'Bir gün senin de kaza raporunu hazırlarız'

'Bir gün senin de kaza raporunu hazırlarız'

BBP lideri Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasını araştıran heyette yer alan Alman uyruklu Pilot Volkan Sürmeli konuştu: Bana, 'Bu konunun üzerine çok gitme, bir gün seni alır götürürler' denildi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasını ilk günden beri yakından izleyen Türk asıllı Alman Uyruklu Pilot Volkan Sürmeli, halen savcılığın da aradığı cihazları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde numaralandırılmış olarak gördüğünü söyledi. Sürmeli, gözaltına alınan Komisyon Başkanı Ferudun Seren'in kendisini, "Bir gün senin helikopter kazanı da inceleriz bak" diye tehdit ettiğini söyledi. Kazadan sonra BBP'nin talebi üzerine Almanya'dan gelen heyette yer alan ve halen Almanya'da yaşayan Sürmeli, sorularımıza verdiği yanıtlar özetle şöyle:

BAŞBAKAN ARADI, ÖYLE GÖRDÜK

Şu anda savcılığın aradığı parçaları hiç gördünüz mü?
Olay yerinde cihazların olmadığını fark edince yetkililere sorduk. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün oluşturduğu Kaza Kırım Heyeti'nin başındaki isim olan Ferudun Seren bize, 'Parçaları söküp Ankara'ya götürdük, orada görebilirsiniz' dedi. Ancak Sivil Havacılık ısrarla görüşmek istemedi. Bu durumu BBP'ye aktardık. Yalçın Topçu, Başbakan'ı cebinden arayıp durumu aktardı. Başbakan gerekli talimatları vermiş olacak ki ertesi gün bizi Sivil Havacılık'tan aradılar. Heyetler görüşürken bize, 'parçalar aşağıda, inceleyebilirsiniz' dediler. Ferudun Seren'in odasına indik. Heyetteki Uwe Reibel odaya alındı. Beni almadılar, 'içeri adımını atamazsın' gibi sözler söylendi. Üç saat sonra beni de çağırdılar, çay söylendi ama hiç konudan bahsedilmiyordu. Ben o sırada, Seren'in masasının üzerinde bu cihazları gördüm. Herhangi bir delil çantasının içinde değillerdi, çıplak halde, sadece üzerlerine numara yapıştırılmış duruyordu.

Cihazları inceleyebildiniz mi?
Hayır. Sadece heyetteki Reibel'e cihazların fotoğrafların yer aldığı bir CD tutanakla verilmiş. CD'deki fotoğraflara baktık.

O fotoğraflardan bir sonuca varabiliyor muydunuz?
Raporumuzu, olay yerindeki inceleme ve o CD'deki fotoğraflardaki ibrelerin teknik okumasıyla hazırladık. Bu raporumu da Devlet Denetleme Kurulu, Meclis ve Kahramanmaraş savcılığına verdim. Fotoğraflardan gördüğüm, "olay kazadır" diyen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün raporu ile hiç örtüşmüyordu.

"GENÇSİN YAZIK OLUR"

Sivil Havacılık size yardımcı oldu mu?
Yardımdan çok engel oldu. Sivil Havacılık Kaza Kırım Komisyonu Başkanı Ferudun Seren bana enkaz alanında, 'Bu konunun üzerine çok gitme, daha gençsin yazık olur. Bir gün seni alır götürürler, derdini anlatamadan yok ederler' dedi. Olaydan 3 ay sonra telefonla yaptığımız görüşmemizde de 'raporunu bizle paylaşmazsan bir gün senin helikopterin kaza raporunu da hazırlarız' dedi. Bunları ilgili makamlara anlattım, savcılığa da anlattım."

Almanya'dan heyet halinde geldiniz ama tek başınıza rapor hazırladınız, neden? Sivil Havacılık'ta sözünü ettiğim görüşme sonrasında Uwe Reibel'in tavırları tamamen değişti. 'Siz mafyasınız, sizinle hiçbir şekilde çalışamam' demeye başladı ve Almanya'ya döneceğini söyledi. Biz de aramızda bir sözleşme olduğunu söyleyip raporunu hazırlayıp öyle gitmesini önerdik. Hatta sözleşmede belirtilen 10 bin Euro'yu hemen verelim, sen raporunu bitirince bize gönder dedim. Israr edilirse bizden, 'rahatsız edildiği için davacı olacağını" söyledi. Almanya'da da ulaşmaya çalıştım ama tüm çağrılarıma yanıt vermedi.

Sabah

Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.