Belgemen'den hububat üreticisine önemli uyarı, "Verimler yüzde 70 düşebilir!"

Belgemen'den hububat üreticisine önemli uyarı, "Verimler yüzde 70 düşebilir!"

Eskil Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Vedat Belgemen, aşırı yağışlarla birlikte çiftçin ekini sulamasının mantari ve pas hastalıklarına sebep olup, yüzde 70'e varan verim kaybına sebep olabileceğini söyledi.

Türkiye genelinde yaşanan ve Eskil Bölgesi'nde etkisini gösteren aşırı yağışlarla ilgili açıklamalarda bulunan Vedat Belgemen, son yağışların ardından erken sulamanın mantari ve pas hastalıklarına sebep olabileceğini belirtip, bu durum yüzde 70'e varan bir verim kaybına ve üründe kalitenin düşmesine neden olabilmektedir. dedi.

Yağışlı bir bahar dönemi yaşandığını ifade eden Belgemen, "Yağışların fazla olmasıyla birlikte üzülerek şahit oluyorum ki bazı çiftçilerde ne kadar yağmur ne kadar çok yağarsa yağsın sulamazsan olmaz deyip  yine de ekin suluyor. Bu sulamayla bir çiftçi, 3 zararı birden görüyor. Birincisi gereksiz bir harcama yapıyor, ikincisi suyu israf ediyor, üçüncüsü ise bugünlerde çok ciddi, aşırı yağışlar oldu. Bu yağışlar bitkilerin gelişimi için gereklidir, ancak aşırı yağışlarla birlikte ekinlerin sulanması halinde  hububatta bazı mantari ve pas hastalıklarına sebep olup, yüzde 70'e var  bir verim kaybına, kalitenin düşmesine neden olabilmektedir. Böyle yapan çiftçiler, buğday ve arpada istediği kalite ve verimi elde edemeyecektir." ifadelerini kullandı.

Çiftçinin tarlasını sulamak için yağışların ardından 7 ile 10 gün arasında bekleyip tarlada gerekli sulama tavının oluşmasını beklemesi gerektiğini ifade eden Belgemen, "Böyle bir durumu 1999 yılında yaşadık. Aşırı yağışlarla birlikte bir çok çiftçi ekini sulamaya devam etti ve oluşan pas ve mantarlarla birlikte büyük verim kayıpları oluştu." şeklinde sözlerini tamamladı. 

vedat-belgemen.jpg

Bu haber toplam 3471 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum