“Çiftçilere 1.5 milyar lira hibe destekleme vereceğiz”

“Çiftçilere 1.5 milyar lira hibe destekleme vereceğiz”

Adana Çiftçiler Birliği'ni ziyaret eden Bakan Mehdi Eker “2011-2015 döneminde tarım sanayi entegrasyonunu sağlamaya yönelik proje ile 1.5 milyar lira hibe destekleme verilecek” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi  Eker,  Adana   Çiftçiler Birliği'ni ziyaret ederek,  burada tarım alanında yapılan yatırımlar, desteklemeler ve tarım gündemine  ilişkin değerlendirmeler yaptı. Cumhuriyet tarihinde ilk defa tarım - sanayi entegrasyonunu sağlamaya yönelik bir destekleme projesi hayata geçirdiklerini belirten  Bakan Eker,bu proje sayesinde 30 bin kişiye iş imkanı sağlandığını söyledi . Kırsal kalkınma ile birlikte gerek bitkisel gerek su gerekse de hayvansal ürünlerinin işlenmesine, paketlenmesine ve ambalajlanmasına dönük tarıma dayalı sanayi tesisi kuranlara yüzde 50 hibe destek verdiklerini dile getiren  Bakan Eker konuşmasına şöyle devam etti: "2006 yılından bu yana Türkiye'ye 3 bin tesis kazandırdık. Bu tesisler şu anda faal çalışıyor. Adana'da, Mersin'de, Hatay'da, Muğla'da kısacası Türkiye'nin 81 ilinin tamamında bu tesisler var. Kiminde 30 kiminde 60 kişi çalışıyor. Toplamda 30 bin kişiye istihdam sağlandı. Bunlar tarımsal ürünleri alıp işliyor, paketliyor, ambalajlıyor; bunu ya yarı ya da tam mamul sanayi ürünü hale getiriyor. Bununla hem çiftçimizin ürünü değerlendirilmiş oluyor, hem istihdam sağlanıyor hem de ekonomiye katkı sağlanıyor."
Çiftçiler Birliğini ziyaretinde, proje kapsamında şu ana kadar yatırımcılara 566 milyon lira hibe desteği sağladıklarını, bunun 2011 - 2015 yıllarında da ikinci devre olarak devam edeceğini söyleyen Bakan  Eker, "Bunun içinde 1.5 milyar lira tekrar bu tür yatırımların desteklenmesi için ayırdık. 500 bin liralık yatırımın sermayesinin yüzde 50'sine ortak oluyoruz, kârın tamamı sanayicinin. Amacımız köyde yaşayan kardeşimizi çiftçi, çiftçiyi aynı zamanda yatırımcı hale getirmek. Meyvelerini de aldık. Hem Türk tarım sektörüne hem de Türk ekonomisine müthiş katkı sağlıyor." dedi.
Bu tesislerin desteklenmesi için ilk etapta destekleme için 1.1 milyar lira baz aldıklarını ve yarısını hibe verdiklerini anlatan Bakan eden Eker, "566 milyon lira hibe verdik. 566 milyon lira da yatırımcı koyuyor. Toplamda 1 milyar 100 milyon lira tutarında yatırım oluyor. Gerçekte bu miktar daha fazla. Biz 500 bin liranın yarısını ödediğimiz için bazı yatırımlar bu miktarın üzerine çıkıyor. Hesaplamalarımıza göre bu destekleme ile yapılan yatırım 2 milyar liraya ulaştı." şeklinde konuştu.
Konuşmasında bu yıl çiftçiye 6 milyar 244 milyon lira destekleme ödemesi yapılacağını söyleyen Bakan Eker, ocak ayı ödemesi olan 530 milyon lirayı verdiklerini, şubat ayında da 1 milyar 922 milyon lira ödeme yapacaklarını kaydetti. Bakan Eker, "Bu ödeme gübre, mazot sertifikalı tohum, hayvancılık ve hububat destekleridir. Son 3 yılda gübre ve mazot desteği toplam 1 milyar 200 milyon lira civarındaydı. Bu rakamın tamamını şubat ayında ödüyoruz. İlkbaharda çiftçimiz tarlasını ekecek, o arada mazot ve gübre sıkıntısı çekmesin diye veriyoruz. Mart ayında da 1 milyar 300 milyon lira ödeyeceğiz." dedi.
Süt fiyatları konusunda da açıklama yapan Bakan Eker, fiyatların düşmesini engellemeye dönük olarak sanayicinin ihtiyaç duyduğu süt tozunun iç pazardan teminine ilişkin kararlar alındığını söyledi.

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum