedi. Toxoplasma gondii'nin çok tehlikeli bir protozoon parazit olduğunu söyleyen Dr. Dinçel, "Hastalık hem insanlar için hem de hayvanlar için oldukça önemli. Evcil ve yabani kedilerin son konak olduğu parazit, insan ve birçok hayvan türünü enfekte edebilme yeteneğine sahiptir. Hayvancılık açısından ülkemiz için ciddi ekonomik kayıplara da yol açıyor. Dolayısıyla her iki önem açısından araştırılması gereken bir parazittir. Genel olarak insanlar ve hayvanlar sporlanmış ookistlerle kontamine gıdaları, ya da kist içeren etleri çiğ veya az pişmiş olarak tüketmeleri sonucunda hastalığa yakalanırlar. Hamile bayanların enfeksiyona yakalanması sonucunda konjenital toxoplasmosis meydana gelir. Etken plasenta aracılığı ile fetusu enfekte edebilmektedir. AIDS, organ transplantasyonları ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılması gibi hastalıklarda Toxoplasma gondii'nin ciddiyeti daha da artmıştır" dedi.

Yapılan araştırma sonucunda iki bulgu elde edildiğine dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Dinçel, "İlk bulgu, GMF- "nın, toxoplazmik ensefalit oluşturulan hayvanlarda çok şiddetli arttığının görülmesidir. İkincisi ise bu bulguya bağlı olarak muhtemel bir şizofreni patogenezininin ortaya çıkmasıdır. Bu çalışmanın en çarpıcı bulgusu ise T. gondii ile şizofreni arasında daha önce tanımlanmamış bir bağlantının kurulmasıdır. Tüm bu bulgular dikkate alınıp birlikte değerlendirildiğinde, T. gondii'nin neden olduğu şizofreninin patogenezinde de GMF ekspresyonlarının önemli bir rol aldığı düşünülmektedir. Kısacası Sitokin-aracılı nöronal yaralanmalar, nöron sayıları ve yoğunluklarında azalma meydana getirerek şizofreni patofizyolojisine katkı sağladığı düşünülmektedir" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Dinçel, çalışmanın kıymetli görülerek, tıp dünyasının prestijli dergileri arasında yer alan, İngiltere menşeli Journal of International Medical Research Dergisi'nde yayımlandığını dile getirdi ve yaklaşık 10 yıldır konu üzerinde çalıştığını belirtti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1118 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.