Beyşehir Gölündeki balık nesli korunacak

Beyşehir Gölündeki balık nesli korunacak

Konya'nın Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanlığı'na seçilen Hasan Kurt, yürütecekleri çalışmalarla Beyşehir Gölü'ndeki balık neslini koruyacaklarını...

Konya'nın Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanlığı'na seçilen Hasan Kurt, yürütecekleri çalışmalarla Beyşehir Gölü'ndeki balık neslini koruyacaklarını söyledi.

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt, Türkiye'nin en önemli tatlı su ürünü üretim merkezlerinden Beyşehir Gölü'nün bölge için bacasız fabrika değerinde olduğunu vurgulayarak, bundan sonraki süreçte göldeki balık neslini korumaya yönelik çalışmalara hız vereceklerini söyledi.

Bir süre önce yapılan genel kurulda Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanlığı'na seçildiğini belirten Hasan Kurt, yaptığı açıklamada Beyşehir Gölü ve balıkçı meslektaşları adına görev süresi içerisinde önemli ve başarılı çalışmalara imza atmak istediklerini ifade etti. Kurt, "Bu konuda, Beyşehir'deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının da desteğine ve katkısına ihtiyacımız var. Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi olarak halihazırda 186 üyemiz var, ruhsat sayımız ise 500 civarında ama aktif olarak avcılıkla uğraşan kişi sayısı ise 300'ün üzerinde bulunuyor" dedi.

Beyşehir Gölü'nün çevresindeki ekonomiye kazandırdıklarını ve gölün balıkçılıktan geçimini sağlayan aileler için çok büyük önem arz ettiğini de dile getiren Kurt, gölün adeta bir bacasız fabrika niteliğinde olduğunu ve bunu korumanın birinci öncelikleri olduğunu aktardı. Her sektörde olduğu gibi balıkçılık sektöründe de sorun ve sıkıntıların olduğunu belirten Kurt, "Tabi bunları aşmak için hep birlikte emek ve çaba sarfedeceğiz. Gölümüzde bir kısır döngü var, özellikle sazan balığının döllenememesiyle ilgili sıkıntılar var. Burada devletimizden göle balık atarak değil de, üretim amaçlı bir bölge oluşturabilirsek, bunu istiyoruz ve yönde bir çalışmamız var. Gölde en büyük sıkıntımız, elektroşok dediğimiz yöntemle avlanmanın olması. Görev süremiz içerisinde de bu yöntemle avcılığı tamamen bitirmek için kooperatif olarak çalışmalarımız ve özellikle mücadelemiz olacak. Bu hususta, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Jandarmamızdan da ciddi destek bekliyoruz. Bu konuda da başarılı olacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Beyşehir Gölündeki balık nesli korunacak

Beyşehir Gölündeki balık nesli korunacak

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 834 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.