Diyanet uzmanı Bulut'tan ilginç öneri

Diyanet uzmanı Bulut'tan ilginç öneri

Diyanet uzmanı Mehmet Bulut, kurumun dergisinde yazdığı yazıda dini eğitim veren okulların kendilerine bağlanmasını önerdi.

Türbanın dini zorunluluk olmadığını söyleyen ve kendisi de başını saçı önden görünecek şekilde örten Diyanet Vakfı Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürü Ayşe Sucu’nun görevden alınmasıyla tartışma yaratan Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yine konuşulacak bir öneri geldi. Başkanlık Uzmanı Dr. Mehmet Bulut, Türkiye’nin din görevlisi yetiştirme sorununu çözemediğini belirterek, din eğitimi veren kurumların Diyanet’e bağlanmasını önerdi.

Tevhidi Tedrisat ne olacak?
Eğitimi tek elde toplayıp tüm eğitim kurumlarını Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlayan ‘Tevhidi Tedrisat Kanunu’na aykırı öneri Diyanet’in aylık dergisinde ‘Din Hizmetlisi Yetiştiren Eğitim Kurumlarının İdaresinin Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Olması Teklifleri’ başlıklı yazıda yer aldı. Yazıyı kaleme alan Dr. Mehmet Bulut, Diyanet’in statüsü itibariyle bir eğitim kurumu değil istihdam kurumu olduğunu ancak aynı zamanda toplumu aydınlatma görevini de üstlendiğini belirtti.

Kurumun çalıştırdığı elemanların başka kurumlar tarafından yetiştirildiğine işaret eden Bulut, bu durumun sunulan din hizmetlerde birçok zorluğu beraberinde getirdiğini savundu. Diyanet’in geçmişten bu yana bu durumdan şikâyetçi olduğunu belirten Bulut, sorunun çözümü noktasında iki önerinin öne çıktığını kaydetti. Bunlardan birincisinin başkanlığın istihdam edeceği elemanları bizzat kendisinin yetiştirmesi olduğunu anlatan Bulut, ikincisinin de başkanlıkla mesleki din eğitimi veren kurumlar arasında ciddi bir işbirliğinin sağlanması olarak açıkladı.

Radikal

Bu haber toplam 1780 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.