"Dostluğumuzun da Bir Seviyesi Var"

"Dostluğumuzun da Bir Seviyesi Var"

AK PARTİ Aksaray Milletvekili Ruhi Açıkgöz, Dış politika hakkında bilgi vererek Türkiye'nin, komşularıyla sorunlarını minimuma indirmek için çalıştığını bildirdi.

AK PARTİ  Aksaray Milletvekili Ruhi Açıkgöz, Komşularla sıkıntı konusunda yapılan eleştirilerde haksız olunduğunu söyledi. Komşularla hedefin sorunları minimum’a indirmek olduğunu söyleyerek, Bu doğru bir yöntem. Bu konuda bir sıkıntı yok. Bizim ana ilkelerimiz var. Biz her halükarda komşularımızla dost olalım demiyoruz. Demokrasi, İnsan Hakları konularında kim ne yaparsa yapsın doğruyu söyleyeceğiz.

Suriye’de İnsan haklarına karşı ciddi ihlaller var, Biz dost mu kalmamız lazım. Bizim dostluğumuzun bir çerçevesi var. Bu çerçeve içerisinde dost olalım diye uğraşıyoruz.
Irak’la PKK meselesini halledelim dost olalım istiyoruz.  Onlar oradan bombalasınlar bizim dostluğumuz devam etsin. Böyle şey söz konusu değildir.

Biz Kıbrıs’ta iki devletli çözüm öneriyoruz. Annan planını bir kısmı revize edilerek. Avrupa Birliğinin Güney Kıbrıs’ı sıkıştırdığı bir dönem de “Artık bitirin bu işi” derken, Kıbrıs adeta AB’nin bu sıkıştırmasından kurtulmak için Türkiye’nin düşmanlığını çekecek, bir malzemeye sarıldı. Akdeniz’de petrol aramaya başladı. AB’nin sıkıştırmasından kurtulmak için Türkiye bizi tehdit ediyor. İşi oyalama, yani AB’nin sıkıştırma politikasından kurtulma politikasıdır.
Türkiye bundan vaz mı geçsin. Akdeniz’i 1 Milyon nüfuslu Güney Kıbrıs’a mı versin. Burada Türkiye ne yapabilirdi.

İsrail’le o kadar ileri düzeyde işbirliği geliştirdik ki, Suriye ile İsrail’i anlaştırıyorduk. Geçen Dış İşleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’da söyledi. Anlaşma konusunda bir kelime kalmıştı. Biz de iki tarafından kabul edeceği yumuşak bir kelime önerdik. İkisi de kabul etmişti. Sabah bu anlaşmayı deklare edecektik. İsrail’in Başbakan'ı Türkiye’den döndükten sonra Gazze’yi bombaladı.  Bu Arap ve Filistin kamuoyunda bombalama iznini sanki Türkiye’den almış gibi hava estirdi.  Başbakanımız bu yaptığınız yanlış dedi ve çok sert bir açıklamada bulundu. Bunu akabinde Davos’ta ‘One Munite’ konusu ortaya çıktı. Bunun akabinde Davos’ta 30 tane Gönüllü kuruluşun Gazze’ye gönderdiği yardım çerçevesinde, Mısır limanından Gazze’ye gitmeyi planlayan gemiye Korsanlık yaparak vatandaşlarımızı öldürdüler. Bu aslında bir savaş ilanıdır. Biz etrafımızla minimum derece de sorunla politika ediyoruz. Ermenistan’la eski defterler ortaya çıksın. Belgeler konuşsun. Siyasiler Ermenilerin hoşuna gidecek sözler söyleyip oylarını alıyor. Biz belgelere dayanan sözler ortaya çıksın istiyoruz” dedi.

Bu haber toplam 1240 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.