Bakanlıktan inek desteği

Bakanlıktan inek desteği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, köyleri Kapıkaya Barajı'nın altında kalacak olan Alhanuşağı, Düzyol ve Hisartepe köylerine, hazırlanan proje doğrultusunda 180 baş inek desteği verdi

Tırlarla Balıkesir'den gelen Amerikan menşeli Holstein cinsi inekleri merkeze bağlı Alhanuşağı köyünde köylülere teslim eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, Bakanlıklarının çiftçinin her zaman yanında olduğunu ve onların her zaman ekonomik olarak da belli bir gelir seviyesine kavuşmasını sağlamak amacıyla çeşitli projeler uyguladığını söyledi.
Bu üç köyün topraklarının büyük bölümünün baraj suları altında kalacağına işaret eden Aygül, köylülerin hayvancılığa özendirilmeye çalışıldığını vurguladı.
Kooperatiflerle birlikte Damızlık Sığırcılık Projeleri hazırladıklarını anlatan Aygül, Alhanuşağı Düzyol ve Hisartepe Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile birlikte hazırladıkları ve hayata geçirilen projeye dikkati çekti.
Proje kapsamında Alhanuşağı, Düzyol ve Hisartepe köylerine toplam 180 baş damızlık Holstein cinsi gebe düve getirildiğini anlatan Aygül, 30 çiftçinin projeye dahil edildiğini ve her çiftçiye 6 baş damızlık inek verildiğini aktardı.
Köylülerin inekleri aynı ahırda yetiştireceğini bildiren Aygül, bu ahırın yapımına da toplamda 465 bin lira harcama yapıldığını kaydetti.
''Canlı hayvan alımına ise 1 milyon 500 bin liraya yakın bir harcama yaptık'' diyen Aygül, projenin toplam tutarının 1 milyon 900 bin lira tuttuğunu anlattı.Aygül, çiftçilerin kendilerine ekonomik olarak yeterli gelir sağlayacak bir işletmeye sahip olacaklarını dile getirdi.
Bu sığırların ortalama süt verimlerinin yılda 10 tonun üzerinde olduğunu kaydeden Aygül, ''Önümüzdeki dönemde hayvan başına ortalama 10 tona kadar süt alarak yöremiz ekonomisine büyük katkı sağlamak amacındayız. Bu sığırlarımızın yapılan ahırlarının hem çiftçilerimize hem köylerimize hayırlı olmasını diliyoruz'' diye konuştu.
Aygül, Bakanlığın proje ile büyük bir sermaye birimi oluşturduğunu, çiftçilerin gelecek yıllarda bu desteği Bakanlığa taksitlerle ödeyeceğini ifade etti.
Alhanuşağı Düzyol ve Hisartepe Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nuri Kadak ise projenin söz konusu köylerde üretimi yapılan kayısıya alternatif olarak hazırlandığını, köylülerin kayısının olmadığı yıllarda ekonomik olarak sıkıntı yaşadığını anlattı.Köylüler de sığırlardan iyi verim almayı ve hem kendi köylerine hem de ülkeye faydalı olmayı istediklerini belirttiler.

Bu haber toplam 1238 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.