Eskil irtifa (mı) kaybediyor

Eskil irtifa (mı) kaybediyor

Eskil yaklaşık 10-15 yıl önce Aksaray'ın en büyük ilçesi Ortaköy ile dolaylı yarış halinde idi.

Çoğu zaman "Ortaköy çok hizmet alıyor. Milletvekilleri hep Ortaköy'den çıkıyor. Aksaray'da kamuda Eskilli yok denecek kadar az, çalışanların çoğu Ortaköylü" söylemleri dillendiriliyordu. 

Daha sonra Sultanhanı Kasaba iken Türkiye'nin en büyük ve en önemli yatırımlarından BOTAŞ Doğal Gaz Depolama Tesisleri Eskil'in sınırı Sultanhanı'na yapıldı. Biz de o zamanlarda Dönemin Belediye Başkanı ile AK Parti Eskil İlçe Başkanı arasındaki tartışmaları, 18 madde, HAYKOOP başkanı kim olacak onu konuşuyorduk!

Ve bir gece ansızın Sultanhanı ilçe oldu.

Eskil olarak Ortaköy yarışını bıraktık yeni ilçe Sultanhanı ile yarışa başladık diğer yarıştan koptuk. Sultanhanı'nın Elinde 2 süper koz var biri ülkemizin doğu-batı geçiş noktasındaki önemli bir konuma sahip Aksaray-Konya karayolu üzerinde olması ikincisi ise hanlar hanı bin yıllık Han'ın orda olması. 

Eskil olarak yüz yılda bir gelecek Toplulaştırma Projesini değerlendiremedik. İlçe merkezi toplulaştırma projesi ile Bozcamahmut'a yapılmalıydı. Ya da hazine arazileri özellikle sanayi bölgesine toplanabilirdi. Biz ne yaptık, hazine arazilerine dokunmazken hatırladığım kadarıyla 2 Bin dönüm hazineyi de Karapınar sınırına taşıdık. Toplulaştırma Projesinde fevri davranarak tarlalarımızın yanına nasıl hazine arazisi getiririz onun mücadelesini yaptık Eskili düşünmedik. 

Sultanhanı Konya Aksaray anayolu üzerine Organize Sanayi Bölgesini aldı. Ekstra teşvikle dünya markalarını OSB'ye çekti.  Bizde itirazlara rağmen ve mahkemelik olarak Eskil'e bağlı bir köyü Sanayi Bölgesi yaptık. Sultanhanı, Aksaray'da ki kurumlarda da kadrolaşmaya başladı (Eskile de faydaları var) Eskil olarak Sultanhanı yarışından da düşmeye başladık. 

Yarışta gerideyiz şuan adeta kasabamız Eşmekaya ile aynı kulvardayız. Eşmekay'ya doğalgaz geldiğinde Esmekaya'da geçecek bizi zaten bazı konularda geçiyorlar da.

Gençlerimiz Eskil'de olmayan Eşmekaya Kapalı Halı Sahaya futbol oynamaya gidiyor.  Eşmekaya'da bir gece ansızın ilçe olursa şaşırmayın. Eşmekaya hakkında şu konuya değinmeden geçemeyeceğim. Esmekayalı ve Ankara'da İş İnsanı olan Ahmet Yaşar Eşmekaya Kasabasına çok faydalı işler yapıyor. Bizim büyük iş insanlarımız Eskilde arsa devşirme ve vatandaşın ürününü nasıl ucuza kaparım derdindeyken Ahmet Yaşar Esmekaya kasabasına büyük bir okul ve kültür merkezi yaptırdı.

Eşmekaya'da hizmet yarışında bizi geçerse artık Kaputaşla yarışırız. Kaputaş zaten parasıyla döver bizi. Eskil merkez olarak artık rakibimiz kim olacak bilmiyorum!

Celil köyüne yapılacak OSB için bir araya gelen tüm ilçe başkanları, muhtarlar il genel meclis ve belediye meclis üyeleri,ş toplantı yapmışlardı. Kendilerine tebrik etmek gerek Celil'e OSB gelmesini el birliğiyle başardılar. Celil'e olduğu gibi inşallah Eskil için de bir gün bir araya gelirler! 

Son olarak gelecek dönem belediye başkan adaylarına önerim belediye meclis üyesi seçerken lütfen liyakatlı insanları seçin iki lafı bir araya getiremedik, "önce ben" diyen insanları seçmeyin sonra siz de başkanlık yapamazsınız. Elinizi kolunuzu bağlarlar. Takımlarınızı iyi kurun değilse kaybeden Eskil olur. 

Not: Sultanhanı ve Eşmekaya'ya gelen hizmetlerden kesinlikle rahatsız değilim. Bilâkis mutluluk duyarım. Memleket bizim memleketimiz...

Not : Bu metin bir okurumuz tarafından yazılmış ve sitemize ulaştırılmıştır. 

Bu haber toplam 5699 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
45 Yorum