Ekici: Çiftçilerimiz yeni vergilerle cezalandırılıyor

Ekici: Çiftçilerimiz yeni vergilerle cezalandırılıyor

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, tarım ve üreticilerin genel sorunlarıyla ilgili araştırma önergesi üzerine söz aldı. Ekici, "Gelin milli bir komisyon kuralım ve tarım bitmeden, çiftçi tükenmeden bu işi elbirliğiyle çözüme kavuşturalım"

Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, CHP grubunun TBMM’ye verdiği “Tarımın ve çiftçilerin borçları, yetersiz destekleri, vergi ve zam oranları, ürünlerin para etmemesi, ithalatın getirdiği problemler başta olmak üzere tarım ve üreticilerin sorun ve taleplerinin detaylı olarak araştırılması” üzerine verdiği araştırma önergesi üzerine söz aldı.

UÇANA KAÇANA VERGİ KOYUYORLAR”

TBMM kürsüsünde konuşan Ekici, iktidarı yeni vergiler üzerinden hedef aldı. Ekici, “Biz bu hükümete ‘nereye bu gidiş?’ diye sormak istiyoruz. Sineğin yağını çıkarıyorlar. Uçana kaçana vergi koyuyorlar. Yakında kürsüde konuşma vergisi çıkarsa şaşmamak lazım. Şimdi de çiftçilere en az yüzde 10 ödeme garantili vergi getirmeye çalışıyorlar! Aynı zamanda çiftçilerin temel girdisi olan gübredeki KDV istisnasını da kaldıracaklarmış” dedi.

DEVLETE GARANTİLİ VERGİ ÖDEMEYİ ÇİFTÇİLER YAPIYOR”

İktidarın zengin iş insanlarının vergisini sildiğini ve vergiyi yoksul halkın üstüne bindirdiğini ifade eden Gelecek Partisi Konya Milletvekili Hasan Ekici, şunları söyledi: “Bir tarafta vergi levhalarında “matrahsız” yazan kodamanlar, diğer yanda sırtına binilen emekçi halkımız, işçimiz, çiftçimiz… Hazine garantili işlerden milyarlar toplayanlar son 3 yılda zarar etmişler; devlete ‘Allah seni inandırsın ödeyecek takatimiz yok’ diye yalvarmışlar; devlet de onlara ‘sağlık olsun bir daha ki sefere inşallah’ demiş ve bu hikaye her sene tekrarlanıyor. Onların ödemedikleri vergilerini yüzde 25’ten 30’a çıkaracak bu hükümet ama çiftçi nasılsa garanti; işçi, ücretli, emekli nasılsa garanti! Devletin verdiği garantili ödemeyi bu adamlar alıyor ama devlete garantili vergi ödemeyi çiftçiler yapıyor!”

ÇİFTÇİ TABAN FİYATIN ALTINDA BUĞDAY SATIYOR”

TMO’nun açıkladığı hububat alım fiyatlarının da tam bir komedi olduğu belirten Hasan Ekici, “İşte daha geçenlerde açıklanan hububat alım fiyatları komedisi. Yüzde 4 ila 12 arası, desteklerle birlikte anca yüzde 18’i bulan bir artış, ama enflasyondaki artış yüzde 75. Ancak şu anda ticaret borsalarında ve serbest piyasada çiftçilerimiz bu açıklanan taban fiyatların altında buğday ve arpa satmak zorunda kalıyorlar” diye konuştu.

BU ENFLASYONLA MÜCADELE FALAN DEĞİL”

Elektrik ve mazot zamlarına da değinen Hasan Ekici, tepkisini şu sözlerle sürdürdü: “Çiftçiye sadaka misali alım desteği ama elektriğine yüzde 30 zam. Mazotun bir yılda yüzde 109, ilacın yüzde 66, gübrenin yüzde 56 arttığını bilmiyor mu bu çiftçilerimize ek vergi hesabı yapanlar? Çiftçilerimiz zaten kredi faizlerinin artırılması, ödeme sürelerinin daraltılmasıyla sınanıyorlar; mazota, ilaca, gübreye, tohuma gelen fahiş zamlarla mücadele ediyorlar. Şimdi de ekip biçmenin, toprağını satıp kaçmamanın cezası olarak bir de yeni vergilerle cezalandırılıyorlar! Mazotçuyla, ilaç-gübre fabrikasıyla, elektrik idaresiyle mecburi ortaklığa giren çiftçinin yeni ortağı da devlet olacak bu gidişle! Bir yandan verirken, öbür cepten alacak. Ama konuşurken ‘çiftçiye destek’ diye cümleler kurulacak! Çiftçinin bankasından işadamına, suç örgütü mensuplarına el altından kredi verecek ama çiftçiye gelince ‘ver bakalım, öde bakalım, katlan bakalım’ diyecek! Hazine garantili patrona “sıfır” vergi ama çalışanın, emeklinin, işçinin, çiftçinin alın terine ortaklık! Bu, enflasyonla mücadele falan da değil. Bunun adı üretimle mücadele Bunun adı emekle mücadele. Bunun adı 3 kuruşla geçinenle mücadele. Bunun adı Milletle mücadele! Ne enflasyonu, ne enflasyonla mücadelesi !! İnsan utanır, arlanır. Kötü ekonomi yönetiminizle hazineyi kuruttunuz, şimdi de milletten kaşık kaşık toplayarak kasa doldurmaya çalışıyorsunuz!”

ÇİFTÇİ TÜKENMEDEN BU İŞİ ÇÖZÜME KAVUŞTURALIM”

İktidar milletvekillerine çağrıda bulunan Ekici, sözlerini şöyle noktaladı: “Gelin tez zamanda bu işten çark edin ve ithalata bağımlı olmaktan çıkaracağımız bir milli tarım politikasıyla, doğru bir planlama ile çiftçimizin yüzünü güldürecek işlere adım atalım. Gelin milli bir komisyon kuralım ve tarım bitmeden, çiftçi tükenmeden bu işi elbirliğiyle çözüme kavuşturalım.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.