Eskil Belediyesi'nden "Kırmızı Beyaz Tesisleri" Açıklaması

Eskil Belediyesi'nden "Kırmızı Beyaz Tesisleri" Açıklaması

Eskil Belediyesi'nden yapılan açıklama şu şekilde:

"Mülkiyeti Belediyemize ait Merkez Mahallesi Ulu Cami Caddesi üzerinde 7300 metre kare yüzölçümlü Yunus Furkan Kent Park alanı ve müştemilatı 2886 Sayılı Yasaya istinaden 07.10.2019 tarihinde kiralama sözleşmesi düzenlenerek Süleyman ALTAN üzerinde kalmıştır.

07.10.2019 tarihli kira sözleşmesine istinaden, 15.01.2020 tarihinde 11.725,00-TL, 15.04.2020 tarihinde 11.725,00-TL 15.07.2020 tarihinde 11.725,00-TL, 15.10.2020 tarihinde 11.725,00-TL olacak şekilde ödeme planı belirlenmiştir. Ancak kiralayan kişi sözleşme şartlarında belirtilen taksitlerin hiç birini Belediyemize yatırmamıştır.

07.10.2019 tarihli kiralama sözleşmesinin 4. Maddesine istinaden, ihale bedeli taksitlerinin ödenmesinde gecikme 30 günü geçtiği taktirde sözleşme idare tarafından tek taraflı olarak fesih edilir denilmektedir. Yapılan işlemler bu madde üzerinden devam etmiş ve bu maddeye istinaden sözleşme feshi gerçekleşmiştir. Ayrıca söz konusu Kamu alacağına istinaden de Kiracı Süleyman ALTAN’a birkaç defa ihtarda bulunulmuş ancak hiçbir şekilde Belediyemize geri dönüş olmamıştır.

Dünya’da olduğu gibi Ülkemizde de pandeminin ekonomik olumsuzlukları bir çok iş kolunda olumsuz etkiye sebep olmuştur. İlçemizde de bu ekonomik sıkıntıları bir az olsun hafifletmek amacıyla esnaflarımıza, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize Belediyemizce bütçe imkanları dahilinde maddi destek sağlanmış ve sağlanmaya da devam etmektedir.

Yeni koronavirüs (Covid-19) salgını kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle hükümetimizce bazı işletmeler ya tamamen kapanmış ya da kısmi çalışma şartı getirilmiştir. 16.04.2020 tarih 7244 sayılı Kanununun ( ç ) bendinde belirtilen ‘’Büyükşehir belediyeleri, belediyeler, il özel idareleri ve bağlı kuruluşları ile bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinin mülkiyetinde veya tasarrufunda olan taşınmazlara ilişkin olarak ilgili mevzuatınca yapılan satış, ecrimisil ve kiralamadan kaynaklanan bedellerin veya tutarların, 19/3/2020 tarihinden itibaren 3 aylık döneme ilişkin tahsil edilmesi gereken kısımlarının 3 ay ertelenmesine büyükşehir belediyeleri, belediyeler, il özel idareleri ve birliklerde meclis; bağlı kuruluşlarda ise yetkili karar organı yetkilidir. Bu süreler, bitiminden itibaren ilgisine göre Çevre ve Şehircilik Bakanı veya İçişleri Bakanı tarafından 3 aya kadar uzatılabilir. Söz konusu alacaklar ertelenen süre sonunda, ertelenen süre kadar aylık eşit taksitler halinde, herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulanmadan tahsil edilir. Faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunamayan işletmelerin faaliyette bulunmadığı döneme ilişkin olarak kira bedelleri tahsil edilmez.’’ Hükmü gereğince kapanan veya kısmi çalışma şartı getirilen işletmelerin Belediyemize resmi müracaatı halinde bu işlem uygulanmıştır.

Ancak Mülkiyeti Belediyemize ait Merkez Mahallesi Ulu Cami Caddesi üzerinde 7300 metre kare yüzölçümlü Yunus Furkan Kent Park alanı ve müştemilatını 2886 Sayılı Yasaya istinaden 07.10.2019 tarihinde kiralayan Süleyman ALTAN Belediyemize bu süre zarfında bu kanundan faydalanmak için herhangi bir başvuru yapmamıştır.

Sosyal medya mercilerinde Belediyemizi ve Belediye Başkanlığı Makamını suçlar nitelikte yapılan paylaşım ve yorumlar asılsız ve mesnetsiz olup Belediyemizi ve Başkanlık Makamına karşı yapılan bir karalama kampanyasıdır.

2886 Sayılı Yasaya istinaden Belediyemizce yer kiralaması yapılsın. Kiralayan Kişi hiçbir şekilde sözleşme şartlarını yerine getirmesin. Sözleşme şartlarında belirtilen hiçbir taksiti ödemesin. Ondan sonra suçlu Belediyemi oluyor. Takdir değerli halkımızdadır.

Biz hiçbir şekilde kimseyi mağdur etmedik, etmeyiz. Yaptığımız bu sözleşme feshi 2886 Sayılı Yasaya istinaden uygulanmıştır. Saygılarımızla…"

İlgili haber için tıklayınız...

Bu haber toplam 1554 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum