Eskil'de 586 Bin Dekar işleniyor

Eskil'de 586 Bin Dekar işleniyor

Konya Ovası'nın bir uzantısı niteliğinde olan Eskil bölgesinin bereketli topraklarında 586 bin dekar tarım alanında faaliyetler sürdürülüyor. Tam bir tarım şehri olan Eskil'de en çok ekilen ürün grubu ise hububat.Priminin yarısını devletin ödediği tarım s

Hububat ilk sırada

İlçemiz genelinde ekilen ürünlerin içinde ilk sırada hububat yeralıyor. 418 bin dekar arazi hububat ekilirken, 89 bin dekar Ayçiçeği, 31 bin dekar Şeker Pancarı, 7 bin dekar yonca ekilirken, 6 bin dekar dane mısır ekiliyor.

Çiftçilerimiz Kurmumuzu sadece Destek Başvuru Yeri Olarak Görmemeli

İlçemizin tarımı konusunda açıklama yapan İlçe Tarım Müdürü Muhammet Çelik, "Çiftçilerimiz İlçe Tarım Müdürlüğü'nü destekleme başvurusu yapılan bir kurum olarak görmemeliler. Her konuda müdürlüğümüze başvurarak teknik konularda destek almalarını istiyoruz.Öte yandan ilçemizin en büyük sıkıntısı olan su sorunu için, yağmurlama veya damlama sulamaya geçip vahşi sulama dediğimiz salma sulamanın önüne geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca yapmış olduğumuz toprak analizlerini sadece destek için değil her tarladan bilinçli şekilde toprak numunesi alıp analiz sonuçlarına göre gübre kullanmaları gerekmektedir.” Dedi. Ağaçlandırma konusuna değinen Çelik,"2010 yılı mart ayı içerisinde İl Özel İdaresi destekli yaklaşık 8 bin adet meyve fidanı getirtilip çiftçilerimize dağıtılacak, ayrıca Kaymakamlığımız kanalıyla Çevre  Orman Müdürlüğü'nden yaklaşık 20 bin adet orman ağacı  fidanı getirilerek ilçemizin yeşillendirilmesine katkıda bulunacağız. Şeklinde konuştu.  

Sigortalı oranı Yüzde 3,5

Ülkemizde olduğu gibi Eskil’de de halkın tarım sigortası konusunda yeterince bilinçli olmadığını ifade eden Çelik, devletin sigorta priminin yarısını ödemesine rağmen çiftçinin tarım sigortasına uzak durduğunu kaydetti.

Tarımsal teknolojide meydana gelen gelişmelerin doğal risklerin etkilerini azaltamadığını dile getiren Çelik, yaşanan afetler karşısında çiftçiyi koruyacak önemli bir kalkan niteliğindeki sigorta olayından çiftçinin Eskil’de uzak durduğunu kendilerine kayıtlı 4350 çiftçiden sadece 160’ının geçtiğimiz yıl ürününü sigortalattığını bu rakamın yüzde 3,5 gibi bir orana tekamül ettiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

Bu haber toplam 7008 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.