Bakan Eker: “Tarımsal desteklerin yüzde 92,4'ü Haziran’a kadar ödenmiş olacak”

Bakan Eker: “Tarımsal desteklerin yüzde 92,4'ü Haziran’a kadar ödenmiş olacak”

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Aydın ilinde yaptığı inceleme ve ziyaretlerde yaptığı açıklamalarda, Bakanlığın Tarım ve Gıda Bakanlığı’na dönüştürüleceğini ve Tarımsal Desteklemelerin yüzde 92,4’ünün haziran ayına kadar ödünmeş o

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Aydın’da çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulundu. Aymendo Tesislerinde Aydın Ticaret Borsası, Ticaret Odası ve Ziraat Odaları'nın temsilcileri ile bir toplantı yapan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, tarım ve tarıma dayalı sanayinin Aydın için çok önemli olduğunu söyleyerek, havyansal ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve dünya pazarlarına gönderilebilmesinin tarıma dayalı sanayinin, kırsal kalkınma yatırımlarının geliştirilmesi ve tarımın daha modern, daha verimli bir hale getirilmesi ile mümkün olacağını belirtti. Bunların da destekleme politikalarının daha sağlıklı bir hale getirilmesi ile yapılabileceğini ifade eden Eker, şöyle konuştu:

''Destekleme politikamızı, bunun ışığında gözden geçirdik. Dönemimizde Aydın ilindeki çiftçilerimize 2003-2009 arasında 820 milyon lira destek ödemesi gerçekleştirdik. Hayvancılık ödemeleri, 1 milyon 600 bin liradan, 30 milyona çıktı. Bu 22-23 katlık bir artış demektir. Kooperatifleşme bizim dönemimizde önemli bir destek gördü. Bizden önceki dönemde 1 kooperatif desteklenmesine rağmen, hükümetimiz zamanında 26 tarımsal kalkınma kooperatifi desteklendi.Üzerinde hassasiyetle durduğumuz konulardan bir tanesi de tarım-sanayi entegrasyonudur. Bugün küçük ve orta boy işletmelerin desteklenmesi kapsamında uygulamaya koyduğumuz projeyle, Aydın'da 54 tane projeye, yüzde 50 hibe destek verdik. Bunlar tarımsal veya hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, ambalajlanması ile ilgili hakikaten hem istihdam, hem de katma değer oluşturan, dolayısıyla ürünün ve üretimin değerini artıran önemli tesislerdir. Bu hibelerin toplamı 7 milyon liranın üzerindedir. Bu sene 5. etapta 17 yeni projeye de daha yüzde 50 hibe destek vereceğiz. Aydında da 550 makine ekipman projesine yüzde 50 hibe destek verdik. Sulama yatırımları ile ilgili projelerimiz de devam ediyor.''

Bu sene ilk defa Ocak ayında, hangi ayda, ne kadar destekleme ödemesi yapacaklarını ilan ettikleri ifade eden Eker, konuşmasında şu hususlara yer verdi.

''Her ay için ne ödeyeceğimizi önceden ilan ettik. Ocak ayında 475 milyon lira, Şubat ayında 1 milyar 500 milyon lira, Mart ayında 1 milyar 250 milyon lira, Nisan ayında 900 milyon lira. Bu şekilde Haziran ayına kadar yıl içi desteklerimizin yüzde 92,4'ünü ödemiş olacağız. Bu da bir ilk. Yılın ilk altı ayında, toplam desteklerimizin yüzde 92-93'ünü ödemiş oluyoruz. Yani, hasada kadar olan yılın ilk altı ayında 5 milyar 600 milyon liralık destekleme ödemesinin, 5 milyar 200 milyon lirasını ödemiş oluyoruz. Mart ayı ödemelerini de ayın 20'si ile 25'i arasında ödeyeceğiz.
 
Aydın'ın uluslararası pazarlara açılma gayretini ve çabasını takdirle izliyoruz. Bu yönde gelen talepleri de dikkate alıyoruz. Rusya'ya ihracat konusunda, Aydın'da yaş sebze meyve ile ilgili bir gümrük kapısının açılması talebi bize geldi. Bu talebi memnuniyetle kabul ettik ve şu anda Aydın'da İl Tarım Müdürlüğü aracılığıyla sebze ve meyve ihracatı ile ilgili işlemler yapılabiliyor.
 
Bakan Eker daha sonra, Aydın Ticaret Borsası Gıda Laboratuvarı'nda incelemelerde bulundu. Burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın kurulma aşamasında olduğunu kaydeden Bakan Eker, “Köyişlerini biz valiliklere devrettik. 2004 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü kapatıldı. Bunun faaliyetleri, valiliklerde kurulan İl Özel İdaresi Genel Sekreterliklerinin bünyesindeki Köy Hizmetlerinde yapılıyor. Dolayısıyla merkezde ayrıca bir köy işleri biriminin olmasına gerek yok. Hükümetimizin önemli projelerinden biri olan KÖYDES projelerini bütün illerde uyguladılar. Çok da başarılı çalıştılar. Biz de bakanlık Teşkilat Kanunu'nu 'Tarım ve Gıda Bakanlığı' olarak yeniden organize ediyoruz'' diye konuştu.

Bu haber toplam 1183 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.