Bağışlar kontrol altına alınıyor

Bağışlar kontrol altına alınıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim-öğretim kurumlarının genel bütçe gelirleri dışındaki vatandaş katkıları ile okul kullanım alanlarının elde edilen gelir ve giderlerinin kayıtlandırılması amacıyla yeni bir sistem geliştirildi.

Getirilen yeni sistem, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kamuoyuna tanıtıldı. Türkiye’de Eğitim Finansmanı ve Eğitim Harcamaları Bilgi Yönetim Sistemi (TEFBİS) okul ve kurumlara Milli Eğitim Bakanlığı dışında gönderilmiş olan ödeneklerin dışındaki ayni ve nakdi yardımların işlendiği bir yazılım sistemi. Sistem hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, “Sistem okullarımıza yapılan yardımların denetlenmesini sağlanıyor. Sistem 1 Kasım ile 11 Kasım 2010 tarihleri arasında ilimiz ve ilçemizdeki tüm okul müdürlerine anlatılmıştır. Sistemin özelliği şeffaf olması, güvene dayalı ve denetlenebilir olmasıdır. Okul ve kurumlarımıza yapılan bağışların işlendiği ve aynı zamanda nereye harcandığının da görülmesini sağlamaktadır. Bu sistem bakanlığımız tarafından hazırlanmış ve dünyada bir benzeri bulunmamaktadır” dedi. Herhangi bir okula belirli miktarda bağışta bulunan bir veli bağışının okul kaynağına gittiğini bu sistemle öğrenebileceğini de vurgulayan Halil Şahin, “Okula bağışta bulunan kişi bağışını www.meb.gov.tr adresinden sorgulayabilecektir. Bu sistemle suiistimaller ortadan kaldırılmış olacak. Okula yardımda bulunan kişi parasının okul için harcanıp harcanmadığını sormaya gerek duymayacak. Çünkü TEFBİS ile bağışının okul kaynağına aktarıldığını görebilecek. Bu çalışmayla okul idaresi, okul aile birliği ve öğrenci velileri arasında güven duygusu pekişecektir” diye konuştu.
‘BAĞIŞLAR VE OKUL GİDERLERİ BELİRLENEBİLECEK’
Bu sistemle hangi okulun ne kadar giderinin olduğunun da belirleneceğini dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Şahin, “Okullarımızın giderleri ve gelirleri sistemle kayda geçirilecek. Milli Eğitim Müdürleri sistemle okul müdürlerine sormadan okul gelir ve masraflarını görebilecek. En ücra yerlerdeki okulların bile ekonomik kaynakları oluşacak masrafları görülecek. Bu sistemin temel amaçlarında bir diğeri ise Türkiye’de eğitime yapılan ayni ve nakdi desteklerin belirlenmesi ve doğru yönlendirme ile ihtiyaç duyulan bölgelerde kullanılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.