Belgemen, "Anız Yakarak Toprak Anayı ve Canlıları Katletmeyin!"

Belgemen, "Anız Yakarak Toprak Anayı ve Canlıları Katletmeyin!"

Eskil'de hububat hasadı tüm hızıyla devam ederken bu yıl hububatta dolunun vurduğu bölgeler dışında önemli bir sıkıntı yaşanmadığı, verim ve kalite sonuçlarının çiftçinin yüzünü güldürdüğü kaydediliyor.

Eskil Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi  Vedat Belgemen, hububat hasadı sonrası anız yakılmasının toprağa, çevreye, yaban hayatına verdiği zarardan bahsederek, "Çiftçilerimiz hasat sonrası tarlada kalan bitki saplarını çeşitli gerekçelerle yakıyor. Anız yangınıyla yüzey toprağının organik maddesi yok olur ve erozyon oluşur. Anız, yakılmak yerine sürülerek toprağa karıştırılmalı. Bu anız gübreye dönüşerek toprak için büyük fayda sağlayacak.” Dedi.
Anız yakmanın bir suç olmasının yanı sıra bir çok canlının yanarak telef olmasına ve toprağın verimi ve kalitesinin düşmesine sebep olduğunu kaydeden Belgemen, “Modern tarım tekniğinde anız yakmak son derece yanlış olup, yakma sonucu meydana gelen zararları telafi etmek mümkün değildir. Halbuki organik maddenin, yağış sularının emilmesi ve tutulmasını sağlamak, topaklaşmayı temin ederek erozyonla taşınmayı önlemek ve toprağın havalanmasını sağlamak gibi önemli görevleri bulunur. Yangınla birlikte çok kolay kaybolmasına rağmen, 1 santimetre toprağın oluşması için 300 yıl gibi uzun zamana ihtiyaç vardır. Yakılan anızla birlikte toprak anayla birlikte milyonlarca canlı yanarak telef oluyor bu resmen bir cinayet. Oysa dinimizde bir canlıyı bile yakmak en büyük günahlardan, bunun yanında anız yangınlarında iletim hattı direkleri ve ormanlar da zarar görmekte ve her yıl Milli Ekonomiye milyonlarca liralık zarar verilmektedir." diye belirtti. haberfark.net


Bu haber toplam 3559 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.