Derbent’e sülün yetiştirme tesisi kuruluyor

Derbent’e sülün yetiştirme tesisi kuruluyor

Konya'nın Derbent ilçesinde sülün yetiştirme tesisi kurulması için düğmeye basıldı.

Konya'nın Derbent ilçesinde sülün yetiştirme tesisi kurulması için düğmeye basıldı.

Doğal güzelliğiyle dikkat çeken Derbent ilçesinde yeni bir proje için hazırlık yapılıyor. Belediye başkanlığı ve üniversitelerin ortak projesiyle Derbent arazilerinde sülün yetiştiriciliğinin yapılması planlanıyor.

Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, böyle bir projenin Derbent için çok faydalı olacağını belirterek, "İki açıdan Derbent için önemli bir proje olacak. Birincisi, nesli tükenmekte olan sülün gibi hayvanların neslinin devam ettirilmesi sağlanacak. Diğeri ise bu proje ile Derbent'e yeni bir iş sahası açılacak. İlçemiz Aladağ ile birlikte artık turizm merkezi oldu. Kayak merkezinin ihalesi için hazırlık yapıyoruz. Turizme yaraşır faaliyetler içerisine giriyoruz ve bunların bir parçası olarak da diğer faaliyetlerle beraber bölgenin kuş cenneti olmasını amaçlıyoruz. Kuşların hem doğaya kazandırılması hem de vatandaşlara kazanç kapısı sağlanması açısından güzel bir proje olacağını düşünüyorum. İnşallah bunu ve buna benzer projeleri bölgemize kazandırmak için bir seferberlik ilan ediyoruz. İnşallah bu projeyi de değerlendireceğiz." dedi.

"İlçe halkının ekonomisine katkı sağlayacak"

Türkiye'de sülün yetiştiriciliğinin sadece bazı bölgelerde yapılabildiğini ifade eden proje koordinatörlerinden Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Kırıkçı ise, Derbent'teki arazilerin sülün bu proje için oldukça uygun olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Kırıkçı, "Ben akademisyenlik hayatımın büyük çoğunluğunu sülünler ve keklikler üzerinde araştırmalar yaparak geçirdim. Sülünler Türkiye'de sadece Orman Bakanlığı tarafından yetiştiriliyor ve Orman Bakanlığı yetiştirdiği bu sülünleri tabiatı zenginleştirmek maksadıyla sadece Marmara ve Karadeniz bölgesindeki şehirlerin arazilerine bırakıyor. Halbuki sülün sadece Marmara ve Karadeniz'e yakın yerlerde değil Anadolu'nun birçok bölgesinde, özel iklimi ve şartları olan birçok yerde de yetiştirilebilir. Örnek verecek olursak; ben 20 sene Konya şartlarında yetiştirdim ve bu sülünlerin Konya ilçeleri arasında en güzel çoğalabileceği yer Derbent arazisi olduğunu söyleyebilirim. Burada bizim amacımız; bir sülün çiftliği kurup hem Derbent ekonomisi açısından vatandaşlarımızın para kazanmasını sağlamak, hem de tabiatı zenginleştirmek olacaktır. O yüzden böyle bir sülün projesi hazırlayıp başkanımızın da onayıyla, özel ilgi ve alakalarıyla inşallah hayata geçirmeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Turizmin tek başına yürümesi mümkün değil"

Derbent, Aralık ayında açılması planlanan "Aladağ Kayak Merkezi" projesiyle gündeme gelmişti. Kayak merkezi projesinin yanı sıra doğayı daha da güzelleştirmek için sülün yetiştiriciliği projesinin önemli olduğunu vurgulayan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Abdullah Karaman, dağ turizminde çeşitliğinin önemine vurgu yaparak, "Derbent son yıllarda çok güzel bir çıkış yakaladı. Özellikle kayak turizmiyle, kış turizmiyle yapılan tesisler bunların göstergesi olarak karşımızda duruyor. Fakat turizm, tek başına yürümesi mümkün olmayan bir alan, turizmi çeşitlendirmek lazım. Bu çeşitlendirme içerisinde de hem yerel halkla buluşacak uyumlu, coğrafyasına, sosyal yapısına, dokusuna uygun faaliyetlerle renklendirmek lazım. Bunlardan bir tanesi de sülün yetiştiriciliği diyebiliriz. Bu yetiştiricilik sayesinde bölge insanının gelirleri ve özellikle boş vakitlerini değerlendirebilecekleri yeni bir üretim merkezi haline gelebilir. Bu da bölgeye gelecek kişiler için alternatif turizm türlerini yaşayabileceği bir hayat sağlayacaktır. Böyle bir faaliyeti bu bölgeye hayata geçirmek sadece Derbent'e değil Konya'ya hatta daha geniş bakarsak ülkemiz turizmine de önemli katkılar sağlayacağını da düşünüyorum" diye konuştu.

İlçede sülün yetiştirme tesisleri için yer tespit çalışmalarının da başladığı belirtildi.

Derbent’e sülün yetiştirme tesisi kuruluyor

Derbent’e sülün yetiştirme tesisi kuruluyor

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1763 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.