Çiftçiye Bayramda ‘şeker’ müjdesi!

Çiftçiye Bayramda ‘şeker’ müjdesi!

Tarımda bu yıl bir ilke imza atıldı. Şeker pancarı tarımına büyük darbe vuran nişasta bazlı şekerlerin kotası bu yıl ilk kez artırılmadı. Şeker pancarı üreticisi bayram ederken, Cargill'in başını çektiği NBŞ lobisi büyük hayal kırıklığı yaşıyor...

Nişasta bazlı şekerlerin kotası, ihtiyaç olmadığı halde 2002'den buyana yani 15 yıldır artırılıyordu. Bu yıl bir ilke imza atıldı. Nişasta bazlı şekerlerin kotası artırılmadı. NBŞ firmalarının üretimi, kendilerine tanınan yüzde 10 kota ile sınırlı tutuldu.

Kotalarla ilgili 2017 pazarlama yılı bugün sona erdi. Her yıl, Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında artırılan NBŞ kotaları ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanmadı. Bu durum, pancar üreticisinde büyük bir sevinçle karşılandı.

PANCAR ÇİFTÇİSİ İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI

Nişasta bazlı şekerlerin kotasının artırılmaması, ülke çiftçisi için bir dönüm noktasını oluştururken, şeker fabrikaları için de hayati önem taşıyor. Kotaların artırılmaması ile hükümet bu yıl ilk kez Cargill'in başını çektiği NBŞ lobisinin yanında değil, çiftçinin yanında yer aldığını gösterdi.

Aslında her yıl olduğu gibi bu yıl da NBŞ kotalarının artırılması için hükümet üzerinde büyük bir baskı kurulmuştu. Ancak, bu baskılar hükümet nezdinde bir karşılık bulmadı.

Bundan dolayı başta sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a,

Bugüne kadar kota artışlarına karşı verdiği hukuk mücadelesinden dolayı Şeker-İş Sendikası'na,

Siyaseti ve bürokrasiyi yılmadan NBŞ'ye karşı bilinçlendiren Pankobirlik'e

Ve en önemlisi attığı net manşetlerle bu konuda kamuoyu duyarlığı oluşturan Milli Gazete'ye teşekkür etmemiz gerekiyor.

TARIMDAN HABER

haberfark.net

Bu haber toplam 2801 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum