Dergi yönetimi Müslümanlardan özür dilemeli

Dergi yönetimi Müslümanlardan özür dilemeli

Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (SAV) efendimize yeni sayısının editörlüğünü verdiğini duyuran Charlie Hebdo Dergisini sert bir dille eleştiren RİDA-DER Genel Sekreteri Derviş Karipçin, “Dergi yönetimi Müslümanlardan özür dilemelidir” d

 Fransa’da haftalık olarak yayın yapan siyasi mizah dergisi Charle Hebdo, Tunus'taki İslamcı Ennahda Partisi'nin zaferi dolayısıyla yeni sayısının editörünü Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa efendimize verdiğini duyurması, tüm İslam aleminde olduğu gibi Türkiye’de de tepkiyle karşılandı. Dünyanın barış ve huzura ihtiyacı olduğu bir dönemde Hedbdo Dergisi'nin bu girişimini “provokatörlük” olarak değerlendiren RİDA-DER Genel Sekreteri Derviş Karipçin, “Dergi yönetiminin bu tavrı ne basın özgürlüğü, ne insan hakları nede demokrasi ile bağdaşır. Tam tersine bu davranış, milyarlarca insanın inandığı değere yönelik yapılan bir saldırıdır. Hakaret ve haddi aşan bu davranış biçimi sebebiyle dergi yöneticileri tüm Müslümanlardan özür dilemelidirler” dedi. Web sitesi hackerlar tarafından çökertilen derginin binasına olayın duyulduğu gece molotof kokteyli ile saldırı düzenlendiğini hatırlatan Karipçin, “Elbette böyle bir saldırıyı da onaylamak mümkün değil. Ancak, siz insanların değerlerini hafife ve alaya alırsanız, o insanları zapt edemezsiniz. Buda istemeyen olayların yaşanmasına sebep olur. Temennim odur ki, inşallah benzer olaylar bir daha tekrarlanmaz” dedi.
KURBAN TARTIŞMALARINA SON VERİLMELİ
Açıklamasında her Kurban Bayramı öncesi bazı konuların ısıtılıp ısıtılıp halkın gündemine getirilmesinden duyduğu rahatsızlığı da dile getiren RİDA-DER Genel Sekreteri Derviş Karipçin, son olarak bir sanatçının “Kurban mı kesmeli?, hayır mı yapılmalı?” şeklindeki sözlerine atıfta bulunularak; “Konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olmayan insanlar televizyon ekranlarında veya sanal alemde ileri geri konuşma veya açıklama yapması çok yanlıştır. Bu tür davranışlar sadece zaman kaybı ve kafa karışıklığına yol açmaktan başka bir işe yaramaz. Kimseye fayda sağlamayacak bu türden açıklamalara artık son verilmelidir. Çünkü yüce yaradıcımız biz insanlara gönderdiği Kur-an’ı Kerim’inde hangi ibadet ve yardımın, kime ve nasıl yapılacağını açıkça belirtmiştir” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.