Diyanet İşleri Başkanı Görmez Konya’da

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Konya’da

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 10-20 yıl gecikmiş hizmetleri yapmanın mahcubiyeti içerisinde olduklarını...

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 10-20 yıl gecikmiş hizmetleri yapmanın mahcubiyeti içerisinde olduklarını belirterek, "Eğer biz bu mahcubiyetleri yaşamasaydık bu millet başkaları tarafından 40 yıl aldatılmayacaktı. Sahte Türkçe Olimpiyatlarıyla bu millet yanlış yönlere sevk edilmemiş olacaktı" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen ve Konya'da öğrenim gören Uluslararası öğrencilerin katıldığı "Uluslararası Öğrenci Programları Mezuniyet Töreni" Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in katılımıyla gerçekleşti.

Mevlana Kültür Merkezinde gerçekleştirilen mezuniyet töreninde öğrencilere seslenen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Avrupalı komşulara göğüslerinizi gere gere siz farklı inançları, farklı kültürleri, farklı mabetleri, yan yana yaşatma konusunda henüz çok genç ve tecrübesizsiniz demeleri gerektiğini belirterek, "Biz size yardımcı olmaya geldik diyeceksiniz. Onlara diyeceksiniz ki önce İslam'ın merkezlerinde Ortadoğu'da savaşlar çıkarttınız, büyük katliamlar oldu. Çocuklar öldü, kadınlar dul kaldı, milyonlarca insan katledildi ve oralarda şiddetin gölgesinde vahşetler üretildi. Bizzat sizin silahlarınızla bu vahşetler yapıldı diyeceksiniz" dedi.

"Gittiğiniz yerde diyanet sizin daima yanı başınızda destekçiniz olacak"

Prof. Dr. Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının aleme hitabet edildiği müddetçe Allah'ın büyük bir lütuf olarak verdiği bu güzel hizmetlerde kendi ülkelerinde hizmet etmeye başladıkları andan itibaren Dünya'nın neresinde olursa olsun yanlarında olacağını söyledi. Görmez, "Diyanet İşleri Başkanlığı yanınızda olacak, hizmetinizde olacak. Sizinle beraber olacak. Bu ilk öğrencilerimiz. Sorunlarınızı biliyorum. Hiçbir sorun kalmayacak. Gittiğiniz yerde diyanet sizin daima yanı başınızda destekçiniz olacak, birlikte çalışacağız inşallah" diye konuştu.

"Eğer biz bu mahcubiyetleri yaşamasaydık bu millet başkaları tarafından 40 yıl aldatılmayacaktı"

En büyük teşekkürü her şeyi göze alıp bize güvenip, sizi bize emanet eden anne ve babaların hak ettiğini ifade eden Prof. Dr. Görmez, "Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 10-20 yıl gecikmiş hizmetleri yapmanın mahcubiyeti içerisindeyiz. Eğer biz bu mahcubiyetleri yaşamasaydık bu millet başkaları tarafından 40 yıl aldatılmayacaktı. Sahte Türkçe Olimpiyatlarıyla bu millet yanlış yönlere sevk edilmemiş olacaktı. Onun için hep birlikte 100 bini aşkın bütün din görevlisi kardeşlerimizle beraber Türkiye'nin her tarafında kapı kapı gezerek, cadde cadde, sokak sokak, minarenin ruhunu, minberin ilmini, kürsünün nasihatini sadece camiye saklamayıp caddelere, sokaklara şehirlerimizin ruhlarına, evlerimize taşımak zorunda olduğumuzu buradan tekrar ifade ediyorum" şeklinde konuştu.

"Biz Balkanlarda Osmanlı'dan İslam'ı kabul ettiğimiz için ne kadar şanslıyız diye düşünüyoruz"

Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rifat Fejzic ise, "Aslında biz balkanlarda Osmanlı'dan İslamı kabul ettiğimiz için ne kadar şanslıyız diye düşünüyoruz. Çünkü o, Müslümanlara karşı olan o sevgiyi, İslam'a olan sevgiyi, Arap harflerine olan sevgiyi biz sizden aldık. Bu çocukları da siz burada öğretiyorsunuz. Böyle İslam tarihini tekrar canlandırıyorlar" ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmaları, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, İl Müftüsü Ali Akpınar'ın söz almasıyla sona erdi. Program sonunda, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

Mezuniyet törenine, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in yanı sıra, Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rifat Fejzic, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, ilçe müftüleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Konya’da

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Konya’da

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Konya’da

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Konya’da

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Konya’da

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Konya’da

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 3486 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.