CHP'li belediye tarihi camiyi restore ediyor

CHP'li belediye tarihi camiyi restore ediyor

Ereğli Belediye Başkanı Umut Akpınar 6 Şubat 2023 depreminde zarar gören Belkaya Merkez Cami’nin güçlendirme çalışmasını başlattı.

Seçimden önce Belkaya’ya giden ve Merkez Cami’nin ilk harcını atan Başkan Akpınar, ‘Belediye Başkanı seçildikten sonra Belkayalı vatandaşlarımızla camimizi ayağa kaldıracağız’ demişti ve seçimlerin üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen sözünü tuttu. Çalışmalarla ilgili Belkaya Merkez Cami Görevlisi Abdullah Şahin: “Deprem neticesinde camimiz ibadete kapandı. Seçim sonrasında Başkanımız Sayın Umut Akpınar buraya el attı, kendisinden Allah razı olsun. Çalışmalar başladı ve inşallah en kısa sürede camimiz ibadete açılacak” şeklinde konuştu.

img-2345.jpg

1926 YILINDA YAPILAN CAMİİ DEPREMDE ZARAR GÖRDÜ

Balkaya Mahallesi sakini Bekir Demirtaş ise: “1926 yılında yapılan bu mabet dedelerimizden, babalarımızdan bize yadigar kaldı, uzun zamandır ibadete kapalıydı. Başkanımızdan Allah razı olsun yapımına başladı, inşallah camimiz yapılır biz de burada yeniden ibadetimizi yaparız” şeklinde duygularını ifade etti. Merkez Cami’nin güçlendirilmesi hakkında kısa değerlendirme yapan Başkan Akpınar: “Çok büyük ve acı bir deprem yaşadık, birçok şehrimizde derin izler bıraktı. Bunlardan birisi de Belkaya Merkez Cami, seçim döneminde camimizin uzun zaman bu halde kalmasına çok üzülmüştük ve göreve geldiğimizde gereğini yapacağımızı belirtmiştik. Şimdi bu sözümüzü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Buranın temel güçlendirme, duvar sağlamlaştırma ve minare onarımını yapıyoruz. Öncelikle Belkaya Merkez Cami’nin onarılması bizim için tarihi ve kültürel mirasımızın korunması adına önemli bir adım. Caminin eski ihtişamı, tarihi değerini yeniden ortaya çıkaracak ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacağız. Cami tekrar ibadet için açıldığında, Ereğli’mizin ve Belkayamızın güzide camilerinden biri olarak halkımızın hizmetine sunulacak” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.