Celaleddin Karatay Konferansları sürüyor

Celaleddin Karatay Konferansları sürüyor

Selçuklu devletinde önemli görevlerde bulunan Celaleddin Karatay’ın hayatının ve döneminin bütün ayrıntılarıyla ele alındığı “Celaleddin Karatay Konferansları” devam ediyor

Karatay Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Vakıflar Konya Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle Karatay Belediyesi Ali Ulvi Kurucu Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen konferanslar dizisinin 6’ncısı, Dr. Yaşar Erdemir’in konuşmacı olarak katıldığı programla sürdü. “Selçuklu Emiri Celaleddin Karatay ve Ailesinin Konya’da Yaptırdığı Eserler” ana başlığıyla düzenlenen 6’ncı programda konuşmacı Dr. Yaşar Erdemir, Selçuklu’nun önemli devlet adamlarından olan Selçuklu Emiri Celaleddin Karatay’ın Selçuklu Devleti için çok önemli bir devlet adamı olduğunun altını çizdi.

celaleddin-karatay-3-1.jpg

CELALEDDİN KARATAY VE AİLESİ PEK ÇOK ÖNEMLİ ESERLER YAPTIRDI

Celaleddin Karatay ve ailesinin Konya’da yaptırdığı eserleri, özellikleri ve mimari yapılarını ayrıntılarıyla katılımcılarla paylaşan Dr. Yaşar Erdemir, konferansları düzenleyen Karatay Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Vakıflar Konya Bölge Müdürlüğü’ne teşekkür etti. Dr. Yaşar Erdemir; “Anadolu Selçuklu Devleti’nin en ünlü ve en önemli isimlerinden olan Celaleddin Karatay, en güvenilen devlet adamlarının başında gelmektedir. O, Alâeddin Keykubat’ın özel kalemiydi. Dindar, mutaassıp ve dürüst bir insandı. Tabii Celaleddin Karatay ve ailesi Konya’da birçok eser yaptırdı. Ancak Karatay Medresesi bunların en önemlisidir diyebiliriz. Hatta bu medrese batılılar tarafından o kadar çok önemsenmiş ki 1800’lü yılların başından itibaren Türkiye’ye gelen tüm seyyahların ve araştırmacıların kaleme aldığı eserlere konu olmuştur” dedi.

Programın sonunda katılımcılar ayrıca; Necmettin Erbakan Üniversitesi Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, Karatay Belediyesi Ali Ulvi Kurucu Gençlik Merkezi’nde açılan sergiyi de gezerek eserler hakkında bilgi alma fırsatı da buldular.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.