Çocuğa dini eğitim nasıl verilmeli?

Çocuğa dini eğitim nasıl verilmeli?

Eğitimin bilgi değil, kişilikle ilgili olduğunu söyleyen Nevin Soysal Aydın, çocuğa din eğitimi verirken öncelikle anne babaların kendilerini eğitmesi gerektiğini söylüyor.

 

Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi tarafından düzenlenen Kadından Topluma Eğitim Seminerleri’nin bu haftaki konuğu, Büyük Hedefler Eğitim ve Danışmanlık Merkezi kurucu müdürü Nevin Soysal Aydın’dı.

Çocuk ve Din konulu seminerde Aydın, çocukta din eğitimi ve aile faktörü üzerine konuştu. Çocuk eğitiminin eş seçiminde başladığını vurgulayan Aydın, şunları söyledi.

Anne babanın kendi din eğitimi ile çocuğun eğitimi ayrılmaz bir bütündür. Bu yüzden anne babaların önce kendilerini eğitmesi gerekir. Çocuk, sözle değil, davranışla eğitilir. Çocuğunuzun bir şey yapmasını istiyorsanız, onu önce siz yapmalısınız. Namaz kılmayan bir anne babanın çocuğuna “namaz kıl” demesi faydalı olmayacaktır. Ama seccadesinin yanına bir seccade daha seren anne baba, çocuğunu yanında namaz kılarken bulacaktır.”

'Din eğitimi için geç kalınmamalı'

 

Kişiliğin 0-6 yaş arasında şekillendiğini vurgulayan Aydın, din eğitiminde geç kalınmaması gerektiğini söyledi. Önemli olanın bakış açısı kazandırmak olduğunu ifade eden Aydın, “Yetişkinler; dini, bilgileri ile yaşarken, çocuklar duygularıyla yaşar. Önemli olan bireyin çocuklukta dine dair güzel duygulara sahip olmasıdır.” dedi.

'Çocuklarınıza Allah’ı Celal sıfatı üzerinden değil, Cemal sıfatı üzerinden anlatın'

Yetişkinlerin çocuklara Allah’ı anlatırken yaptıkları hatalara da değinen Nevin Soysal Aydın,
Allah’ı anlatırken, kendi, şahsiyetinizin yetersizliğini Allah’a mal etmeyin. Çocuğunuz sözünüzü dinlemediğinde 'Ben anneyim, beni dinlemek zorundasın, yoksa Allah seni cezalandırır' gibi sözlerle kendi yetersizliğinizi Allah’a mal etmek, büyük bir haksızlıktır.” dedi.

'Çocuklar 7 yaşına kadar Allah’ı insan gibi tasavvur eder'

Çocukların 7 yaşına kadar Allah’ı insan gibi tasavvur ettiğini söyleyen Nevin Soysal Aydın, çocuğun vitrinde gördüğü dev bir ayakkabı için “Allah’ın ayakkabısı” ifadesini kullanabileceğini söyledi. Aydın, “Bu durum çok normaldir, çünkü çocuk, Allah’ı o zamana kadar gördüğü en büyük ve güçlü varlığa benzetir. Bu açıdan çocuğun gözünde Allah genellikle insana, hatta babasına benzer” dedi.on5yirmi5.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum